11 Ocak 2013 Cuma

Bir parkinson hastasının kızı olmak

En başta yirmi beş yıla yakın bir süredir parkinson hastalığı ile gerçek anlamda mücadele eden Babam'a; sonra da tüm parkinson hastalarına ithaf ediyorum.

Tema olarak seçtiğim resimler, Babam'ın çok sevdiği toprak ve bahçe işlerini yapma fırsatı bulduğu Çeşme'den en çok. Ve vefatından çok kısa süre önce Babam'ın çok zor profilini bulut olarak görünce yaşadığım şaşkınlıktan ve yorgunluktan  ne gördüğümden emin olmayı beklerken bulutların aynı kalmadığını fark eder etmez ancak aradan beş on dakika geçince çekebildiğim  buluttaki Babam'ın profili elbet... Nur içinde yatsın...

Bir parkinson hastasının kızı olmak

Bin dokuz yüz doksanların başıydı. Belki doksan. Ya da doksan iki. İzmir’deydik. Çok da mutluyduk İzmir’de olmaktan. Yazları Çeşmeli olmaya başlayacaktık artık.

Babam ile İzmir’in en geniş bulvarlarından birinde karşıdan karşıya geçecektik. Gözlerimiz ışıklarda kaldırımda bekliyorduk. Sonunda yeşil yandı. Karşıya geçmeye koyulduk.Hızlı yürümüyordum. Buna rağmen babam geride kalmıştı. Saatine baktığı ya da bir şeyin dikkatini dağıttığını düşündüm. Arkama dönüp babama seslendim. Babam sadece başını salladı. Ayağını sürüdüğünü fark ettim.

Uzunca yanan o yeşil ışık, ayağını sürüyen babamın ancak caddenin yarısını bile geçmesine izin vermemişti. Geri dönüp, kolundan tuttum. Birazdan vızır vızır arabaların geçeceği caddenin ortasında neredeyse babamı çekiştire çekiştire sürükledim. Yayalara yanan yeşil ışık yerini kırmızıya bırakmıştı çok geçmeden. Kendimizi refüje zor attık.

Uzun uzun yanan yeşil ışık boyunca yolun yarısını dahi geçememiş babamın terlik sesi epeydir değişmişti zaten. Sağ ayağını belirgin şekilde sürüyerek yürüyordu. Birkaç kez bunu çıtlatmıştım babama. “Çocukluğunda romatizma geçirdiğini ve onun nüksetmiş olabileceğini” söyledi. Bunu söylerken sözlerine kendisi de inanmıyormuş gibi geldi bana. Kuruntu ediyorum sandım yine de.


Babamın ayak sürümesi ve hareketlerindeki yavaşlama geçmiyordu. İzmir’deki caddeyi geçmeye çalışırken başımıza gelen olay, Ankara’ya döner dönmez babamın bir doktora gözükmesi kararlılığımı arttırdı.

Ankara’ya gelir gelmez babamın hemen, hiç aksatmadan doktora gitmesini istedim. Babam, asker emeklisiydi ve gidebileceği hastaneler belliydi. Birkaç hafta iş dönüşü babamın hastaneden ne haberle geldiği merakıyla girdim eve. Babam, hastaneye gitmemek için olur olmaz bahaneler buluyordu. Annemin de benim de kaygımız giderek artıyordu babamın değişen terlik sesi kulağımıza geldikçe. Israr ediyorduk doktora görünmesi için. Her defasında “hastaneye gideceğini söyleyip geçiştiriyordu.Günde birkaç kez telefonla evi arayıp anneme, babamın hastaneye gidip gitmediğini soruyordum. Gitmemiş oluyordu. O zaman korktuğu ya da duymak istemediği bir şey olduğunu anladım. İçim daraldı. Bir kurt kemirmeye başladı içimi.


Babama telefonda “eğer bu bir iki gün içinde hastaneye gitmezse, izin alıp kendisini doktora göstereceğimi” söyledim. Babam kaçamayacağını anlamıştı. “Kendi başına gitmek istediğini” söyledi hemen ertesi gün. Bankadan emekli maaşını da çekecekti üstelik o gün. Yalnız gitmek istiyordu. Anlaşılan kendi duyacaklarını, bizim duymamızı istemiyordu.

Yeter ki hastaneye gitsin de kendi gitsin diye ses etmedim.

Babamın hastaneye gittiği gün ben izin alıp öğleden sonra eve koşturdum. Annemin misafirleri vardı. İki teyze kızı. Biri eczacı biri öğretmen. Güzel bir sohbet tutturmuşlar, gelmişten geçmişten bahsediyorlardı. Kah gülerek, kah gözleri yaşararak. Çok geçmeden kapı çaldı. Gelen babamdı.

Babam, kapıdan hoş geldiniz dedi, içeri girmedi. Kapı aralığından da başını şöyle bir uzatmıştı. Oysa hele de misafire hele hele de annemin teyze kızlarına hiç böyle davranmazdı. Onlarla oturur, sohbet ederdi. Kaçıyordu babam. Saklanıyordu. Yüz yüze konuşmaktan çekinir gibiydi.

Hemen kalkıp yanına gittim. Odanın kapısını kapatmıştı. Kapıyı çaldım. “Birazdan geleceğini “söyledi.

Yarım saat olmuştu, babam hala gelmemişti. Yine gittim. Kapıyı çalmadım bu kez. Açtım. Babam, kanepeye uzanmıştı. “Yorgun olup olmadığını” sordum.

Bu soruyu daha önce babama hiç sormamıştım. Çünkü o hiç yorulmazdı. Gördüğüm en hızlı yürüyendi. Tunalı Hilmi caddesindeki evinden Ulus’a bile yürürdü. Kızılay’a zaten yürürdü; ama iki otobüsle gidilen yerlere de yayan giderdi ol git.

Görevi sırasında lojmanlarda otururken hep voleybol oynardı.
Aksaray’ın Demirciköy’ünde  geçen çocukluğunda hep bağda bahçede çalışmış; çalışıp harçlığını çıkararak okumuştu. O, oturmayı bilmezdi. Yorulmazdı da.

Babama “Sena ve Güliz ablanın kendisini beklediklerini” söyledim. Yüzü bulutlandı.İstemeye istemeye kalktı.

Sena abla eczacıydı ve babam içeri girerken sürüdüğü ayağı ile sağ kolunu diğerinden farklı tutuşuna dikkatle bakıyordu. Bakışları keyifsizdi.

Hemen bir sandalye çekip onu yanına oturttu. Sena ablanın babamla özellikle konuşmak istediği bir şey olduğu belliydi.

Sema abla, hal hatır sordu, trafiği sordu, işlemlerin uzun olup olmadığını sorup havayı yumuşattı. Konu teşhise gelmişti. Babamın ağzından tek bir sözcük çıktı,
-Parkinson.

Sena abla, o tek sözcükten ibaret teşhisi duyar duymaz dudaklarını ısırırken benim başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Bir müddet gözlerim karardı. Babam daha çok gençti. Kendisinden yirmi beş, otuz yaş büyük kişilerin hastalığı olarak bilinirdi parkinson.Bu hastalık, boksör Muhammed Ali ile tanınmıştı daha çok. Aklıma Muhammed Ali geldi. Parkinson hastalığını Muhammed Ali sayesinde bilir olmuştuk çoktandır; ama belirtilerini hiç duymamıştık o güne kadar.

Sena abla, babama verilen ilaçları okudu reçeteden. Tanıdığı parkinson hastaları vardı ilaçlarını eczanesinden alan. Babama yazılanlar o ilaçlardandı. Gözlerini dalgın halde kaldırıp, yüzümüze bakmadan ağır ağır konuştu Sena abla, bizi sıkı sıkı tembihler gibi.
-Asla düşmeyecek. Çok dikkat edin.

Sena ve Güliz ablalar gittikten sonra babam hastanede başına gelen bir olayı anlattı.

Babamın normalden çok yavaş hareketleri, yürüyüşü ilkten fark edilecek başkalıktaydı artık. Hastanede yürürken birisi yanına yaklaşıp babama şöyle bir dokunmuş. Babam sendeleyince de  “Aaa, amca dengesini kaybetmiş, düşüyor” deyip kolundan tutmuş. Bunu duyan yedi sekiz kişi daha babamın etrafına üşüşmüş. Üstünü başını silkeleyenler, “düştün mü amca” diye soranlar olmuş. Ve hemen toplandıkları gibi de alelacele babamın etrafından ayrılmış o yardımsever kalabalık.

Babam, hastaneden çıkışta cüzdanının cebinde olmadığını fark etmiş. Hemen polise gitmiş. Hastane çetesi olduklarını öğrenmiş az önce yardım amacıyla etrafını saranların. Daha önce de çok kez böyle dolandırıcılık yapmışlarmış meğer. Babama karakolda resimler göstermeye başlamışlar. Binlerce dolandırıcıya ait resim varmış.

Babam, emekli maaşını kaptırmış olmuş böylece hastaları hedef alan hastane çetesine.

Babam, hastaneye gitmesinin ardından almaya başladığı ilaçlarla biraz toparlandı. Morali yerine geldi bu düzelmeyle. Ayağını hiç sürümüyor değildi; ama belirgin bir iyileşme de vardı. Çok mutlu olduk. Babam düzeliyordu. Başlarda hep öyle olurmuş. Henüz bilmiyorduk.


Çeşme’deki bitkiler kış boyunca kendi hallerinde kalakalıyorlardı. Baharda budanmaları, altlarının açılması, gübre verilmesi ve bahçenin otlarla dikenlerden  temizlenmesi gerekiyordu. Kış boyunca sahipleri farklı kentlerde olan evlerin bahçelerine bakmakta olan site bekçileri vardı; ama doksan konutun her birinin büyükçe ve her yanı kök kök ağaç, bitki, çiçek dolu bahçesine sıra kim bilir ne zaman gelirdi kendi işlerinden arta kalan zamanlarda.

Babamın aklı fikri Ankara’da saksılarda yetiştirip Çeşme’ye diktiğimiz ağaçlardaydı.Fidesini Samsun’dan getirttiğim bir Trabzon hurması, babamın bağındaki meşe ağacından aldığım pelitten ürettiğim meşe; çamlar; fidanları Nallıhan’dan gelen vişneler; saksıda yetişen ceviz, iğde; çekirdeklerden çıktıkları için portakal mı, greyfurt mu, mandalina ya da limon mu henüz bilemediğimiz narenciye ağaçlarındaydı aklı. Bir an önce gidip onların ne halde olduklarını görmek, sitenin yakınlarındaki mandıradan koyun gübresi alarak ağaçları beslemek, maydanoz ve dereotu dikmek için tarhlar açmak istiyordu.

Oksijenin iyi geldiğini bildiğimizden babam da gayet iyiye gittiğinden hiç itiraz etmedik. Babam, üç beş günlüğüne Çeşme’ye gidecekti. Oranın ardıç çamlı havası ona zaten çok iyi geliyordu.

Babam, Çeşme’ye gayet iyi bir yolculuk yaptığını haber verdi telefonla bize. Çok sevindik. İzmirliler’den havaların ısınmasıyla orada kalmaya başlayan çoğalmıştı. Babamla akşama kadar bahçede oturup sohbet ediyor, çay içiyorlardı sitede bulunan yakın ahbapları. Yalnız değildi tek bir dakika olsun. Orada hiç yalnız kalmazdı zaten. Onu tek bırakmazlardı. Yine öyleydi. Uyanır uyanmaz ahbapları yanına geliyor, sabah ve akşam üstleri yürüyüş yapıyorlar, bolca da bahçede çalışıyorlardı.

Gece ikiye kadar yatmıyor, sohbet ediyorlar, altıda da kalkıyorlardı. Böylesine bol oksijen içinde uyku hemen alındığından erkenden uyanıyorlardı. Biz de günde defalarca telefon açıp nasıl olduklarını soruyorduk.

Babamın keyfi yerindeydi. Ankara’ya hiç gelesi yoktu neredeyse. “Havanın limonata gibi olduğunu, tüm gün boyunca dinlediği tek sesin, kuş cıvıltıları olduğunu” söylüyordu. Ağaçların altını açmıştı. Bahçeyi bele kadar uzamış otlardan, dikenlerden temizlemişti. Bel yapıyordu şu sıralar. Bunları anlatırken sesi, moralinin ne kadar yerinde olduğunu da anlatıyordu. Bunları duyunca çok seviniyorduk.

Babamı sık sık telefonla arıyorduk aramasına; ama doksanlı yılların sonlarına doğru ortalık baz istasyonu zengini olmadığından bazen havaya göre telefon çekmezdi. Bazen de Sakız Adalı bir Rum açardı telefonu. Cep telefonuyla haberleşiyorduk haberleşmesine; ama zaman zaman aksilikler de yaşıyorduk. Aradığımızda babamın telefonunun cevap vermediği uyarısını duymak ya da Sakız Adası'ndan bir Rum'un “Ne” demesi olağandı, alışmıştık.

O Cuma günü öğleden sonra işe dalmış çalışırken telefon çaldı. Annem arıyordu. Soluk soluğa bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Sadece babamdan bahsettiğini anladım.

Daha sabahın altısında babamın yanıma gelen dostları, o gün öğleye doğru babamın yanına gelmişler, Cuma namazına gitmek için. Geldiklerinde babam bahçede değilmiş. Kapıyı çalmışlar, açmamış. Gözlüğü ve gazetesi de arka bahçedeki masadaymış. Evde olmadığını düşünüp, uzaklaşmışlar.

Cuma namazı için Çiftlikköy’e gitmek üzere arabaya doluşup bir kez daha babamı çağırmak için kapıya gelmişler. Kapı yine açılmamış. Gözlük ve gazete hala dışarıdaymış. Babamın bir başka komşunun arabasıyla gittiğini düşünmüşler.

Babamı, Cuma namazı için Çiftlikköy'ün tek camisinde göremeyince iyiden iyiye meraklanmışlar. Siteye döner dönmez babama bakmak üzere eve uğramışlar yine. Gözlük ve gazete  hala arka bahçedeki masada aynen dururken babam içeriden ses vermemiş.

Bu kez de Cuma namazına kimlerle gittiyse hep adet olduğu üzere alışveriş için Çeşme'ye inip onlarla alışveriş yaptıktan sonra döneceğini düşünüp, bahçelerindeki işlere dalmışlar. Biz de, yavaş hareket eden babamın Cuma günleri namaz için hazırlandığını, namaz sonrasında da markete alışverişe gittiğini bildiğimiz için geç arardık. Hatta namazdan epey bir sonra arardık Cuma günleri; telefon çalınca çantasını yolda, markette, kalabalıkta açmasın, başına bir şey gelmesin hastanedeki gibi diye.

Babamı görmek için akşama doğru bir kez daha uğramış ahbapları. Akşam da görmemişler babamı. Yorulup uyuyakaldığını sanmışlar.

Babamla en son Perşembe günü öğleyi biraz geçe konuşmuştuk. Daha sonraki aramalarımızda ya cevap vermemişti ya ulaşılamıyor uyarısını dinlemiştik. Cuma sabahı açtığımız telefonlara da bakmamıştı babam. O günün telaşına vermiştik. Ya da “bahçede çalışırken içerdeki telefonun sesini duymadı”  veyahut da “sosyal tesislerde oturmaya giderken telefonunu yanına almadı” diye düşünmüştük. Bunlarla daha önce sık sık karşılaştığımız için umursamadık. İstenmeyen bir şey olsa nasılsa her an babamla olan ahbapları, komşular bize haber verileceğinden ve babam son günlerde çok iyi olduğundan aklımıza en ufak kötü bir şey gelmedi. Hem kötü bir şey olsaydı, saklamaz mutlaka bize haber verirdi ahbapları. Öyle ya babamın oraya gitmesi için ne kadar üstelemişler, ısrar etmişlerdi. Üstelik sabahtan gece yarılarına kadar bahçede otururken,  ardıç çamları, sakız ağaçlarıyla çevrili civarda yürürken, markete giderken de hep birlikteydiler. Gözümüz arkada değildi bu yüzden.

Cuma günü Çiftlikköy’den döndükten sonra da babamı göremeyince iyiden iyiye işkillenmişler. Kendilerine  haber vermeden Ankara’ya dönmeyeceğini bildiklerinden anneme telefon açmışlar.

Annem de bana telefon açtı. Komşular, babamın Ankara’ya dönmediğini duyunca eve girmek için annemden izin istiyorlardı.

Alt katın birçok kareden oluşan ön pencerelerinden birinin o kare camlarından tekini kırıp pencereyi açmışlar. Açılan pencereden eve girmişler. Salonla mutfağın bir olduğu alt katın her tarafına bakmışlar. Babam, alt katta değilmiş. Bu arada babamın orta kattan  kendilerine seslenen, çıkabildiği kadar çıkan; ama onlarca duyulamayan sesini hiç işitmemişler.

Yine de “bir üst kata da bakalım” demişler, tümden emin olmak için. Babamın odasının orta katta olduğunu biliyorlar sonuçta.

Orta kata çıkmışlar. Doğruca babamın odasına girmişler. Babam seramik zemin üzerinde öylece uzanmış kalmış. Belli ki düşmüş. İlaçlarını alamadığı için kaskatı olduğundan parmağını bile kıpırdatamadan saatlerdir öylece yatıyormuş soğuk zemin üzerinde.

Babam, onlar içeri girerken yirmi dört saatten fazladır aç, susuz, soğuk zemin üzerinde düşüp kalmış,  kalkamadığı ve ilaçlarını alamadığı için kaskatı kesilmiş halde; açlık ve susuzluktan bitkin, üşümüş durumda yerde uzanıyormuş. Sesi çıkmıyormuş bile.

Hemen babamı düştüğü yerden kaldırmışlar. Anneme telefon açmışlar. Annem fena olmuş. Bana telefon açmış anında.

Annemin anlattıklarını duyar duymaz şehirler arası terminale  açtım. İlk otobüse yer ayırttım. Sonra hemen izin aldım iş yerimden. Daha sonra da eşime haber verdim. Eşim de benimle gelmek istedi; ama final sınavları yapıyordu o hafta. Gelemeyecekti bu yüzden.

Yol boyunca ilkokuldan lise sona kadar kurbağaların, tek hücrelilerin, terliksi hayvanın sindirim sistemi, kan dolaşımını öğrendiğimiz kadar insan hastalıkları hakkında tek bir şey öğrenmediğimize; parkinson ya da başka bir teşhis konulan bir hastanın yakınlarına sanki  onlar bu hastalığı bilirler, hastaya nasıl davranılacağını ezelden öğrenmişler gibi muamele yapılmasına içerledim. Hastaya, mesela parkinson hastasına nasıl davranacaklarını, nelere dikkat etmeleri gerektiğini hiç bilmeyen hasta yakınlarının tüm bunları hastalık sırasında yaşananlardan görerek öğrenmek üzere kendi başlarına bırakıldıklarını düşündüm. Hasta yakınlarına bu hastalık hakkında ayrıntılı, eğitici bilgi verilmediği, hastalığın başında alınan ilaçlardan sonra görülen iyileşmenin kalıcı olmadığının belletilip, öğretilmediğini düşündükçe içim daraldı.

Daha önce hiç parkinson hastası tanımamış, görmemiştik. İlk kez kendi babamda tanık oluyorduk bu hastalığa. Hastalık deyince de, hastalığın seyri sırasında eğer alınan ilaçlar bir düzelme sağlıyorsa iyileşme yolunda olunduğu, olumlu yol kat edildiği düşünülürdü. Biz de babamın tam iyileşmediğini; ancak hastalığın ilerlemesinin önlendiğini sanmıştık.

Oysa bu hastalık öyle değilmiş. Belli bir süreci varmış hastalığın; o süreç durmaz, işlermiş. Eskiye dönmek, iyileşmek yokmuş asla. Bunu babamın Çeşme’de bir gece seramik kaplı soğuk zemin üstünde yatması sonucu öğrendik. Bir daha da babamı kendi başına asla ne Çeşme’ye ne de daha yakın yerlere göndermedik.

Bir parkinson hastasının kızı olarak babam başka acılar içindeyken, hasta yakını olarak hastalık hakkında yeterli donanımda olmadığımız, yapmamız gerekenleri, doğruları bilmememiz, hastalığın sürecini görerek öğrenmenin acıları içindeydim ben de. Keşke danışma merkezleri olsaydı hem parkinson hastaları hem de parkinson hastalarının yakınları için. Keşke hasta yakınları için danışma merkezleri kurulmuş olsaydı da birileri bize bu hastalık hakkında bir şeyler öğretseydi.  Hasta yakınlarına yakın gelecekte neler olacağını, nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatsa, ilaç alımından sonra görülen hastalığın duraksamasının geçici bir şey olduğunu ve buna aldanılmaması gerektiğini belletseydi. Keşke televizyonlar eğlence programları kadar, sık sık parkinson hastalarının yakınlarını eğitici programlar da yapsalardı. Keşke gazetelerde boy boy falanca artist resmi kadar, parkinson hastaları ve yakınları için de öğretici yazılar olsaydı.

Doktora hastalık ile ilgili sorular sormak mümkündü; ama babam doktorun tek hastası  değildi. Muayene odası kapısında bekleyen onca hastanın muayenesini bitirebilmek gayreti içindeki doktorun ne uzun uzun konuşacak zamanı vardı ne de bizim o doktoru belki üç beş saatten de fazla sürecek sorularımızla oyalayıp diğer hastaların haklarını çiğnemek arzumuz vardı. Sıradaki onca zor durumdaki yaşlı  hastayı bir doktor o gün içinde muayene edebilirse bile bekleşen o hastalar şanslıydı. Bir hastaya kaç dakika ayrılabilirdi ki tek başına bir doktor, bunca hasta varken sırada. Kaldı ki hasta yakınlarıyla uzun uzun konuşulup, bilgilenmeleri sağlansın.

Sabah, otobüsten Çeşme’ye inip eve gelir gelmez babamı, etrafı ahbaplarıyla, dostlarıyla çevrilmiş halde buldum. Hemen sıcak bir çorba ve yemek yaptım. Zaten dolapta bir şeyler vardı; ama yine de yaptım. Onu battaniyeye sardım. Çok geçmeden sıkı sıkı battaniyeye sardığım babamın alnındaki terleri görünce biraz abarttığımı anladım. O soğuk, eskitilmiş seramik taşlarda yirmi dört saatten uzunca bir zaman hareketsiz yatıp kalışı aklıma geldikçe daha çok örtü örtmek istiyordum babama. Bir yandan da hastalık hakkında yaşayarak bilgi sahibi olmak kaderine kızıyordum.

Akşama  annemle kardeşim de geldi. Daha sonra da eşim.

Ankara’ya babamla döndük Çeşme'den.

Çeşme’den döndükten kısa bir süre sonraydı. İşe dalmış çalışıyorken telefon çaldı. Annem arıyordu.

Annem, çok önemli bir şey olmadıkça beni işten aramazdı. Sesini duyunca telaşlandım.  Belli ki bir şey olmuştu.

Babam duş almak istemiş. Banyoya girmiş. Tam o sırada kapı çalınmış, komşuları anneme kahve içmeye gelmişler. Babam da eve gelenler olduğunu duyunca artık hiç yapmadığı bir şeyi yapmış, banyonun kapısını kilitlemiş.

İlacının etkisi geçmiş olmalı ki banyoda kasılmış. Suyun altında kalmış öylece. Seslenmiş; ama bir yandan suyun sesi bir yandan banyonun salona uzak olması ve misafirlerin hep bir ağızdan konuşmaları nedeniyle sesini duyuramamış.

Babam, duşa girdikten on dakika sonra annem babamı kontrol etmek istemiş.

Kapıdan seslenmiş, nasıl olduğunu sormuş. Babamın sesi çok cılızmış. Bir terslik olduğunu anlamış annem. Hemen bana telefon açmış.

Ben izin alıp, hemen bir taksiye atladım. Şoföre “çok hızlı gitmemiz gerektiğini, acil bir durum olduğunu” söyledim Taksicinin bana öyle bir bakışı vardı ki. Film çektiğimizi sanmış bile olabilir bir an. Filmlerdeki takip sahnelerini hatırladığına eminim. Durumu çok kısa özetledim adamcağıza. O, benden de çok telaşlandı. O kadar hızlı sürüyordu ki rüzgarla yarışmaya başladı. İlk kez trafik kurallarının ihlaline hiç itiraz etmedim. Daha sarılarda fırladı taksi yola.

Tunalı Hilmi Caddesi’ne kavuşan Ahmetler Caddesi’nde yol boyunca anahtarcı tabelaları diziliydi. Ahmetler Caddesi’ndeki ilk anahtarcının önünde durdu taksi. Soluk soluğa anahtarcıdan içeri girdim. Sanırım anahtarcılar bu tür olaylara alışkınlar. Kılı bile kıpırdamadan pür telaş içeri dalan bana baktı çilingir ustası.
Ben, ona durumu anlatınca hemen alet edevat çantasını kaptı. Birlikte taksiye bindik.

Ben, taksi ile eve doğru gelirken babam artık soğuk akan suyun altında kaskatı halde bekliyormuş. Annem, suyu kapatmasını söylemiş defalarca; ama o kıpırdayamadan soğuk suyun altında duruyormuş. Kilitli kapının iki tarafında da çaresizlik diz boyuymuş. Kapının öte yanında, soğuk suyun altında yarım saatten fazladır bekleyen babam; kapının bu yanında elinden hiçbir şey gelmeyen annem.

Eve girdiğimizde ayakkabılarımızı bile çıkarmadan banyo kapısına koştuk. Çilingir ustası kapıyı açtı.

Böyle durumlarda çilingir ustalarının uyguladıkları ücret de değişiyor. Her zamanki ücretlerinin kat be katını alıyorlar.

Soğuk suyun altında yarım saatten fazladır öylece kalan babam çok üşümüştü. Günlerce çorba içti içi ısınsın diye. Soğuk algınlığına yakalandı. O günden sonra babam hangi odaya girse kapının kilitli olup olmadığını yetikledik  yani kontrol ettik hep.

Parkinson hastalığının en büyük göstergelerinden biri titremeymiş. Babam da titreme yoktu. Titremesiz tür parkinson hastalığıymış babamınki. Titreme dışında hareketlerde belirgin yavaşlama, iskelet yapısının bozulup, duruşta ortaya çıkan değişiklikler, maske yüz denilen yüz ifadesi, yürümedeki değişiklik ve el yazısının yukarı doğru tırmanarak küçülmesiymiş.

Babamın imzası giderek küçülüyor ve yazısı yukarıya tırmanıyordu. Çalışma hayatını daha fazla sürdüremedi. Bıraktı. Oysa kafası hala zehir gibi çalışıyordu. Benim hatırlayamadıklarımı bir çırpıda hatırlıyor, pek çok yönetmeliğin pek çok maddesini ezberden söyleyiveriyordu anında. Hala böyle konularda ona danışıyordu herkes.

Parkinsonun yavaş ilerleyen bir türünün yakaladığı babamın hareketleri de, yürüyüşü de yavaş yavaş hastalığın ilk dönemlerindekinden farklılaşmıştı giderek. On yıllık parkinson hastasıyken artık sokakta babamın yürüyüşüne, elinin kolunun istemsizce sağa sola savrulmasına bakanlara alışmıştı babam.

İnsanlar gözlerini dikip bakıyorlardı kendileri gibi yürümeyen babama. Deli ya da alkolik sananlar çıkıyordu. Kaçanlar oluyordu onu sokakta yürürken görünce. Oysa babam ne alkol almış ne de sigara içmişti hayatı boyunca. Ama parkinson hastasıydı. Hasta yakını olarak biz hastalık hakkında daha önceden de bir şey bilmiyorduk, babamın hastalığını öğrendiğimizde de. Babamı yadırgayan bakışlarından, tutumlarından anlaşıldığına göre sokaktaki insanlardan da parkinson hastalığını ve hastalarının hallerini bilen yoktu. Herkes bilgisizdi bu hastalık hakkında.

Önceleri babamla birlikte bir yere giderken sokakta dönüp dönüp onun yürüyüşüne bakanlara çok kızıyordum. Bir gün herkesin başına gelebilecek bu hastalığın sanki sadece yolda gördükleri o yürüyüşü kontrol dışı adama özgü bir şeymiş gibi bakmalarını kınıyordum.

Sokakta babama bir deliye bakarmış gibi bakıp hatta korkup kaçanlara karşı kızgınlığım kısa sürdü. Zira insanların bir kısmı densizliklerinden öyle baksalar da çoğu böyle bir hastalığın var olduğunu hiç bilmiyordu. Belki birer parkinson hastası olan boksör Muhammed Ali ve  Geleceğe Yolculuk filminin aktörü sayesinde gazetelerden, televizyondan bu hastalığı duymuşlardı; ama daha önce hiç bu kadar uzun süredir bu hastalıkla mücadele eden bir parkinson hastası görmemişlerdi.

Babam, ilaçlarını durumuna göre ayarlıyordu. Alması gerektiği gibi her gün ilaçlarını alıyor; ama ayakta fazla kalması gerektiğinde bir fazla alıyordu. Bunu çok sonra öğrendim. Kimseyi zor durumda bırakmak istemiyordu.

Bir keresinde hafta sonu turuyla Bolu’daydık eşimle. Ormanla kaplı dağ başında. Ankara’daki babam ve annemin yanına bir yardımcı bırakmıştık.

Babam, dinlenmek için biraz uzanmış. Kalkayım derken yere düşmüş. Denge çok önemli bir parkinson hastası için. Toparlayıp kalkamamış. Düştüğü yerde tam kapının ağzı. Kapının önüne boylu boyunca uzanıp kalmış.

Annemle yardımcı kadın, babamın düşüşündeki gürültüyü işitir işitmez koşmuşlar. Arkasında babam olduğu için kapıyı açamamışlar. Biraz iteklemişler; ama babam kapı ile kanepe arasında olduğundan kapı açılmamış, babam da ikisi arasına sıkışıp kalmış.

O kadar uzaktayken bunu duyar duymaz insan kuş gibi uçmak istiyor; ama bu bir insan için olası değil.

Anneme “kapıyı açmak için kimi çağırabileceğini” sordum. Biz Bolu’dan Ankara’ya gelene kadar babam yerde bekleyemezdi.

Babamın sesi işitiliyordu telefondan cılız da olsa. Yıllardır ilaçlarını ondan aldığı ve artık tansiyon ölçtürmek, Çeşme’den hediye getirilen sakız reçellerinden vermek gibi çeşitli bahanelerle eczanesine hep uğranan, neredeyse aileden olan, paralel caddedeki eczacısına annemin telefon açmasını isteyen babamın sesini duydum. Telefonu kapatmıyor, konuşmaları dinliyordum.

Annem eczacıya telefon açtı. Beş altı dakika bile sürmeden eczanede çalışan iki genç evdeydi. Kapıyı söktüler. Babamı düştüğü yerden kaldırdılar. Yardıma gelen gençlere teşekkür ettikten sonra telefonu kapattım.

Para kazanmak için anne babanın yaşadığı şehirlerden uzakta yaşamanın alışılmış olduğu, baba eviyle çocukların evleri arasındaki mesafelerin giderek sanki bir köye gidermişcesine uzadığı bu çağda bazı koşullar eskilerine hiç benzemiyor.

Daha bir, iki kuşak öncesi, şehirde emekli olup yazlık kışlık ya da memleket arasında mekik dokur, emekliliğin keyfini çıkarır, çocuklar başka şehirlerde yaşıyorsa onlara gider gelir, torunları parka götürürdü. Eğer köyde yaşıyorsa, çoluk çocuk büyüyüp elleri ekmek tuttuğu zaman evin büyükleri artık evin baş köşesindeki minderlerinde, sedirlerinde otururdu öyle aman aman bir iş yapmadan.  Bayramlarda evin büyüğü olarak elleri öpülür, çocuklarca ziyaret edilir, hürmet görürlerdi.

Babam, yaşlılık günlerini bu hayalle beklerken, adı bile belki bir iki kere duyulmuş, ne olduğu da belirtileri de bilinmeyen, ağrısız sızısız; ama kaskatı kesip, hareket ettirmeyen bir hastalık gelmişti başa.

On yılı geçkindir parkinson hastasıydı babam. Bu arada yaşı ilerledikçe başka rahatsızlıkları da ortaya çıkıyordu. Gözlerine katarak inmişti. Görmesi, çok zayıflamıştı.

Doktor, babamın ameliyatı konusunda oldukça tereddüt içindeydi. Öyle ya her gün bunca yıllık bir parkinson hastasını ameliyat etmiyordu ki. Belki de ilk kez karşılaşıyordu böyle bir vakayla. Doktor, hayli zaman sonra babamı ameliyat etti. Katarakt ameliyatı sırasında gözün uyuşması konusunda çok sıkıntı çekmişler. Doktorun ameliyatı ötelemesini,  bu konuda araştırma yapmak istemesine, makale okumak için zamana ihtiyaç duyduğuna yordum hep.

Babam hiç bakla yemezdi oldum olası. Ancak taze baklanın, parkinson ilaçlarının etkisini arttırdığını öğrenince bakla yemeye başladı. Proteinin parkinson ilaçlarının etkisini azalttığını görünce de yoğurdu, eti, yumurtayı mümkün olduğunca az yedi.

On beş yılı bulmuş da geçmişti bile babamın hastalığı. Tipik bir durum değildi. Bu kadar uzun süredir yaşayan parkinson hastasına çok nadir rastlanıyordu. Kasılmaların sıklığı artıyor, hareketsiz kalma süreleri uzuyordu. Çok üzüyordu bu durum babamı. Kendi başına yatağından, oturduğu yerden kalkamıyor, kalkınca da öyle kolay kolay yürüyemiyordu. Ayakta durması bile bazen mümkün olamıyordu. Birden ve durmamacasına yürümeye başladığında da önüne kimsenin çıkmaması gerekiyordu. Ayak sesi hemen fark edilen çok küçük ve sürüyerek basışlarıyla yürüdüğünde de önüne biri çıktığı an donmuş gibi kalakalıyordu. Tekrar yürümesi zaman alıyordu. Bazen ayakta duramayacağı için hemen bir sandalye istiyor ve kendini sandalyeye zor atıyordu.

Tüm bunları deneyimle öğrendik. Babamın bir adım için zorlanışına, kasıldığı zaman bizim çaresizliğimize tanık olarak öğrendik. Oysa parkinson hastalığı için çoktan düşünülüp kurulmuş danışma merkezlerince hasta yakınlarına en baştan verilen bir eğitim olsaydı, babamın da bizim de hayatımız daha kolaylaşacaktı.

Bu kadar uzun süredir parkinson hastası ile çok nadir karşılaştıklarından, doktoru babama derslerde kullanmak üzere gönüllü hasta olup olmayacağını sormuş. Babam hemen kabul etmiş bu teklifi tıp öğrencilerine yardımcı olmak için.

Deney için gönüllü olan hastaneye yatan babamın tüm ilaçlarını kestiler. İlaç alamayınca hiç hareket edemedi. Kaskatı oldu kasları. Çelik sertliğinde katılaşırmış ilaç alınmadığında kaslar. Sadece gözlerini hareket ettirebiliyordu. Etrafında hemşireler dolanıyor, neredeyse her yarım saatte bir yoklanıyordu. Biz de yanındaydık.

Babamın bir ya da iki gün boyunca nasıl olduğunu kameraya kaydederek görüntülediler. Tıp öğrencileri de gelip onu gördü. Yirmi dört saat ilaçsız kalmasıyla tamamlanan deneyin ardından babam yeniden ilaçlarına başladı.

Kontrole gittiğinde doktor, babama deney hastası olmak isteyip istemeyeceğini sormuş. Yeni bir parkinson ilacı deneme aşamasındaymış. Denek olabilirmiş o ilaç için. Bu ilaç, karından iğne ile yapılıyormuş günde üç kez. Sonucunun ne olduğu henüz bilinmiyor, ne olacağı da şimdiden tahmin edilemiyormuş. Denenecek ilacın bir nevi doping olduğunu söylemiş doktoru. “Doping alan sporcular gibi bir süre için güçlenme olacak; ama her dopingin sonrası da çöküş olur” diye vurgulamış. Tüm gerekli uyarıları yapıp, ayrıntısıyla ince ince anlatmış ilaç hakkındaki her şeyi babama.

Hayat kalitesi neredeyse sıfıra vurmuş, hareket imkanı ilaçlar sayesinde günde birkaç saatle kısıtlı babam, gün içinde daha uzun süre hareket edebileceğini duyunca hemen kabul etmiş yeni bulunan ve deneme aşamasındaki iğne için denek olmayı. Biz, kabul etmemesini istiyorduk; yine de halini ve arzusunu bildiğimiz için kestirip atamıyorduk. Hadi iyi gelirse. Hadi bir mucize olursa. Hadi ille olmaz diye ısrar ettiğimiz zaman Babam bunu dert eder de daha kötü olursa gelgitleri içindeydik. Hastalık çok zordu; ama parkinson hastasının yakını olmak da bir o kadar zorluydu.

Ayrıca Babam'ın zihni ve aklı yerindeydi. Bir ara bir ilacı hallüsinasyonlar görmesine neden olmuştu; ama ilaç değişince o durum bitmişti. Benim hatırlayamadıklarımı hatırlıyor, kat mülkiyeti, kooperatifler, memurların tabi olduğu kanunları ezbere sıralıyordu. Ta kaç yıl öncesinin harcamalarını, hesaplarını bir bir sayıp söylediğinde nutkumuz tutuluyordu. Biz çoktan unutmuştuk o hesap kitapları.

Eni konu, geceler boyu gözümüzü kırpmaksızın düşündükten sonra yorucu, uzun ve ilaç almayınca hastayı bir felçli haline sokan parkinson hastalığı sürecinde babamın hayat kalitesini arttırmak istemesine saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey olmadığını anladık. Babam,  gönüllü denek oldu böylece yeni bulunan ve henüz denenmemiş iğne için.
Babama kurs denilebilecek kısa bir eğitim verdiler. İlacın nasıl kullanılacağını, iğnenin nasıl yapılacağını öğrettiler. Hemşireler eve kadar geliyordu her şeyi anlatmak ve iğne yaparken babamı görmek için.

İğne, bir tükenmez kaleme benziyordu. Karın derisine tükenmez kaleme basar gibi basılan iğne aparatından enjeksiyon yapılıyordu. İlk başlarda birkaç kez ben de yaptım. Babam'ın elleri tutacak halde değildi. Başaramadım. Babam, ellerini kullanabilirken iğnesini kendisi yapmayı adet haline getirdi bundan sonra.

İğneler çok iyi geldi. Babamın da neşesi yerine geldi. Ayakta daha çok kalabiliyor, Cuma namazlarına Ankara’daysa Kocatepe Camisi’nde, Çeşme’deyse Çiftlikköy Camii’nde gidiyor, banka işlerine koşturabiliyor, alışveriş yapabiliyordu. Elbette hareketleri farklıydı hala.

Eşimle Çeşme’de yaz tatilindeydik. Babam, kollarını istem dışı savurttuğu, salladığı için bazen alışverişlerden sonra kartlarını cüzdana koyarken düşürüyor, düşürdüğünü de fark edemediğinden kredi kartlarını kaybediyordu. Ertesi gün biz yaz tatili için Çeşme’ye geleceğimizden Cuma günü yaptığı alışverişte kartını kaybetmişti. Biz, Çeşme’ye Cumartesi günü geldiğimizde, babam, hala belki evde olabilir umuduyla kartını arıyordu köşe bucak.

Cumartesi günleri bankalar kapalıydı. Evde yerleşik hat olmadığından cep telefonuyla bankanın o dört yüz kırk dörtlü hattını Babam'ın kartını iptal edebilmek için gün boyu sürekli aradık; ama bir türlü kartı iptal etmeyi başaramamıştık. İstenilen numaraları tuşlarken birden bire yeniden denememizi söylüyordu dört yüz kırk dörtlü hat. Cep telefonuyla yaptığımız aramalarla işlemi bir türlü tamamlayamıyorduk. Bu arada kart birilerinin eline geçtiyse diye de içimize bir tasa düşmüştü.

Pazar gününü de bankanın dört yüz kırk dörtlü hattını cep telefonundan aramak ve acaba kart kötü niyetli birisinin eline geçtiyse başımıza neler geleceği korkusunu tadarak geçirdik.

Pazartesi gününü zor ettik. Tatilimiz kaygı ve tasa ile başlamıştı.

Pazartesi sabahtan Çeşme'ye inip, bankaya gittik. Babam, bankodaki görevliye derdini anlatmaya çalışıyordu.

Parkinson hastalarının konuşmaları da değişiyor. Kelimeleri tam söyleyemeyebiliyorlar. Dilleri peltekleşiyor. Hep onunla olmayan birileri için yani yabancılar için konuşmalarını anlamak çok zor belki de imkansız oluyor. Bankodaki görevli de bu duruma düşmüştü; babamı anlamakta zorlanıyordu. Yaklaştım ve “kızı olduğumu, yardımcı olmak istediğimi” söyledim.
Banka kurallarına göre bu mümkün değildi. Kart sahibi, anlatmalıymış sorun her ne ise. Bunu zaten biliyordum da bankodaki kızcağız içinde olduğumuz koşulları bilmiyordu. Banka kuralları gereği sorun, sorun sahibince anlatılması gerektiğinden babam da sorun sahibi olarak döne döne anlatıp duruyordu meseleyi; ama bankadakiler anlamıyorlardı. Yani kural işlemiyordu; sorun sahibi bir parkinson hastası olunca.

Birazdan babam acıkırdı. İlacının etkisi geçer ve uzanmak isterdi. Başka ihtiyaçları doğardı. Uzun uzun bankada kalamazdı o.İşini bir an önce halledip derhal kendi rahat ettiği ortamına dönmeliydi. Ama parkinson hastaları göz önüne alınmadan koyulmuş banka kuralları babama işkence ediyordu ayaküstü, yaz sıcağında.

Bankodaki kız sanki kuralları hiç söylememiş, ben de o kuralları hiç duymamışım gibi babamın anlattığı; ama onların anlayamadıkları konuyu yani babamın kredi kartının Cuma günü kaybolduğunu ve vakit daha geç olmadan kartın iptal edilmesi gerektiğini özetledim. Ben anlatırken babam da başını sallayarak beni tasdik ediyordu. Başka türlü bir anlaşma yolu olamayacağını artık iyice idrak etmiş olan bankacı kız da sanırım memnun oldu konunun anlaşılmasından, işlemleri için upuzun bir kuyruk oluşturmuş onca bekleyenler de. Babamın işi hallolacaktı ki ancak ondan sonra elindeki kağıtta yazılı rakam elektronik tabelada kırmızı kırmızı yanınca bankoya yanaşacak onlarca oturan bir o kadar da ayakta ve daha da fazlası bunalıp kendini kapı dışına atmış sıra  bekleyenin işlerine başlayabilecekti kızcağız. Üstelik o an bankoda görevli sadece iki bankacıdan biri olan kızcağız da sonuçta görevi gereği hatırlatmıştı banka kurallarını. Ama apaçıktı ki kurallar yuvarlaktı, genellemeydi, istisnaları hiç göz önüne almıyordu. Parkinson hastaları ya da başka bir sorundan ötürü birileri derdini anlatamazsa, bir sorunu ille de sorunun sahibi anlatacak kuralının nasıl işleyeceği açıklanmamıştı.

Bankacı kız, babamı banka duvarında sabitlenmiş bir ankesörlü telefona yönlendirdi, yanında bankanın güvenlik görevlisiyle. Müşteri temsilcisi ile görüşecekti babam, kartının iptali için.

Babam, ankesörlü telefonun başında bir eline tutuşturulmuş ufak kağıtta yazılı dört yüz kırk dörtlü numaraya bakıyor, bir de diğer eliyle numaralara basmaya çalışıyordu. Heyecanlanmıştı işi uzayınca. Heyecan, parkinson hastası için ağır bir yük oysa. Kasılıp kalır bir parkinson hastası olan babam heyecanlandığında. Hareket edemez. Kasıldığı zaman kasları sertleştiğinden bir parkinson hastası ne kadar zayıf da olsa kolay kolay tutulup kaldırılamaz. Kaskatı olur.

Telefon sesi bile heyecanlandırır onu. O yüzden eve telefon açarken saatli açarız. Arayanın bizim olduğumuzu bilsin, olağan bir arama olduğunu anlasın diye. Ama burada bunlar bilinmediğinden her şey üstüne üstüne geliyordu babamın. Heyecan duygusundan köşe bucak kaçması gereken babam, gelmekte olan ilaç vakti, geçmekte olan ilacının etkisi, dilinin peltekleşeceğinden derdini anlatamayacağını iyi bilmenin tedirginliği içinde heyecandan kaçmak ne kelime, heyecan girdabında çırpınıyordu.

İlacının etkisi giderek azalıyordu. Ayakta durmak da onu hayli yormuştu. Ağzına kadar dolu olan bankada elini kolunu istem dışı savurturken yanından geçenler ters ters bakıyor, cık cıklar duyuluyordu. Ortalıkta koşuşturan bir çocuk, kendi kendine oynamayı bırakıp tam babamın karşısında kollarını yere değercesine aşağı salıp durdu. Başını hafifçe yana eğip, gözlerini şaşkın şaşkın babama dikip, ağzı açık babamı seyre daldı. Bu arada bankaya her yeni giren de bir müddet babama bakıyor, neler olup bitiyor, bankaya bir deli mi gelmiş diye anlamaya çalışıyordu.

Babam, bir türlü tuşlara basamıyor, yedi haneli telefon numarasını doğru tuşlayamıyordu. Ya yanlış tuşa basıyor ya da parmağını tam olarak doğru sayının üzerinde sabitleyemiyordu. Bu arada da başında güvenlik görevlisi bekliyordu.

Hiç karışmadım. Daha önce babam gibi on yedi yılı geçkindir parkinson hastalığından muzdarip bir hasta görmemiş ve bir parkinsonlu için telefon tuşuna basabilmenin ne büyük bir düş olduğunu, tuşlara basabilmenin eskilerde kalmış bir hareket olduğunu bilmeyen görevlilerin bunu gözleriyle görüp, emin olmasını istedim. Karışsam, onlar da karışacaklardı çünkü. Kart verirken, emekli olup olmadığına bakmayan, emekliyse ya da dar gelirliyse nasıl ödeyecek diye hiç düşünmeden onca krediyi veren, kart ya da kredi verdikleri kişiler hasta mı değil mi hiç merak etmeyen bankalar, tuşlama sırasında da hastaların, hasta değilmiş gibi davranmasını bekliyorlardı. Ama bekledikleri asla olacak şey değildi. Görmeleri gerekti bu gerçeği, bana bir kez daha bilmiş bilmiş banka kurallarını hatırlatmalarından önce.

Babam, ha bire elindeki numarayı aramaya çalışıyordu. Bir türlü numaralara basamamış ve görüşme yapmaya geçememişti.

Başta bankanın güvenlik görevlisi ve bankacı kızcağız, bu denemelerin sonuç vermeyeceğini gözleriyle gördüler. Güvenlik görevlisi babama yardımcı olmak için numarayı kendisi çevirdi. Telefonun öbür ucundan müşteri temsilcisinin sesini duyunca da kendi işine döndü, banka giriş kapısının önünde sırım gibi durmaya başladı.

Hattın öbür ucundaki müşteri temsilcisi babama sorular soruyor, babam soruları cevaplıyor; ama müşteri temsilcisi heyecanlanmış, yorulmuş ve susamış babamın iyice anlaşılmaz hale gelmiş konuşmasını anlamıyordu. Görüşme bir türlü ilerleyemiyordu. Babam soruya cevap veriyor; ama hep aynı şey duyuluyordu karşıdan. “Ne dediğinizi anlamadım, tekrar eder misiniz?”

Babamın bir an önce bir şeyler yemesi gerekiyordu. İlacı ile yemeği arasında yarım saat vardı. Bir saatten fazladır bankadaydık. Belki iki saate yaklaşıyordu. Daha hiçbir şey yapamamıştık. Babamın da hali kalmamıştı. Babamın yemesi, içmesi, ilacını alması ve başka ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyordu. Ama hala kartın kaybolduğunu bile ilgili merkeze iletemediğimiz bankada bunlar imkansızdı.

Telefonu babamdan aldım. Müşteri temsilcisine “Kredi kartının kaybolduğunu haber vermekte olan müşterinin kızı olduğumu” söyledim. “Soruları bana sormasını, benim de babamın söylediklerini kendisine aktararak konunun bir an önce hallolmasına yardımcı olmak istediğimi” anlattım.

“Görev tanımları ve işlerinin tabi olduğu yönetmelikler gereği müşteri temsilcisi benimle konuşamayacağını; yalnızca kart sahibi ile konuşması gerektiğini” söyledi. O an içimden bankaların  insanlara hem de limitsiz kart verirken bir gün telefon ile kendilerine ulaşıp bir sorun nakletmeleri gerektiğinde bunu yapabilecek kadar sağlıklı olup olmadıklarını neden sormadıkları, müşterileri sağlıklı olsa bile apansız bir zamanda hiç bilmedikleri bir hastalığın onları bulabileceğini ve anlattıkların anlaşılmaz hal alabileceğini nedense hiç düşünmemelerinin sebebini bir türlü anlayamadım. Yüksek limitle verdikleri kredi kartı yüzünden yaşlı ve hasta kart sahiplerine ezim ezim  eziyet edeceklerini ve yakınlarına da akla karayı seçtirteceklerini  nasıl oluyor da bir türlü akıl edemiyor olmalarına aklım ermedi. On yedi yılı geçkin bir zamandır parkinson hastası olan kartını kaybetmiş bir emeklinin başına neler gelebileceğini hiç hesaba katmadıkları halde kurallara nasıl bağlı oldukları için epeyce söylendim. Sabır bırakmamıştı bende hasta babamın bankadaki çırpınışlarına rağmen kuralların gaddarlığı.

Güvenlik görevlisi, neredeyse yarım saate yakındır müşteri temsilcisine kartının kaybolduğunu anlatmaya çalışan, anne adı, baba adı, annesinin kızlık soyadı gibi soruları cevaplayan; ama konuşması müşteri temsilcisi tarafından anlaşılamayan babamın yanına geldi yine. Yine babamın başında dikilip, sorulara tekrar tekrar verdiği cevapları dinledi. Epeydir duvara sabit ankesörlü telefondan sorulara cevap vermeye çalışan babamın arkasında, babamdan sonra telefonu kullanacak başka kişiler de beklemeye başlamıştı. Kimi çok anlayışlı olsa da kimisi zamanının darlığından yakınmaya, huzursuzca hareketler edip uluorta söylenmeye koyulmuştu bile.

Güvenlik görevlisi babamın elinden telefonu aldı. Müşteri temsilcisinin sorularını kendisi babama sorup cevaplamaya çalıştı. Babamın dediklerinin pek çoğunu  güvenlik görevlisi de anlayamıyordu. Babamın sesi iyice kısılmış, dili iyice peltekleşmişti. Herkesin gözü üzerindeydi, arkadaki kuyruk giderek uzuyor söylenmeler artıyordu. Acıkmıştı. İlacının vakti çoktan gelmişti, yorulmuştu. Banka kuralları nedeniyle işler uzadıkça babam iyice heyecanlanmış, konuşması hepten anlaşılmaz olmuştu.

Bir kez daha araya girdim. “Babamı oyalamamalarını, ilaç vaktinin geldiğini; ama önce yemek yiyip, yarım saat sonra da ilacını alması gerektiğini” söyledim. Zaten ilacının etkisinin tümden geçmek üzere olduğundan birazdan kasılabileceğini tane tane vurgulayarak söyledim.

Telefonu bana vermeye razı oldular. Bu arada tüm bankada bekleşen onca kalabalığın kızgın gözleri üzerimizde, telefonda konuştum. Sonunda babamın kayıp kartını iptal ettiler.

Babamın oturmayı çok sevdiği pidecimizdeki masası arık boş.
Bir parkinson hastasına ne kadar kolayca kart verebiliyorlar, limitini yüksek tutuyorlar; ama o hastanın o kartı nasıl kullanacağını, hareketleri parkinson olmadan önceki hareketlerine hiç benzeyen, parmaklarıyla tutamadığı için sık sık bardak, tabak kıran, telefon tuşlarına basıp numara çeviremeyen babam ve babam gibi daha nicelerinin  emekli ya da hasta olup olmadığına bakılmaksızın bankanın verdiği limiti yüksek kredi kartını kim bilir kaç kez kaybedeceğini umursamıyorlar mıydı acaba hiç? Bir hastaya verdikleri yüksek limitli kartı o hasta  kaybederse başına neler geleceğini hatta kartını kapatmak için samanlıkta iğne ararcasına çabalayacağını hiç hesaplamıştı anlaşılan halkla ilişkiler bölümleri olan bankalar. Bir yetkim olsa da her isteyene kart vermeyi engelleyebilsem diye düşündüm.

On yedi yılı geçkin bir süredir o tipi gibi günlerindeki hareketliliği, yaşam biçimi tamamen değişmiş babamın parkinson hastalığı ile tanışmasıyla başlayan süreç içinde  hayatının tek bir saniyesi bile eskisine hiç benzemedi. Bunca yıl içinde her gün yaşanan pek çok olayın her birini tek tek anlatamayacağımdan birkaç çarpıcı  durumu anlatmaya çalıştım. Her gün akla gelmeyecek yeni yeni zorluklar, sıkıntılar ile karşılaştık hep birlikte. Çok üzüldü babam; ama hep mücadele etti. Hala ediyor. İlacın etkisini ve süresini biliyor; kendini ona göre ayarlıyor. Baklanın iyi geldiğini fark ettiğinden beri hiç bakla yemezken eskiden, şimdi bakla yiyor. Proteinin parkinsonlu hastalara iyi gelmediğini bildiğinden et, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein deposu besinleri ne kadar tükettiğine çok dikkat ediyor.

Parkinson hastalığı sırasında babam,  başka başka epeyce hastalıkla da boğuştu. En ağırı mide rahatsızlığıydı.
Neredeyse en kötü teşhis konmuştu bir kanama sonrası midesine. Her türlü tahlil ve tetkik yapıldı. Her türlü cihaza girdi. Midesinde çok derin ve büyük yaralar vardı. Sarı renkli olarak gözüküyordu bu yaralar kağıtta. Bunun tek anlamı da en kötü şey olabilirdi olsa olsa. Doktorun “Ne yazık ki…..” diye başlayan ilk teşhisini duyunca sandalyeye yığılıp kalmıştım doktor odasında. Üç ay hastanede yattı. Tedavi sonrası tetkik sonucunu doktorun bana ilk teşhisi haber verirkenki zorlanışındaki yüz ifadesini  hiç aratmayan son durumu haber verirkenki büyük şaşkınlığını asla unutamıyorum. En kötü hastalık yoktu çok şükür. “Değilmiş” diye bize müjde veren doktor, kendisini ve meslektaşlarını da bu denli şaşırtacak bir vaka ile belki de ilk kez karşı karşıyaydı. 

Babamın parkinson hastalığına yakalanmasının ardından zaman içinde yakın çevreden genç ya da daha yaşlı bazı komşuların, tanıdıkların da bu hastalığa yakalandıklarını duyduk. Hemen hepsi de titremeli tür parkinsondu. Hiç birinin hastalığının seyri babamdaki gibi sürmedi. Bir yıl içinde de birkaç yıl içinde de hayatını kaybedenler hatta balkondan düşerek - kimileri atlayıp intihar ettiğini söylemekte ısrarlı hala-, ölenler de oldu.

Babamı tanıyanlar, babam sayesinde bu hastalığı da tanımış oldu bunca yıl içinde. Öyle ki yolda, iskelet yapısı bozulmuş, öne eğik duruşlu, bir kolu hafif bükülerek sabit duran, cildi parlak, yüz ifadesi maske olarak tanımlanan halde, ayaklarını sürüyerek yürüyen, ilacı fazla aldığında elini kolunu kontrol edemeden sağa sola savurtan birilerini gördüklerinde oldukları yerde kalakalmasınlar diye onların önünden geçmiyor, onun bir parkinson hastası olduğunu hatta hastalığın kaçıncı senesinde olduğunu bile anlayabiliyorlar artık. Tıp öğrencileri için gönüllü denek olan babam, parkinson hastalığını tıp öğrencileri dışındaki kişilere de peltek bir dille konuşma olmaksızın açık açık, en anlaşılır şekilde anlattı kendince.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 18.12.2012
acemi.demirci@yahoo.com.tr;@AcemiDemirci

Paylaş :

63 yorum:

 1. Sevgili Acemi Demirci..
  Nereden ve nasıl başlasam bilemedim..bilemedim..çünkü..yazını okurken düğümlendim..:((
  Bildiğim..;
  Başımıza gelmeden ..neyin..ne, olduğunu bilmeyen, Bilgi eksikliği hayli fazla olan bir toplum olduğumuz..
  Öncelikle..yaşamını .."hayatda dik durmaya ve çalışmaya...üretmeye" adamış Babacığına acil şifalar dilemek isterim..
  En yakınlarımıza hiç bir zaman bizlerin konduramadığı o sevimsiz hastalıkların pek çoğu ,sessiz sedasız bir gün gelip hiç gitmemecesine konuyorlar..
  bir arkadaşım..hasta yakınlarının böyle durumlarda 3 aşamadan geçtiğini yazmıştı..inkar..isyan ve kabulleniş..
  bu..
  "inkar =..yok canım öyle kötü bir şey değildir"
  "isyan =..bula bula bizi mi? buldu"
  "kabulleniş..= başa gelen çekilir..bu hastalık/larla yaşamayı öğrenip,üstesinden gelmeye çalışacağız"dır..
  bana göre..sonuncusu hem hasta hem de hasta yakınları için bilgi toplama..öğrenme ve deneme-yanılma sürecidir..
  Hayatda herşeyin ..hepimiz için olduğuna inanırım..benim/bizim, başım(ız)a gelmez gibi düşünce lüksümüz yok..
  Aynı toplum içinde yaşadığımız insanlara..ki davranışları istemleri dışında bize farklı gelenlere de bu anlayışla yaklaşalım..
  80 yaşının eşiğinde olan,ve sağlık sorunları yüzünden zor hareket eden Annemi geçenlerde rutin kontrol için Devlet Hastanesine götürdüğümde benzer durumla karşılaştım..kendileri hiç yaşlanmayacak ya da hasta olmayacaklrını düşünen aceleci insanların etraflarına saygı duymadan ite-kaka gidiş gelişlerine tanık oldum dahası..yüksek sesle söylendim..bir yararı oldu mu dersem? ..zor..
  Yazında belirttiğin gibi Bankalar başta olmak üzere..yaşamı kolay kılmaya yönelik gibi sunulan her hizmet..hiç bir sağlık sorunu olmayanları temel alıyor..Telefonun diğer ucundaki insanın sorunları..onların kurallarına yenik düşüyor..
  Eline..emeğine sağlık..
  Herkese ..esenlik,anlayış..ve hoşgörü dileklerimle..

  YanıtlayınSil
 2. Sevgili Naile,

  Yorumunu okurken olağan bir yaşamın mutlak durağı yaşlılığın, eğer sağlıkla ve mutlu olaylarla dolu olursa ne kadar güzel bir şey olabileceğini düşündüm. Yaşlılığı güzelleştiren en önemli şey de yaşlılara başkalarınca gösterine tutumlar, tavırlar. Çocukların, yaşlıların, kadınların çok güzel korunmalarını ne kadar isterim. Keşke çok yakında böyle uygulamalar olsa.

  Sevgili annene hürmetler. Nice sağlıklı ve hoşnut kalacağı günler dilerim . Daha onunla balkonda çay içeceğiz. Zeytin ağacının altında.

  YanıtlayınSil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 4. Sevgili Acemi Demirci,
  öncelikle Babacigina acil sifalar diliyorum.
  Yazdiklarini cok üzülerek okudum.
  O haber alininca yasanan caresizligi cok iyi bilirim. Insan sevdigi insana hicmi hic yakistiramaz. Ama hastaliklar yüzsüzdür, onlar kendilerini genc, yasli demeden yakistirirlar. Hasta kadar hasta yakinida etkilenir.
  Hep bir tedirginlik olur. Allah hickimseye caresiz dert vermesin, sifasini´da versin. Hasta yakinlarinada güc versin.
  Cok selamlar.
  Elif

  YanıtlayınSil
 5. Sevgili Elif,
  Tüm dileklerine candan katılıyorum. Keşke bir gün gelse, tüm hastalıkların çaresi bulunsa.

  Çaresizliği kimseler yaşamasa.
  Çok sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
 6. Sevgili acemi demirci
  Oyle bir anlatmissinki sanki birisi yasadiklarimi biliyormus gibi geldi.babamda ayni hastalikla mucadele ediyor.yazin gercekten banada cok yardimci oldu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geç gördüm yorumunu. Allah senin de babanın da yardımcısı osun. Çok, ama çok zor süreçler. Allah göstermesin bir kez daha...

   Sil
 7. Sevgili acemi demirci
  Oyle bir anlatmissinki sanki birisi yasadiklarimi biliyormus gibi geldi.babamda ayni hastalikla mucadele ediyor.yazin gercekten banada cok yardimci oldu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok özür dilerim çok geç gördüğüm için. Faydası olursa çok sevinç duyarım. Amaç o zaten. Aklınızda olsun. İğnesi var ve çok faydasını gördü Babam.

   Sil
 8. Sayın acemidemirci
  Yazınızı okurken gözyaşları içinde kaldım.
  35 yaşında bir genç parkinson hastası olarak babanızın yaşadıklarını ve şu anki duygularımı dile getirecek ifade bulamıyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok şey çok fazla ilerledi zaman içinde. Bir iğne var. Babam çok faydalanmıştı.

   Oksijen, bakla, iğne, uğraş çok fayda vermişti.

   Sil
  2. bu ığne nasıl açıklarmısınız

   Sil
  3. Şeker hastalarının kendisine yaptığı gibi bir iğne. Karından yapılıyordu. Anlattığımın on senesi var. Eminim şimdi daha gelişmiş ilaçlar çıkmıştır. Allah tümden ortadan kaldırsın bu ve benzeri tüm hastalıkları

   İğneyi vurduktan sonra etkisini kısa zamanda görüyordu. Hareketleniyordu. Hayat kalitesini çok arttırmıştı.

   İğne için de eve hemşireler gelip eğitim vermişlerdi. Posta ile geliyordu ilaç Eczacılar biliyor.

   Burada da paylaştım; ama rastladınız mı bilmiyorum. Facebook'ta da sayfası olan parkinson hastaları derneği var. Merkezi İzmir'de. PH Gülnur Kelçe hanım başkanlığını yapıyor. Şu sırada epeyce etkinlikleri var. Eğer henüz duymadı iseniz ya da irtibat kuramadı iseniz bu derneğin sosyal medyadaki hesaplarıyla iletişim kurmak çok işe yarayabilir.

   Elimden geleni yapmak, bildiklerimi yardımı olabilir belki düşüncesiyle paylaşmaya çalışıyorım. Keşke iyi sonuçlar verse.

   İğne konusuna döneceğim yine. Epeyce bir zaman sonra kullandı. O zamanlar yeni çıkmıştı ve denek olmuştu zaten gönüllü olarak. İğne de deneme aşamasındaydı. Ama etkisi vardı. Doktor bunun bir tür doping olduğunu da söylemişti. Biz istemesek de kendisi ısrar etmişti. İlle gönüllü denek olmak için.İğnenin mutlaka daha çok geliştirildiğini düşünüyorum. Parkinson Hastaları Derneği’nden sormak lazım.

   Soracak ne varsa lütfen gönül rahatlığı ile sorun.

   Bir gün bu hastalığın dünyadan silindiği haberini görmeyi çok diliyorum. En kısa zamanda.

   Çok selamlar.
   Sil
 9. çok kötü oldum ya :( Allah rahmet eylesin... Bilinçlenmemiz şart.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amin. Çok teşekkür ederim. O amaçla yazdım. Üzmek için değildi.

   Sil
 10. Merhaba bir solukta okudum. kardeşim 49 yaşında 2 gün önce tanı aldı. hemşire olmama rağmen yaşadıklarınızdan çok şey öğrendim. medikal tedavi dışında da yapılacak çok şey var. hasta ve hasta yakınlarinın dayanışma içinde olması önemli ilham verdiniz. çok teşekkür ediyorum.sağlıklı günler diliyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce çok geçmiş olsun.

   Ben de çok teşekkür eder, hepimize sağlıklı günler dilerim.

   Sil
 11. Sayin demirci hemserim bu yazinizi birkez daha okudum inanin cok cok taktir ediyorum yurd disinda kaliyorum kendimde ayni hastalikla mucadele icindeyim anlatiklarina bakinca burda daha farkli ozel tedsviler ve her turlu imkanlar sunulmaktadir fakat yazilarindaki gibi evreler sinsi sekilde devam etmsktedir austurya alplerin karli daglar kadar selam olsun hemserim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tedavide ileri adımlar sağlandığını duymak beni sevindiriyor. İnşallah çok daha gelişmeler olur.

   Buralardan da çok selamlar hemşehrim.

   Sil
 12. Sayin demirci hemserim bu yazinizi birkez daha okudum inanin cok cok taktir ediyorum yurd disinda kaliyorum kendimde ayni hastalikla mucadele icindeyim anlatiklarina bakinca burda daha farkli ozel tedsviler ve her turlu imkanlar sunulmaktadir fakat yazilarindaki gibi evreler sinsi sekilde devam etmsktedir austurya alplerin karli daglar kadar selam olsun hemserim

  YanıtlayınSil
 13. Merhaba bir solukta okudum. kardeşim 49 yaşında 2 gün önce tanı aldı. hemşire olmama rağmen yaşadıklarınızdan çok şey öğrendim. medikal tedavi dışında da yapılacak çok şey var. hasta ve hasta yakınlarinın dayanışma içinde olması önemli ilham verdiniz. çok teşekkür ediyorum.sağlıklı günler diliyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir yerde tedavilere ilişkin bir gelişme okusam çok seviniyorum. İnşallah çalışmalar çok çok daha iyi sonuçlar verir.

   Hasta ve yakınlarının dayanışması dediğiniz gibi çok önemli. Bunu hep istedim. Hatta bir derneğe başvurup henüz bu konuda yayınlamadığım başka bir yazımı da ekleyip bir kitap çıkarığp gelirini de derneğe bağışlamak istemiştim. Dönüş olmadı.

   Kitaplardan çok gelir gelmeyebilir. Ama bir ses olacağı, farkındalık olacağı, bilinç oluşturacağı kesindi. Çünkü sosyal içinde tüm bu andıklarımız.

   Elimden geleni yine yapmaya devam edeceğim. Bir katkı talep edildiğinde hiçbir kendi adıma çıkar gözetmeden o konuda da elimden geleni mutlaka yapmaya çalışırım. Umarım tıbbi alan dışında da sosyal alanda kişisellikten ziyade daha yardımcı olabilecek şeyler gerçekleşir.

   Çok geçmiş osun diyerek....

   Sil
  2. Merhaba bu konuda yıllarını mücadeleyle geçirmiş ve şimdi başka kader yolcularınada yardımcıolmaya çalışan biriolarak o kadar çok hikaye varki bizimki de bunlardan biri.Yaptığımızaraştırmalr sonucunda baktıkki bizi bizden çok anlayan yok Damdan düşenin halini damdan düşen anlarmış bu atasözünü çok severim.Eşim 22 yıllıkparkinson hastası 2014 de İzmirde Parkinson Hastaları Derneğini kurduk.İstedik ki mücadelemiz boyunca yaşadığımız tecrübelerimizi diğer kader yolcularıyla paylaşıp birnebzede olsa hayatlara dokunarak yaşam kalitelerini nasıl yükseltilebileceğimiz çözümler arıyalım hep birlikte.Derneğimizin telini sizlerle paylaşmak isterim belki başka birine sizin vesilenizle ulaşmak ve hayatına dokunmak nasip olur.Teşekkür ederim,sevgiler.
   Dernek tel: 0536 675 38 55 merkezimiz İzmirde.

   Sil
  3. Hasta yakınlarının dayanışması mutlaka çok faydalı sonuçlar verecektir. Bir çalışmam daha var Babam'ın hastahane günler ile ilgili.

   Bu yorumunuzu ayrıca özel yazı halinde de yayınlayacağım.

   Yapılabilecek her türlü yardıma hazırım. Gönüllü olarak. Bundan mutluluk duyarım.

   Sevgiler.

   Sil
 14. Yasemin'ciğim sağ köşede bu yazını bugün tesadüfen gördüm, yorumlarda şifa dilekleri vardı ama sonraki yorumdaki rahmet dileğini görünce çok üzüldüm:( Allah babacığına rahmet eylesin canım, elinizden geleni yapmışsınız. Benim rahmetli babamı da aynı hastalıktan 2003 yılının 28 ekiminide kaybettik, ona iğne filan hiç yapılmadı, ilaçları vardı ama sonra beyin ameliyatı oldu, şant mı diyorlardı yıllar oldu ismini yanlış telaffuz edebilirim bir şey takıldı kafasının içine, o iyi etmişti ama sonra abimlerde kalırken düşmüş:( ondan sonra tekrar kötüledi, meğer o şant beynin içindeki suyu emmiş beyin büzülmüş:( tekrar bir ameliyat oldu ama fayda etmedi, kaybettik:( İnşallah aşısı filan bulunur da başkaları senin, benim ve diğerlerinin çektiği acıları çekmezler...:(

  Sevgiler ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müjdecim, yorumunu şimdi gördüm. Yayınlamışım; ama kalktıysam bilgisayarın başından kalmış cevaplamam demek ki.

   Allah babalarımıza rahmet eylesin.

   Beyne takılan şey titremeli türlerde. Babamınki titremesiz ve yavaş ilerleyen türdü. Bir de öyle mücadeleciydi ki.

   Bugün metroda gördüm birini. ........

   Çok sevgiler canım. Dileklerine aynen katılarak.

   Sil
 15. Hayatı anlamak, bir yakınının hasta olmasıyla direk bağlantılı. Önce babamı beyne pıhtı atmasından kaybettim, ardından da anneciğimi nerdeyse 30 küsur yıl süren göğüs kanserinden. Bu süreç sadece hastanın kendisiyle değil, yakınlarıyla da yakından ilgili.

  Bir hasta yakını nasıl davranmalı, ne kadar bilgilenmeli, yapabilecekleri neler sorularının cevaplanmasıyla birlikte, o yakının ruh sağlığı, desteklenmesi de dikkate değer.

  Yazınızı okurken yıllar önce yaşadıklarımı safha safha tekrarladım. Hele ki bilinmeyen bir hastalıkla boğuşmak daha da zor.

  Anneniz, siz ve yakınlarınız bilmediğiniz bir sınavdan yine de başarıyla çıktınız.. sizi canı gönülden kucaklıyorum.. Ölmüşlerimize rahmet olsun.

  Sağlıklı günler sevgili Acemi Demirci.. <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :))) Çok teşekkür ederim en önce güzel dileklere.

   Anne babanıza rahmet dilerim Allah'tan. Büyükleri hasta olanların hayatları başka türlü akıyor. Bunu da aynı akıştakiler en iyi anlıyor.

   Dikkatimi çeken, bu yazımla yine bu yazının devamı niteliğindeki 5.Evre başlıklı yazımın çokça hemen her gün okunması. Ve onları okunanlar listesinde görünce neden okunduğunu anlıyorum. Ne hissettiğimi anlarsınız.

   Sağlıklı ve mutlu günler görüp yaşamak dileğimle :)

   Sil
 16. Ben de yaklaşık 5 yıldır babama bakıyorum. Parkinson rahatsızlığı var. Daha yeni yeni adapte oldum ve kabullenmeye başladım durumunu. Biz belki de şanslı olanlardanız. Sebebi -kendi değerlendirmeme göre- erkenden hareket durumunu aktifleştirdim. 20 metrede bir nefes nefese kalırken 3-4 ay içinde 1500 metreye çıktık. Seyir herkeste başka başka ilerliyor. Ama hareket çok önemli gelişim sağlamada ve bunu destekleyen yazılar da okudum zaman içinde. örnek: Şu anda ismini hatırlayamadığım bir Profesör: "Günde en az 3 km. yürünmesi gereklidir" diyordu. "Protein" konusuna gelince: Önceleri ben de kestim; yanlış bilgi olduğunu sonraki süreçte öğrendim. Parkinson'a sebep: "Beyinde protein plakları oluşması" bilgisini yanlış algılamış oldum ilk anda. Bana göre tam tersine Protein bünyeye ve beyne enerji sağlamak için gerekli. Bu konuda ben de yazacağım ama biraz daha rahatlayıp kendimi toparladıktan sonra olacak.
  Daha fazla uzatmayayım, anlatılacak çok şeyler var. Bilgi eksikliğinin olduğu yerde insanlar kendine göre yeni yeni tecrübeler ediniyor.
  Biz şu anda çok rahatız ve sanki rahatsızlık yok gibi. Zaman zaman şüphe de duyuyorum acaba? diye. Ama Parkinson'un en önemli belirtisi: "Para sayma-el baş parmağı ve işaret parmağının birbirine sürtülmesi, tik halinde" hareketi olduğunu biliyorum.İlk zamanlarda vardı ve şimdilerde bir süredir kayboldu. Titreme parkinson rahatsızlığı değil. Doğru parkinsonlu hastalarda istemsiz kas hareketleri olduğu için titriyorlar.
  Neyse, hoşça kalın. Babanız için üzüldüm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun Halil Bey. Her hasta farklı seyirdeymiş gerçekten. Babamda titreme yoktu. Ağır seyirdeydi. Kahve içmeyenlerde çok rastlanırmış. Ailede kahve içmeyen tek Babamdı.

   Hayatı yürümekle, sporla geçti. Yorulmak bilmezdi. Mücadeleciydi. Çok da etti. Hiç şikayet etmedi.

   Sizin yazınızın da çok faydalı olacağı mutlak.

   Parkinson ayak sürüme ile başlamıştı babamda. Zamanla yüz ifadesi maske yüz denilen hale geliyor. Babam bir ara ilaçlarını bırakmıştı. Uzunca kullanmadı. Zira başlangıçta belirtiler hemen ilerlemiyor. Bahsettiğimi sanıyorum yazımda.

   Sağlıklar dilerim herkese. Başta böylesi hastalıkların bir an önce çaresinin bulunması da en büyük dileklerimden.

   Sil
 17. Yazdıklarınızı ilk seferinde gözyaşlarımı tutamayarak okudum çünkü ben de 31 yaşında bir parkinson hastasının eşiyim ve daha yeni evliyim,daha önce okuduğumda teşhisin şoku içerisindeydim fakat şu an az da olsa kabullendim bu durumu tekrar okudum mantıklı bir ruh haliyle anlattıklarınızın bir kısmı şu an eşimmde var ve levodopaya yeni başladık düşük dozda başladık yeni yeni doz arttırdık etkisini görmeye başladık merak ettiğim şu ki babanız bu ilacı kaç yıl kullandı ve seyri nasıl oldu? Ben beslenme ve spor konusunda eşimi çok teşvik ediyorum ama maalesef çok dikkat etmiyor çok üzülüyorum,yeni bir ilacın denendiğini duyduk doktorumuzdan çok ümitli konuştu ama umarım doğrudur ve artık bu çaresizlikten tüm şifa bekleyen hastalar kurtulurlar..Allah herkese yardımcı olsun ve tabi yakınlarına da..Babanız için de çok üzgünüm..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun önce. Tüm dileğim pek çok hastalık gibi parkinsonun da çaresinin hemen bulunması.
   Babam yirmi seneye yakın ilaç kullandı. Gerçi ilk yıllar ilaçtan sonra bir duraksama dönemi oldu sanki. Öyle olurmuş ilk zamanlar. Durmazmış ama. O zaman ilaçlarını bırakmıştı. İlaç kullanmadı birkaç yıl. Ama hareketliliğini elinden geldiğince korudu. Ancak ilaca dönüş kaçınılmaz.

   Hatta hareketli olması gereken zamanlarda bize göstermeden ilacını iki tane aldığını biliyorum bir yerine. Gıda konusunda hep ayarlaması vardı. Gözlemliyordu. Ne dokunuyor ne iyi geliyor. Zaten beslenmesine hep dikkat ederdi. Meyve çok severdi.

   Hiç taraftar değilim sigaraya; ama sigara iyi gelirmiş. Dumanı. Gerçi Babam hep sigaralı ortamda çalıştı. Kahve çok iyiymiş. Hayatı boyunca hiç kahve içmedi. Mesela sakatat hiç yemezdi. Şeftali, tavuk da yemedi sonraları.

   Babamdan sonra epeyce ilaç bulunmuş, denenmiş. Babam, gönüllü denek hasta olmuştu. Biz itiraz etsek de. Bir iğne için. Onu kendi kullandı. Çok faydası oldu. Üç kez kullanabiliyordu.

   Bakla ilacın etkisini arttırırmış. Protein iyi gelmiyordu. Et yemekte ölçülüydü. Peynirde de. Babam da titreme yoktu. Ağır seyreden yani yavaş seyreden titremesiz türmüş.

   Eğer Çeşme’de bir demir parçası yerde çakılı olduğundan onun üzerine düşmeseydi belki daha çok yaşayacaktı. Büyük bir yara oluştu. O yarayı ameliyatla temizlediler; ama yenilendi. Çok sonra gümüş kompil denilen bir sargı bezinden haberdar oldum hasta bakıcılardan. İçinde gümüş suyu varmış. Gümüş suyu da yarayı iyileştirirmiş. Gerçekten küçülttü. Ama Babam’ı yatağa bağladı yara. Hareketsiz kalınca hastalık malum seyrinde sonlanıyor.

   Çok geçmiş olsun tekrar. Elimden gelen her soruya cevap vermeye hazırım.

   Sil
 18. Yazdıklarınızı ilk seferinde gözyaşlarımı tutamayarak okudum çünkü ben de 31 yaşında bir parkinson hastasının eşiyim ve daha yeni evliyim,daha önce okuduğumda teşhisin şoku içerisindeydim fakat şu an az da olsa kabullendim bu durumu tekrar okudum mantıklı bir ruh haliyle anlattıklarınızın bir kısmı şu an eşimmde var ve levodopaya yeni başladık düşük dozda başladık yeni yeni doz arttırdık etkisini görmeye başladık merak ettiğim şu ki babanız bu ilacı kaç yıl kullandı ve seyri nasıl oldu? Ben beslenme ve spor konusunda eşimi çok teşvik ediyorum ama maalesef çok dikkat etmiyor çok üzülüyorum,yeni bir ilacın denendiğini duyduk doktorumuzdan çok ümitli konuştu ama umarım doğrudur ve artık bu çaresizlikten tüm şifa bekleyen hastalar kurtulurlar..Allah herkese yardımcı olsun ve tabi yakınlarına da..Babanız için de çok üzgünüm..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok özür dilerim. Geç görmüşüm. Zaman sorunu. Bazen böyle oluyor. Kusuruma bakmayın.

   Bir duysak şu hastalığın yer yüzünden silindiğini. Ve benzerlerinin. İzmir Parkinson Hastaları ve Yakınları Derneği'ni duydunuz mu?


   Parkinson Derneği var İzmir'de. Blogumda anlattım. Onu da okudunuz mu? Linkini veriyorum aşağıda:

   https://acemidemirci.blogspot.com.tr/2017/02/parkinson-hastalar-dernegi-izmirden.html

   Çok geçmiş olsun. İnşallah yapılan araştırmaların iyi sonuçlar verdiğini duymak uzun sürmez, en kısa zamanda duyarız.

   Sil
 19. Merhabalar mücadeleci güzelyürekli inasanlar,
  Bütün paylaşımda bulnanlara çok geçmişolsun dileklerimi iletmek istiyorum.Sevgili nown siz de geçmiş olsun neler hissettiğinizi ve yaşadığınızı yakinen yaşayan biriolarak biliyorum.İzmir-Karatşta derneğimiz var ilgilenirsenizyardımcı olmak isterimsevgiler...

  YanıtlayınSil
 20. Doğrusu Parkinson'un titremesiz olanını duymamıstım. Babanızın her şeye rağmen mücadelesine hayran oldum.
  Sizi de tebrik ediyorum. Maalesef bazı hasta yakınları işleri daha da zorlaştırabiliyor.
  Yazıyı en kısa zamanda paylaşacağım. Selamlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşımların çok faydası olacağına inanıyorum. Bundan kaç sene evvel veri yoktu birkaç tıbbi site dışında. Bir şeyler öğrenmek yaralı; ama kaynak gerek. Çok da zor bir hastalık. Eğer yazım azıcık da katkıda bulunursa fikir edinme konusunda ben daha ne isterim...

   Sil
 21. Başınız sağolsun, nur içinde yatsın.. Parkinson, alzheimer, demans sık duyuyoruz. Bazen tek bazen birikisi bir arada oluyor. Zor, biliyorum. Bunamadan farklı bir yönleri var. Yapacak bir şey yok, belki daha erken bilinçlenip yaşam kalitesini arttırmak, sağlıklı yaşam vs. Ama kader kendi çizgisi dahilinde gerçekleşiyor. Ölümcül hastaliklar zor ama bu tür hastalıklar da ayrı bir acıtıyor insanın içini. Bağlarımız kuvvetli oldukça daha kolay geçer, çünkü böyle zamanların en korkutucu yanı yalnız olmak. Allah sevdiklerinizle hayırlı huzurlu zamanlar nasip etsin..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Babam'da alzaymır ortaya çıkmadı. Bunama filan hiç olmadı yani. Son ana dek aklı başındaydı. Kimsenin hatırlayamadığını hatırlayabiliyordu. Çok zor bir hastalık. Çaresinin bulunmasını çok içten diliyorum.

   Sil
 22. Babaniza Allah'tan rahmet diliyorum.nur icinde yatsın inşallah. Benim de annem 3 yildir parkinson hastası ve su an 52 yaşında. Annem cabuk kabullendi ama ben hastalığı yeni yeni kabulleniyorum. Cok zor bir hastalik ve psikolojik olarak da hasta ve yakınlarını cok etkiliyor. Annemde kuskuculuk, alinganlik artti mesela. Kimi zaman bizi cok zorluyor. Hic sebep yokken bi şeye alınıp çekip gidebilir oldu. Diger insanlarin ( biz cocuklarinin bile)kendini kullanmak istediğini, sürekli tehdit altında oldugunu zannediyor. Hicbir sorumluluk almak istemiyor herkesi hayatindan cikardi kendini yorduklari icin. böyle durumlarda ne yapacağımı bilemiyorum:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun.

   Birkaç türü olan bir hastalıkmış. Rahmetli Babam2ın yakalandığı tür, ağır ilerleyen türdü.

   Bir ara huyu çok değişti. Kuşkuculuk çok arttı ki bu çok rastlanan bir şey. O zaman ilaç değiştiriyorlar. Sonra düzeldi.

   Alzaymır ile karışanları da oluyormuş. Babamda öyle bir şey olmadı.

   Çok zor bir hastalık. Sadece hasta için değil. Yakınları için de her konuda çok zor.Son zamanlarda ilaçlarda da gelişmeler olduğunu duydum.

   Küba'da alzaymır aşısı bulunduğunu çok yerde görüp okudum. İnşallah yakında parkinsonun da tedavisi bulunur.

   Ne yazabilirim başka bilemiyorum; ama yardımcı olabileceğim her konuda yardımcı olmaya hazırım ve her zaman yazabilirsiniz.

   Sil
 23. Babaniza Allah'tan rahmet diliyorum.nur icinde yatsın inşallah.Benim de annem 3 yildir parkinson hastası ve su an 52 yaşında. Annem cabuk kabullendi ama ben hastalığı yeni yeni kabulleniyorum. Cok zor bir hastalik ve psikolojik olarak da hasta ve yakınlarını cok etkiliyor. Annemde kuskuculuk artti mesela.çevresindeki herkesin kendini kullanmaya çalıştığını zannediyor ( çocukları olarak bizim bile). Hicbir sorumluluk almak istemiyor. Herkesi hayatindan cikardi kendini yorduklari icin. Alinganlik hat safada. Aniden bi şeye alınıp çekip gidebilir oldu . Ikna da olmuyor hicbir sekilde. Çünkü herkesi jendine tehdit olarak görüyor. Elimden hicbirsey gelmiyor. Haklisin desem desteklesem kendini yipratiyor olmadik seyler icin. Haksiz oldugu icin desteklemesem kimse benim arkamda durmuyor diye kendini yipratiyor. Ne yapsam bilemiyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok özür dilerim. Nasıl olmuş da cevaplamamışım...

   Bazı haplar psikolojiyi bozuyormuş. Hallüsinasyonlar görüyorlar, kuşkuculuk artıyor. Çoğu parkinson hastalarının yakınlarından duyulan şeyler.

   Anneniz nasıl şimdi.

   İzmir'deki parkinson hastaları ve yakınları derneği ile irtibat kurdunuz mu?


   Parkinson Derneği var İzmir'de. Blogumda anlattım. Onu da okudunuz mu? Linkini veriyorum aşağıda:

   https://acemidemirci.blogspot.com.tr/2017/02/parkinson-hastalar-dernegi-izmirden.html


   Çok geçmiş olsun. En kısa zamanda bu hastalığın ve benzerlerinin yeryüzünden kalkacağı iyi araştırma sonuçları duymayı diliyorum.

   Sil
 24. merhaba , bende 16 senelik bir parkinson hastasının kızıyım annem çok genç yakalandı bu illet hastalığa şu anda 64 yaşında ve en son evresinde , 4 sene önce beyin pili takıldı hiçbir fayda sağlamadı sadece az miktarda vücut sallanmalarına etkili oldu o kadar.Psikolojisi hastalık başladığından beri hep kötüydü kabullenemedi yıllarca savaştı emekli 36 senelik matematik öğretmeni , bu hastalık kesinlikle kanserden sonra dünyada insanoğlunun başına gelebilecek en illet hastalıklardan biri öldürmüyo belki ama günbegün hastayı ve yakınlarını inim inim inletiyo ve süründürüyo , annem de şu anda demans ta başladı yıllarca kullandığı ilaçlarla birden dopamin yüklemesi sonucunda aşırı enerji patlamaları kendisini sakatlamasına en son düşerek beyin kanaması geçirmesine de sebep oldu, bunuda atlattık ama şu anda bakıma muhtaç annemin tek çocuğu olarak benim yaşadığım depresyonları travmaları anlatmam sayfalar sürer, 30 yaşındayım ve hayatımı ona adadım ,her hastalıkta olduğu gibi bu illettede moral çok çnemli fakat hasta yakınları için bu oldukça güç , ne yazık ki parkinsonla alakalı tedaviye yönelik alternatifler bir süre sonra yetersiz kalıyor, tüm parkınson hastalarına , yakınlarına sabır sabır sadece sabır diliyorum onların hepsi bir melek ve tanrının kuluna yükleyebileceği en ağır yükü ve sınavı veriyorlar , tüm parkinson hastalarına şifa yakınlarına sabır diliyorum.......

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ojyrken ne hissettiğinizi, sabaha nasıl uyandığınızı hatta bu arada kaç kez uyandığınızı, artık deliksiz uyku diye bir şey olmadığını,yorgunluğunuzun anlatılamaz olduğunu bilerek okudum. O kadar güç bir hayat ki parkinsonlu hayatlar. Hasta için de çevresiiçin de. Çevresi kesinlikle artık hiç eskisi gibi olamıyor blli bir aşamadan sonra.

   Tüm amacım parkinson hastalarının birarada bir şeyşer yapması. Bakım evlerinden yana değilim; ama devletten bu giderek artan ve bakanların da bir yerde hiçbir gücünün artık hastaya da tabii başta kendisine de yetmediği bu hastalığık için yardımcı olmasını sağlayacak girişimlerde bulunmak. O kadar çok işsisz var ki, onlar eğitilse ve yardımcı olsalar. Yabancı kadınlar gelip dünyanın parasını kazanıyorlar, sigortalı oluyorlar evlerde de rahatça yaşıyorlar ve beş senede kendi ülkelerinden iki en iyisinden ev alabiliyorlar. Onların büyük kısmı devletten belli bir kısmı belki hatta hiç hasta yakınlarından olmak üzere giderleri karşılansa. Tek çocuk olmak sizin için ne demek bunu anlaymak. Bunun topluma yansımasını anlatmak. İnsanların hasta ebeveyneleri olabileceği ama bunun o insanın geleceğini normal akışından çıkartmamasını bir şekilde sağlamayı anlatmak.

   Çok üzücü; ama bu hastalık giderek artarak görülüyor. Metropollerde tek başına yaşayanlar da. Onlar yakalanırsa. Kinmsenin artık kimseden haberi yok, akrabalar bile kendi hayat koşturmacasında. Gnün belli saattelri bloke. İş için, koşturmaca için, yolda. Ne olacak o zaman kmsesi kalamyanların ya da kimsesi olsa da onlar baişka kentte, ülkede ve işi olduğu için onunla ilgilenmesi gerekenlerin hali?

   Bu giderek kar tenesinden kartopuna dönüştü, kKoca bir sorun oldu. Neredeyse çığ gibi. Artık bir şeyler yapmalı. Ben her konuda yardıma hazırım, gönüllüyüm.

   Öyle ki parkinson derneğşneydi sanırım ileti attım. Bu konudaki yazılarımı -ki kendim de çıkarabilirim; ama ben sırf hastalaarı ve hastalığı vurgulamak için dernek adı altında olsun istemiştim. O zaman analamı çok daha pekştirici olacaktı- bir kittap haline getirelim ve dernek adına çıksın ve tüm geliri de parkinsonlu kimsesiz ve variyetsizlere gitsin istemiştim. Hiç cevap gelmedi. Belli ki onlar da kendi meşguliyetleri içind ekoşturmaca halindeler.

   Hala çok istiyorum bunu. Hala kendim bastırmaddım. Belki çok büyük geliri olmaz; ama ses getirridi dernek adına olsaydı. Yine de hala umudum var.

   Sizin durumunuz ile ilgili olarak aklıma şu geldi. Belediyelerin yardımda bulunduklarını duydum. Ama sanırım bunu da bazı kışullara bağlamışlar. Ev egiren gelire kadar. Hiç araştıtdınız mı?

   Yine de çok ama çok zor, tarifsiz zor durumlarda olduğunuzu çok iyi bilerek, sizin de bir geleceğiniz var.

   Bu yüzden size en güzel günlerin bundan sonra ulaşması dileğinden çok duasında da bulunuyorum. Beni haberdar edin lütfen. Elimden geleni yapmaya her zaman herkes için hazırım.

   Sil
  2. ilginiz için, yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz çok doğru ne yazık ki türkiye cumhuriyeti asla ama asla sosyal devlet değil, ben devletimden hiçbir koşulda elde tutulur bir destek görmedim, şükür ki benim ailem akrabalarım hasta ablalarına destek olarak bakıcı kadın tutabiliyoruz fakat bu bakıcı yabancı bayanlar asla tam olarak geneli dürüst ve doğru bir sekilde bakmıyorlar amaçları türk insanını sömürmek hepsi ülkelerinden bunun için geliyorlar dolar üzerinden para istiyorlar yaptıkları hizmet ise sıfır, su an annem 16 ncı senesinde dolayısıyla hastalığının son evresinde ve bakımevine vermemekte direniyorum ve herşeyini kendim karşılıyorum çünkü hastalığını benden iyi tanıyan ve bakımını bilinçli sekilde yapıcak kimse yok, eğer devletimiz bir sosyal devlet olsaydı ülkeye 36 sene hizmet etmiş bir öğretmeni parkinson hastasını çok daha iyi koşullar ve çözüm amaçlı yaşatabilirdi, 3 sene önce istanbul bahçelievler sosyal hizmet kurumuna gittim ve ben 29 yaşında üniversite mezunu bir insanım annemin tek çocuguyum babam vefat etti dolayısıyla benden başka bakıcak kimse yok ve ben iş hayatımı bıraktım dedim bana devletin elemanlarının söylediği şu oldu;"Ne güzel annenin sevabını alıyorsun olsun babandan maaş varmış anneninde emekli maaşı var, haklısın kardeşim ama ev sizinmiş maaşta var devletin başka yapabileceği birsey yok" bir devlet üniversite mezunu bir bireyin hasta annesine bakmak zorunda olup çalışamayıp toplumdan izole edilmesini umursamıyor ve emekli maaşı ve evi olanı zengin sayıp gerisi bize ne diyor, dolayısıyla türkiyede ne yazık ki yaşlılara ve hastalara verilen toplumsal değer bu yinede şükür ki annemin kardeşleri ve kızı destek ama eminim ki çok daha kötü durumda olupta bu hastalıkla boğusanlar vardır ama yaşadığımız ülkede ne yazık ki başınızın çaresine siz kendiniz bakmalısınız , ben parkinson derneğine bu zamana kadar aktif katılmadım ama devletin katkısı tabiki hiç yok hiçbir konuda , iyi günler diliyorum , ilginiz için teşekkürlerr sevgiyle , sağlıklaa..

   Sil
 25. merhaba , bende 16 senelik bir parkinson hastasının kızıyım, annem çok genc yaşta bu illete yakalandı şu anda 64 yaşında ve hastalığının son evresinde ,4 sene önce beyin pili takıldı , ameliyat sınırlı oranda vücut sallanmaları ve titremeleri biraz azaltmaktan başka birseye yaramadı hastalığın seyrini değiştirmedi artı demans ta baş gösterdi , pakinson bana göre dünyada insanlık tarihinde kanserden sonra en berbat hastalıklardan bir tanesi , öldürmuyo ama hastayıda hasta yakınlarınıda inim inim günden güne süründüren bir illet , annemin psikolojisi hastalığın başından beri hicbir zaman düzelmedi, 36 senelik matematik öğretmeni hicbir zaman kabullenemedi, aldığı ilaçlar dopamin yüklemesi sonucunda aşırı enerji patlaması yaptı bir yerden onarırken diğer yerden hep hasar verdi, 4 ay önce beyin kanaması geçirdi düşerek ki gözümüzden sakındığımız halde , onuda atlattık fakat tamamen bakıma muhtaç şu an , bir parkinson hastasının tek çocuğu olarak sölemem gerekirse parkinson hastaları ve hasta yakınları bu dünyada tanrının kullarına yükleyebileceği en ağır yükle sınanmıştır , bu hastalıkla boğuşmak peygamber sabrı gerektirir benim kızı olarak geçirdiğim ve her seferinde ayağa kalkmakzorunda olduğum depresyonların haddi hesabı yok, 30 yaşındayım ve hayatımı ona adadım diyebilirim, tüm parkinson hastalarına ve hasta yakınlarına şifa , bolca sabır diliyorum sizler bir meleksiniz ve onlara bakanlar hepiniz birer kahramansınız dünyanın en ağır sınavını vererek , herkese sevgiler acil şifalar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi anlıyorum. Zorlukları ancak damdan düşenin halinden damdan düşenler anlar misali başına gelenler anlayabiliyor.

   Yabancı bakıcı kadınlar beş sene içinde orada deniz kenarında lüks iki ev alıyorlar. Tek yaşlıları tercih ediyorlar en çok. Sıkça yine kendileri gibi yabancı arkadaşları geliyor onları ağırlıyorlar. Evdeki her şey çok çabuk ya tükeniyor ya da kayboluyor.

   Üstelik sigortaları var. Emekli oluyorlar. Vatandaşlık hakkı kazanıyorlar. Onların şartları gerçekten çok iyi. Ama Babam için birkaç deneyimimiz oldu. Yazım onları. Henüz yayınlamadım. Hele birisi demişti ki bir tane daha kadın tutun da ben dahil hepimize baksın. Ve ayrılmak istememişti. Çünkü elli bin dolara ihtiyacı varmış torununu kurtarmak için.

   ,Bu sorun çığ gibi büyüyor. İnsanlar giderek yalnızlaşıyor. Bir an önce ele alınıp çözüm bulunmasını çok isterim.

   Haberler beklerim sizden. Anneniz çok şanslı sizin gibi bir evladı olduğu için. Evlatların hali çok zor. Çok iyi biliyorum...

   Sil
 26. :((( Nurlar için de olsunlar bulundukları yerde inş:(
  Ben baba kelimesinin geçtiği yazıları çok zor okuyorum şarkıları zor dinliyorum ilk oğlum 4 aylıktı gittiğin de ve biz vedalaşamadık sanırım bu yüzden çok etkileniyorum 57 yaşındaydı:((
  Yazının her satırını büyük bir dikkatle okudum nasıl duygulandığımı anlatamam.
  Bazı şeyleri yaşayarak öğrenmek iyidir deriz ama böylesi çok zor :( yaşadıklarınız karşılaştıklarınız çok zor çok. Toplum olarak bilinçli değiliz maalesef. Ankara da yaşayan babamın kuzeninin eşi de parkinson 4.cü evre demişlerdi sanırım ,dünyalar tatlısıdır. çocukları her an yanlarında olamadığı için devamlı bir bakıcı tuttular yaşlılık da var bir yandan. ilk etap da alzaymer gibi de teşhiş koyulduğu çok oluyormuş bu rahatsızlıkta yengem de de öyle sanılıp tedavi edilmeye çalışılmış fakat parkinson olduğu fark edilmiş.
  Hem yaşayana hem ailelere güç diliyorum gerçekten çok zor. Hastalıkların en kötü durumu da aileden uzakta olmak zorundaysanız yaşıyorsunuz. Siz hepsini bir arada yaşamışsınız kıyamam.
  Bulut fotoğrafın çok anlamlı onu çekebilmiş olman muhteşem bir an büyük bir anı .
  Ortak yanlarımız Asker olmaları voleybol oynamaları
  Huzurla yatsın mekanları cennet olsun babalarımızın.
  Bu yazdıkları kitapçık olup okutulacak kadar kıymetli .Keşke TV ler saçma sapan yayınlar yerine bunlara yer verse .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kısıtlı, çok kısıtlı zaman da olsa cevap yazmak istedim.

   Babaların göçü gerçek bir boşluk. Arkadaki yaslanılan gidiyor. Yazarken yine gözlerim doldu, çenem titriyor.

   Çok erken göçmüş senin baban. Nur içinde yatsınlar. Hep sevinecek bir şey buluruz ya, torununu görmüş diye mi sevinsek....

   Çok yayıudı bu hastalıklar. Kemik erimesi ilgisiz; ama yüz yıl önce görülmezmiş mesela. O zamanki yeme, içme, yaşam koşullarında. Şimdi on altı yaşındaki kızlarda bile görülebiliyormuş. Kolalar, gazlı içecekler de çok etkenmiş. Çağ, hastalıklarıyla geliyor.

   Yazdıklarımı bir İstanbul merkezli derneğe önerdim. Ben hiçbir maddiyat istemem, bilinmesi için sizin bünyenizde çıksuın ne kadar geliri olursa da parkinson hastalarına gitsin. İlk en ihtiyaçtakikere. Dernek bünyesinde olsa satışı daha kolaydı. Hiç ilgilenmediler.

   Duama bir kez daha "Amin" dedim bu sabah, böylece...

   Sil
 27. Sevgili Ayşe,
  Profilini uzun süredir takip edip, yazılarını uzun süredir okuyordum. Ancak bu yazını görmem şimdiye kısmetmiş. Okurken içimden bir şeyler aktı yüreğime, oturdu oraya sanki. Ne zor bu hayat, ne kadar zor seni dünyaya getiren, sana hayat veren insanı gözünün önünde önce yaşarken yitirmek, sonra hayatından kayıp gitmesini görmek... Ne zormuş!

  Ben annemi kanserden kaybettim, her hastalığın süreci maalesef kendi içinde zor, hastalık ayrılmıyor ancak parkinson, kanser vb tür hastalıklarla mücadelede iki taraf içinde çok zor ve uzun bir süreç gerekiyor. Ve bu süreçte yıpranmalar, tükenmeler, yılmalar ve yeniden ayağa kalkmalar oluyor... Belki kaç defa...

  O kadar güzel bir konuya değinmişsiniz ki bir yorumda. Bu tür hastalıkların ''artık çözüme ulaşabilmesi'' adına... Bizim gibiler ancak bunu dileyebiliyor... Gerçekten de öyle, umuyorum ki artık dünyada hastalıklara karşı koyacağımız ve bunlarla kaybetmemize engel olacak buluşlar, ilaçlar, tedaviler çıkar ortaya. Zira, çok acı. Süreç ayrı, sonu ayrı zor...

  Özlemek... Ahhh özlemeye girmiyorum bile sevgili Ayşei... Gerçekten. Sadece o güzel fotoğraflara daldım, babanın kollarını gördüm, incecik. Aynı annem gibi. 37 kilo bir canı toprağa vermek. Diyebileceklerim bu kadar işte. Fazlası yok, zira yazınızda en güzel şekilde ifade etmişsiniz. Bunun ütüne sizi twitter da da takip etmeye başladım müsaadenizle...
  Sevgiyle kalın...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anneniz için çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

   Büyüklerin hatta gençlerin, çocukların kısacası insanların hastalık öyküleri aslında iç içe geçmiş pek çok kişinin öyküsü. Hasta ve hasta yakınlarının. Hasta yakınlarının hallerinin ne durumda olduğunu biliyorum. Çoook zor. Uzun süreç hele de Parkinson. Kanser de çok kötü. Neyse ki onu yenebilenler var. İyileşebiliyor Umarım Parkinson da iyileşebilen hastalıklar arasında yer alır yakında.Şu an sürecini tamamlayan bir hastalık. Yirmi yıl belki daha fazla sürüyor. İyileşme ihtimali hiç yok. Yavaşlatılabiliyor. Ama son evreler çok ağır.

   Dünyanın senaryoları çok farklı. Kül Kedisi’nden, Pamuk Prenses’ten, görmüş geçirmişlikten nicelerine. Kimisine en ağırlarını oynamak denk geliyor. Bir şey diyemiyorum.

   Parkinson tedavisi ile en ufak bir şey duysam, rastlasam paylaşıyorum. Dernekler var artık. Babamın ilk yakalandığı sıralarda vardı bir tane; ama pek bilinmiyordu bu hastalık ve tabeladan ibaret gibiydi belki de. Şimdi çabalayanlar var. Çok sevindirici.

   Hastalık ve hastalığa itecek her şeyin bizden uzak olmasını nasıl diliyorum. Damdan düşenin halinden ancak damdan düşenler anlıyor. Kimseler düşmesin damdan diliyorum.

   Ben de sizi takipteyim. Twitterdan da takibe geçiyorum birazdan.

   Sevgiler :)

   Sil
  2. Twitter hesabınızı bulamadım galiba :)

   Sil
 28. Rabbim mekanını cennet etsin. Tekrar cennetinde kavuştursun sizi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dün Parkinson Hastaları Derneği'ne yazan -facebook sayfası var, orada okudum- 36 yaşında ve üç yıldır Parkinson hastası olan birinin çektiklerini okurken perişan oluyordu insan.
   Kimisinin elinde avucunda yok. Anne babası da hastaymış. Onlara da bakıyormuş. Kendisine bakan da yokmuş, ilaç da alamıyormuş parasızlıktan.

   Off off...

   Sil
 29. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 30. Sevgili acemidemirci Oncelikle sizin adinizada cok üzüldüm.Benim babam da 83 yaşında.Anlattiklarinizi ne yazık ki bizde yaşıyoruz.Bu hastalık rahmetli amcamda ve halamda da mevcuttu.Aynı onlar gibi sanırım alzheimer de başlıyor. Çaresiz kalmak o kadar kötü bir durum ki beni en iyi anlayacak sizsiniz.6 sene oldu bu hastalıkla tanışalı ve çok hızlı ilerledi.Şu an neredeyse yatağa bağımlı. Çok araştırdık beyin pili taktırmak istedik ama yaşından dolayı doktorlar yanaşmadı.Ozele de gitsek hep bir ilgisizlik durumu yasadik.Igne yi bir yakınımızdan duydum ama açıkçası yazınızı su an okuyana kadar üzerinde de durmamıştım.Rica etsem kısaca bilgilendirirmisiniz.Maddi durumumuz çok iyi değil.Acaba devlet karşılıyor mu,iğneyi ne kadar zamanda bir yaptırıyoruz?Zamanınızı aldığım için çok özür dilerim.Ayriyetten yazınız için de teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. Bu hastalığın literatürden silindiği günün bir an önce gelmesini ve artık kimselerin bu hastalıktan çekmemesini hep diliyorum. Duam bu.

   Babam hayli genç yakalandı bu hastalığa. Yavaş ilerleyen cinsiydi ondaki. Titreme yoktu.

   İğne olayı on beş yıldan önceye dayanıyor. O zaman yeni çıkmışmış. Babamdan denek olmasını istediler. Etkilerini ve sonuçlarını görmek için. Biz hiç istemedik. Ama o haklı olarak ısrarla istedi.

   Günde üç kez vuruyordu. Kendisi yapıyordu şeker hastaları gibi.Önce eve hemşireler gelip eğitim verdiler. Sonra iğne kullanımına geçti. Kargo ile geliyordu iğneleri. Sonuçları görmek için de evde ziyaretleri oluyordu.

   Hangi şehirdesiniz bilemiyorum. İzmir'de ve Mersin'de parkinson hastaları dernekleri var. İzmir'de Gülnur Kelçe hanım çok büyük bir gayretle çalışıyor.

   Yakınlarda okudum. Kirli hava da çok etkenmiş bu hastalığa. Hep öyle olduğunu düşünmüştüm zira Tunalı Hilmi Caddesi vardır Ankara'da. Orada hava kirliliği ve tarafik nedeniyle egzoz çoktıur. Doğalgaz öncesi kışın berbat bir hava olurdu. Genizler yanardı. Hava sisten beter olurdu. O caddede ilkin babamı biliyorum parkinson olan. Sonra yan apartmandan üstüste üç kişi oldu. Sonra aynı apartmandan iki kişi oldu. Diğer apartmanlardakileri zaten tanımıyordum.

   Eğer bir kitabım basılırsa gelirini farkındalık oluşturmak adına parkinson hastalarına bağışlayacağım.

   İzmir'deki Parkinson Hastaları Derneği'ne lütfen başvurun. Facebook'ta sayfaları var. Gülnur Kelçe hanımın da sayfası var. Çok faydası olacaktır.

   Daha başka yapabileceğim varsa yazın. İçim acıyor neler çekildiğini, hasta kadar hasta yakınlarının nasıl perişan olup, hayat diye bir şey kalmadığını çooook iyi bildiğimden.

   Allah yardımcısı olsun tüm parkinson hastaları, hatta diğer hastalar ve yakınlarının.

   İyi haberler duymak züere.

   Sil
 31. Bende annnemin bugun bu hastaliga yakalandigini ogrendim yaziniz bana cok yardimci oldum umarim annemde uzun yilllar yasar lutfen yasaain😂annnem baklayi hic sevmez ama ona heo bakla yediricem cok sogol

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş osun annenize. Giderek daha etkili ilaçlar çıkıyor.

   Nerede yaşadığınız bilmiyorum; eğer İzmir'de iseniz Parkinson Hastaları Derneği var. Toplantılar yapıyorlar. Bilgi paylaşıyorlar. Bildiğim kadarı ile Mersin'de de var.

   Oksijenden uzak kalmamak iyi. Kirli havadan uzak kalmalı. Ama ne ilginç ki sigara dumanı iyi geliyormuş.

   Haberlerinizi okumak isterim. İnşallah en kısa zamanda tümden silinir bu hastalık dünyadan.

   Sil
 32. Merabalar.oncelikle butun burda bulunan hastavba bakicilarina acil sabirlar diliyorum hastalarina da wifa.Sorum size Acemidemirci:Benim de bir parkinson hastam var,6yildir bakiyorum,son 2ayda cok gerilemiw.zayiflamiw,yutkunmada cok zorlaniyo,bide cok zayiflamiw...Babanizi allah rahmet eylesin.son gunlerinde nasildi?ve nasil kayip etdiniz,yani yatalak oldumu,nasil oldu yazarmisiniz lutfen.wimdiden cok tewekkur ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun öncelikle. Allah şifa versin sizin hastanıza ve diğer tüm hastalara.

   Tüm beklentim, 2014 yılından bu yana bu, benzeri ve diğer kötü hastalıklar konusunda epeyce yol kat edilmiş olmuş olması ve ilaçların daha da gelişmiş olması. Öyledir umarım. Ve dünyadan s ilinmesi bu tür hastayı da hasta yakınlarını da permeperişan eden hastalıkların.

   Parkinson, tek tip değil. Titremelisi, titremesiz olanı; ağır ilerleyeni, hızlı ilerleyeni varmış. Babamınki titremesiz ve ağır ilerleyendi. Son dönemlerde yutma işlemi çok zorlaşıyor. Kasları çok etkileyen bir hastalık olduğundan. Zayıflama, evet, fazlası ile hissediliyordu. Ki babam zaten çok yiyen hem de tatlılar yiyen bir insan olmasına rağmen hep zayıftı. Bayağı zayıftı hep. Bir de iyice zayıflamasını düşünün. Deri altı dokusu hiç kalmamıştı.

   Son bir ayında hareketten kesildi. Yataktan sıkça düşebiliyorlar. Hareket edemezken nasıl düşüştür anlaşılamıyor. Bu yüzden başını bekleyip tedbir almak gerek. Yutkunamamaya başlayıp, yatağa bağlı olduktan sonrası çok uzun sürmüyor ne yazık ki. Son iki gün hep uyudu ve hiçbir şey yemedi.

   Tekrar geçmiş olsun. Allah şifa versin.

   Sil

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci