17 Haziran 2014 Salı

5. Evre

5 Haziran 2014 tarihinde kaybettiğimiz yirmi beş yıla yakındır parkinson hastası olan Sevgili Babam’a ithaftır.
5. Evre
Altıncısı yok. Hepi topu beş evre. Beşincisi, sonuncusu.

 En gerçek sözcüktür “son”. Nokta demek, bitti demek son. Devamı yok demek. Gelecek de geçmiş de tükendi demek. Ufuksuzluk demek. Dahası yok.


Son, bir halden bir hale geçiş demek. Dünyadaki misafirliğin bitmesi, giriş kapısından itibaren yol alınan çıkış kapısından çıkmak demek son. Ölüm ile eş anlamlı kimileyin. Dünya mekanında çekilen filmin bitmesi demek. Filmin bitimindeki bildik yazıdır “son”.
 
Parkinson, beş evrelik bir hastalık. Beşinci evre, son evre. Parkinson hastalığının son hecesidir de son.  Zaten hastalık daha adının sonlanışıyla kestirip atıyor  hastaların geleceğini. Son hece, hastalığın sonunu kestirmeden anlatıyor.

Beşinci evrenin başlaması, sona saniyeler kalması demek. Geri sayım demek. Geri sayım bazen beşten başlar bazen dokuzdan bazen ondan. Ama sayılar mutlak tükenir. Sıfır, sondur. Sonsuzluktur. Yokluktur. Bitmişliktir.

İnsanın nasıl güçsüz, yetersiz kalabildiğini yüze alenen çarpan gece karası çaresizliğin, gündüzün göz alıcı çiğ ışığında yılışmasıdır beşinci evre. Beşinci evre, evire çevire döver hastaları da yakınları da. Yakınların yakınması, tek çaresizliktendir. Söz geçmez beşinci evrenin göz göre göre ettiklerini bir yaşayanlar bilir. Yaşamayanlar mı?  En çok bilmediğimiz, hiç fikrimiz olmayan konularda akıl vermez miyiz biz hep, üstelik de o dertlerle boğuşanlara. Teker kırılınca yol gösteren çok olur mantığı uyarınca olur olmaz her türlü aklı vermeye kalkanlara o hastalığın çetin şartları anlatılmaya çalışılır. Yorgunluk diz boyu bile değil dağlar boyuyken yol gösterenler de ayrı bir yorar insanı.
 
Parkinson, yakalamasın bir. Ne durur ne durak bilir. Dur durak bilmeksizin yola çıkmıştır beş duraklık yol boyunca. Hükmü yerine ille de gelecektir.

Başlarda hayatı çok etkilemez. Yürüyüşteki, halde tavırdaki farklılıklarla  bir şeylerin yolunda olmadığını açık açık anlatır parkinsona yakalanmış bedenler; ama yine de kendi kendine yetinilebilmektedir başlarda. İlaçlarla yavaşlatılabilir hastalığın gelişimi. Hastalık haberi ne kadar yıkıcı, üzücü ise hastalığın seyrinin yavaşlaması o kadar neşelendiricidir. Ama o neşe de bir yere kadardır. Sürgit olsaydı keşke. Oysa ne gezer. Kısadır. Kış gününün aldatıcı güneşi gibi.

Boyunduruktur bu hastalık. Kıskacı güçlü, sökülüp atılmaz bir boyunduruk. Boyunduruğa bağlananların hali malum. Esaretin, en özgür alanda yaşanılanıdır. İnsanlar, bedenlerinin esiridir. Beden, laf söz dinlemez.

Beşinci evreye kadar nispeten daha rahattır hayat. Tatile de gidilebilir. Merdivenler de inip çıkılabilir. İhtiyaçlar karşılanır ki bu ne büyük nimettir.
 
Beşinci evre, başa gelince… Her şey farklılaşır.  Güçlükler, öyle çoğalır ki ne güç bırakır hasta yakınlarında ne de vaktinde hasta ne kadar güçlü kuvvetliyse ondan eser bırakır.

Düşmek, zaten bu hastalığın getirilerindir. Ama beşinci evrede düşmek  önlenemiyor. Kaldırmaya çalıştıkça nasıl olduğu anlaşılmadan ters dönüveriyor hasta. İskelet yapısı ve kaslar da hastalık öncesi gibi olmadığı, denge en büyük sorunlardan olduğundan herhangi bir insanı kaldırmak, kucaklayıp yerine koymak gibi olamıyor yatağından düşmüş bir parkinson hastasını yerine koymak. İçiniz acıyor. Bağrınız yanıyor. Burnunuzun direği sızlıyor. Ama elden bir şey gelmiyor.

Elden bir şeyin gelmemesi… Bu, çaresizliktir. Çaresizlik koskoca dünyada sanki tekmişiniz gibi hissetmektir.

Onca senedir süren hastalık boyunca hasta zaten giderek kötülerken yakınındakiler de giderek yorulur. Hal kalmaz. Hayat da bir kararda değildir, farklı şeyler sunar. Halledilecek, baş edilecek başka konular açar. Bu, ayakta durmanın hiç kolay olmaması demektir.

Babanızın bu hastalıkta nasıl eridiğini görmek öyle acıdır ki. Yorulmak nedir hiç bilmemiş, evlatlarından bir bardak su dahi istememiş, çocukluğunda bağda bahçede, gençliğinde, iş hayatında arıları kıskandıracak kadar çalışmış, şehrin içinde belediye otobüsüne bir kez bile binmemiş, her yere yürüyerek giden, voleybol oynamış  babanızın her konuda nasıl eridiğini görmek, yaz sıcağında buram buram terlemekten beterdir.

Beşinci evre acımasızdır: Gaddardır. Öyle bir zalimdir ki zulmü ancak alevden kalemlerle yazılabilir.

Başına bu hastalık gelmiş, beşinci evreyi tamamlayıp hayattan göçmüş hastalardan birinin bir yakınıyla tesadüfen tanışsanız ya da onun iyi niyetle, yardımcı olabilmek amacıyla internette bir siteye bıraktığı bir ileti adresine yazsanız ilk duyacağınız şey “İşiniz çok zor. Allah yardımcınız olsun” cümlesidir. Bu cümle, beylik  ilk cümledir ve hiç değişmez.

Beşinci evre geldiğinde bilirsiniz ki bu evrenin diğer adı sondur. Yani eliniz her gün yüreğinizde. Hep tetikte. Ha bugün ha yarın diye. Son, kapıda çünkü.

Kırılan tabak sesleridir beşinci evre. Hiçbir şey tutamaz olur voleybol oynamış eller. Tutsa da bardaklardaki sular dökülür ve bardak da düşer hiç gecikmeksizin. Her yerde cam kırıkları porselen parçalarına rastlamaktır beşinci evre.

Yapılacak ilk iş bir bakıcı kadın tutmaktır o evre gelince. Herkes bakıcı olmak istemez bu evrede. Bakıcı kadınlar, kendilerine daha çok zaman kalacak, televizyonu rahatlıkla seyredebilecekleri, telefonu kesintisiz konuşabilecekleri işlerde çalışmak isterler. Ama şu gerçek ki eğer biri hasta bakımı işine girmek isterse o işsiz kalmayacaktır. Her türlü hastalığın elinde kıvranan bakılacak daha pek çok hasta olduğu iyi bilinmektedir. Nazlanırlar o yüzden beşinci evrede bir parkinson hastasına bakmak konusunda.

İşini iyi yapan, hastaya iyi bakacak bir bakıcı kadın bulmak hiç kolay değildir. Üstelik bakıcı kadın tutmak pahalıdır. Eni konu pahalıdır. Çok maaştan çoook yüksektir bu hastalıklardaki bakıcı gideri. Kaç asgari ücret tutarındadır, kaç. Bir iki aylık bir bakım da değildir bu hastalıkların süreci. Hadi gücü yetti,  bir aylığına tutanlar oldu diyelim, ya sonrası… Bakımın  devamlılığı, çok kişilerce sağlamaz. İki evi olanlardan evlerinden birini satanları duydum, bakım masraflarını karşılayabilmek için. Bankadaki yüklü paralarını sırf bu işe ayıranları biliyorum.

Hastaların, hastanelerde yatması akla gelen en akılcı çözümken bunun mümkün olamaması her konuda alınan bir darbedir.

Beşinci evre bir hasta eğer asansörsüz bir apartmanın üst katlarında oturuyorsa hastaneye gitmesi hiç kolay değildir. İlle de ambulans gerekir. Bu da kolay değildir.

Bu hastalık giderek yaygınlaştığından daha çok bilinir olurken düşünmeden edemediğim bir şey var. Kalabalık kentlerin yapayalnız insanları, gurbet yollarına düşen kardeşlerinden, evlatlarından uzak kalanlar bu hastalığa yakalandıklarında dördüncü, en beteri de beşinci evreye gelince hallerinin ne olacağı. Bu hastalığa yakalananların bir ailesi olsa bile hastaya bakanlar da insan olduklarından bu uzun süreçte onlar da yaşlanacaklar, yorulacaklar, hayatın sunacağı bambaşka sorunlarla boğuşacaklar. O zaman  her birinin hallerinin nice olacağını düşünmeden edemiyorum. Ve biliyorum ki tek benim düşünmem çare etmiyor!

Çok uzun süreli bir hastalık olan parkinsona yakalanmış hastaların yakınları, bu uzun sürede hep aynı kalmayacaklar. Hayat mücadelesi içinde  olacaklar. Sağlıkları aynı kalmayacak. Yorgunluk, hasta bakımındaki verimliliklerini düşürecek. Tüm bu zorluluklarla tek başına baş edilemeyeceğinden onlara mutlaka her türlü desteği verebilmek için neler yapılmaktadır, yapılanlar yeterli midir, daha yapılması gereken neler neler vardır  diye düşünen başkalarının da olduğunu  umuyorum. Hasta ve hasta yakınlarına ulaşacak, onları hastalık konusunda bilgilendirip eğitecek ve ihtiyaç duyulan her alanda destek verecek ister gönüllü ister başka türlü kurumlara öyle büyük ihtiyaç var ki. Hem de hemen, derhal.

Eğer bu hastalara evde bakım gibi  destek konusunda merkezler olursa pek çok kişi de ekmek kapısına kavuşur. Hastaya bakacak kişi bulmak da o kişilerin hastaya nasıl baktıkları da dağ gibi bir sorun olmuşken şimdilerde, birileri ekmek kapısı bulmuş olur, hastalar iyi bakılır ve yakınları da  tedirginlik yaşamaz.

Parkinson, alzaymır gibi hastalıklarda, hasta giderek yürüyemez, yatağa bağlı, ihtiyaçlarını karşılayamaz olduğu,  sık sık düştüğünden yüzü, bacakları yara bere içinde kaldığından bu hastalıklarla sadece aile içinde baş edilmesi mümkün değil. Evet mevcut şartlarda ediliyor başa gelince. Ama bu hastalık giderek tek başına yaşayanların yoğunlaşmakta olduğu toplumumuzda çözülmezse, kördüğüm bir sorun olacak. Keşke parkinson ve alzaymır hastaları ve hasta yakınları için gerçek anlamda destek olacak gönüllü ya da başka nitelikte, başta maddi konular olmak üzere her konuda başvurulacak kapılar olsa, bu hastalıklar artık kapıyı sık sık çalarken.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 2.06.2014, 12:08

5 Haziran 2014 akşamı, Babalar Gününe beş kala parkinSON hastalığının son hecesini yaşadık. Babam, artık hiç düşmeyecek. Ama bizim gözlerimizden sicim gibi yaşlar  düşüyor.

11.06.2014, 00:04
Paylaş :

44 yorum:

 1. Başınız sağ olsun çok üzüldüm Allah mekanını cennet eylesin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Hazelcim. Üst üste iki acı çok zor. Allah bunları unutturacak başka şeyler göstermesin.

   Sil
 2. Daha once sayin muhterem babaniz ile ilgili yazinizi okudum cok ustaca kaleme almissiniz ayni hastaliktan muzdarip hemserin alayhan koyunden selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli hemşehrime selamlar, iyi günler. Yazılarım yararlı oluyorsa ben de çok mutlu olurum...

   Sil
 3. bizimde annemiz 10 yıldır parkinsonla mücadele ediyor:(
  çok zor bir hayat..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok zor olduğunu biliyorum. Ne dense o azdır onu da biliyorum. Bu yüzden tek dileğim var, bu hastalık artık kalmasın, çaresi bulunsun.

   Sil
 4. bu hastalığı bu kadar güzel anlattığın için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.

   Faydalı olmasını; ama en çok bu hastalığın çaresinin bir an önce bulunmasını dilerim.

   :)

   Sil
 5. Parkison hastam var 9sene oldu yürüyemiyor konusamıyor çok berbat bir hastalıktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız.

   Geriye dönüşü olmayan hastalık. Çok zor. Allah kimselere vermesin. Bir an önce de kalıcı, kesin tedavisi bulunsun.

   Sil
 6. Parkison hastam var 9sene oldu yürüyemiyor konusamıyor çok berbat bir hastalıktır.

  YanıtlaSil
 7. Bu yazınız tesadüfen takıldı gözüme ve okudum dikkatle. Babam yaklaşık 6. yıl içinde parkinson teşhisi konmasından bu yana ama daha öncesinde de var sanıyorum fark edilmeyen dönemler. ilk teşhis konulduğu zamanlar hafıza kaybı çok fazlaydı ve mat, çocuksu bir hali vardı, ilave olarak zijofren teşhisi de vardı. son 2-3 yıldır halüsinasyonlardan başka bir şikayetimiz yok, tersine eskiye göre çok fazla iyileşme var durumunda. yazdıklarınızı da okuyunca, şüphelerim artmaya başladı "acaba teşhiste yanlışlık mı var?" diye. Ben de git gide kötüleşmesini bekliyordum çünkü. :)
  Üzüntülerinizi anlıyorum, Allah rahmet eylesin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En büyük beklentilerimden biri kimseden bu hastalıklı bir yakının olduğunu duyulmayacağı günler. Neyse çaresinin bulunması. Ancak şu anki gerçek bu.

   Çok geçmiş olsun Halil Bey. Yazdıklarınızı okudum. Düşündüm.

   Parkinson hastalığının da çeşitleri varmış. Tek tür değilmiş. Rahmetli Babamın tutulduğu titre ağır ilerleyendi. Hafıza kaybı hiç olmadı. Hep olduğu gibi benim, bizim hatırlamadıklarımızı hatırlıyordu. Hafızası ve matematik zekası hep güçlüydü.

   Ancak hareketlerde belirginleşiyor ilk. Bir kol farklı duruyor. Ve bir ayak sürükleniyor. Yavaşlıyor. Yüze maske yüz denilen ifade geliyor. Cilt parlaklaşıyor. Allah kimselere vermesin.

   Yavaş ilerleyenlerin süreci senelere yayıldığından elbette başka hastalıklar çıkıyor ortaya. Babam da midesinden kanama geçirmişti. Gözlerinden katarakt ameliyatı olmuştu.

   Çok yeni ilaçların çıktığını duydum Parkinson Hastaları Derneği sayesinde. Çok seviniyorum. Bu dernek ile irtibatınız oldu mu? Bahsetmiştim buradaki bir yazımda. Deep, Derin de duyuruda bulundu. Feysbukda a var o dernek

   Hallisünasyon görmek oluyormuş bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkıyormuş. Babam’da da olmuştu yeni bir ilaç nedeniyle. İlacı bırakınca geçti.

   Elimden gelen ne varsa yardımcı olmak isterim. Keşke çok daha fazlası gelebilse.

   Sil
  2. size yahoodan yazamadım babam parkinson ileri evre de ben tükendim bu süreç kaç ay sürüyor adresim nimetkarakilic@hotmail.com 2015 aşından beri annem ağır alzheımer babam parkinson benim bel bilek dirsek boyun sırt sorunlarım sınır aşamasında bu ara da felç geçirdi coumodin de kullanıyor uykususzluk güçsüzlük acizlik işte ben

   Sil
  3. son evre ne kadar sürdü bilgi verebilirmisiniz babam parkinson son evre 130 kg 2015 başından beri annem son evre alzheımer babam da parkinson zona ve şimdi sağ yarıya felç eklendi.annemi30 nisan dakaybettim son evre ne kadar sürüyor tüm iskelet yapım çökmüş durumda size iyigünler

   Sil
  4. Parkinson hızlı ilerleyen ve yavaş ilerleyen olmak üzere değişiyormuş. Son evre senelerce sürmüyor. Ama kişiden kişiye mutlaka değişiyordur. En çok birkaç yıl. Ancak böyle bir hastalığın yakaladığı hastalar ile uğraşınca birkaç dakika bile çok zor ve uzundur, malum.

   Çünkü bakanlar da insan. Yoruluyor uzun vadede. Uykusuzluk, hiç dinlenememe, gece gündüz bakım çok zor. Evet insanlar yakınlarına bakarken gönüllü ve bunu tüm kalpleriyle yapıyorlar. Ama bakanlar da insan ve onlar da bakımlık oluyor işin doğrusu, gerçeği, kaçınılmaz sonucu olarak.

   Sizin halinizi anlıyorum. Allah kolaylık versin. En iyi anlayacaklar buna tanık olmuş, bir yakınını bu yüzden kaybetmiş olanlardır.

   Parkinson Derneği var İzmir'de. Blogumda anlattım. Onu da okudunuz mu? Linkini veriyorum aşağıda:

   https://acemidemirci.blogspot.com.tr/2017/02/parkinson-hastalar-dernegi-izmirden.html

   Başınız sağ olsun anneciğiniz için. Allah rahmet eylesin.

   Sil
 8. merhaba benim dedemde parkinson hastası sizin yaşadığınız birçok sıkıntıyı dedem de yaşıyor. Babanıza bir iğne kullandığınızdan bahsetmişsiniz iğnenin adını öğrenebilirmiyim bende denemek istiyorum söyleyebilirmisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun İsmail Bey.

   Babam, 2014 yılında vefat etti. O zamandan sonra ilaçlarda epeyce gelişme olduğunu duyuyorum.

   Babam, apo adlı bir iğne için gönüllü denek de olmuştu. Günde üç kere yapılabiliyordu en fazla. Hareket etme süresini uzatıyordu bu da hayat kalitesini arttırıyordu. Özel eğitim de verilmişti iğneyi kullanması için. Kalem gibi bir şey. Karından yapılıyordu.

   Bu hastalığın tümden ortadan kalkması duamla, tekrar geçmiş olsun.

   Sil
 9. merhaba benim dedemde parkinson hastası sizin yaşadığınız sıkıntıları dedem de yaşıyor. Bir iğne kullandığınızdan bahsetmişsiniz. Hangi iğneyi kullandığınızı öğrenebilirmiyim.

  YanıtlaSil
 10. Ayrıca sanırım doktoru yazar. İleri seviyelerde doktor Babam'a önermişti.

  YanıtlaSil
 11. Sizi sevmiyorum. Her parkinson la ilgili bişey aradığımda yazınız karşıma çıkıyor. Babam parkinson plus hastası. Annem de yazdıklarınızı okumuş. Korka korka neler olacak diye bekliyoruz bir yandan. İçimizi kararttınız, yaşam enerjimizi aldınız! Eyvallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babanıza çok geçmiş olsun.

   Şimdi pek çok yeni ilaç çıkmış araştırmalar sürdükçe de mutlaka ilerlemeler olacak. Hatta astım ilacının parkinsona iyi geldiği, sarımsağın da alzaymıra yararı ortaya çıkmış.

   Parkinson, çok fazla çeşidi olan bir hastalık. Muhtemelen babanızın katlandığı tür ile rahmetli Babam'ın yakalandığı aynı tür olmayabilir. Babam'ın titremesi hiç yoktu mesela. Alzaymır da çıkmadı sonradan ortaya. Her şeyi herkesten iyi hatırlıyordu. Aklı hep başındaydı.

   Beni sevip sevmemeniz dert değil. Sevmek zorunda da değilsiniz. Ancak böyle konularda mesela hastanelere dadanmış hastane çetesinin Babam'ın etrafını kuşatıp cüzdanını alması gibi her türlü başka konuda deneyim ve bilgi paylaşımının yararlı olduğundan her şeyden çok eminim ve bundan sizin de faydalanacak olmanızdan sevinç duyarım.

   Benim de sevmediğim bir şey var; insanların bu yazıları yazacak, başka insanların da o yazıyı arayıp bulmak zorunda kalacağı, o Allah kimsenin başına vermesin diyeceğim şartlar. Yani o hastalığın henüz çaresinin bulunamamış olmasını sevmiyorum şu an.

   Ayrıca internetten bir konu arıyorsanız sevin sevmeyin
   mutlaka karşınıza o konuda başlıklar çıkacak.

   Tekrar geçmiş olsun derim. Umarım yakında başta siz sonra böyle müjdeli bir haber bekleyen herkesi çok sevindirecek bana da o sevincin yazısını yazmak kalacak günler diliyorum. Ve bu mutluluğu bilseniz nasıl beklemekteyim. O hastalığın çaresinin bulunduğu haberini duyurmanın.

   Eğer isterseniz içinde olduğunuz her şartı bana anlatım. Adınızı isterseniz vermeyin, isterseniz bir rumuz kullanın. Sizin deneyimlerinizi de anlatalım ve birilerine faydası dokunsun. Böylece sadece başkalarının ve benim yazıp anlattıklarım değil sizin anlattıklarınız da sizin adınızla ya da rumuzunuzla çıkar arayanların karşısına. Sizce iyi olmaz mı? Faydalı olmak olmaz mı?

   Mutlu, sevgi dolu, içten, sağlıklı ve alınan güzel haberlerle pekişmiş günler dilerim herkese, hepimize...
   :) <3

   Sil
 12. Yüreğinize sağlık ne güzel de anlatmışsınız duygularınızı.Babam 4 yıl önce kalp krizinden bir anda vefat etti sabah evden uğurladım ikindide vefat haberi geldi.Cok açı çektim çok zor atlattım babasizligi keşke biraz bakma şansım olsaydı diye çok düşündüm ama yıllar geçip te hastaların hasta yakınlarının çaresizliğini gördükçe Rabbime şükr ettim.Babami yatağa düşürmedi kimseye muhtaç etmedi ne zordur kimbilir çaresizlik bunu ancak yaşayan bilir.Babalarimiza Allahtan rahmet diliyorum Rabbim mekanlarını cennet eylesin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyileşme olmayacağı bilinen hastalıklar çok zor. En kötü hastalık bile artık sıkça tedavi edilebiliyor.

   Bu en zor hastalığın seyrinin yavaşlatılması bile büyük sevinç.

   Babanıza Allah rahmet eylesin.
   Çok teşekkür ederim. "Keşke daha çok yaralı olabilecek şeyler olsa da anlatsam" diyorum :)

   Sil
 13. Başınız sağolsun rabbim mekânı 'nı cennet eylesin aynı şeyi ben yaşıyorum şuan ev ahınım bu hastalığın pençesinde çok zor hemde çok zor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun.

   Kim rahatsız tam anlayamadım. Ama kimseler yakalanmasın dilerim bu hastalığa, hastalıklara.


   Gözüm kulağım bu hastalık ve diğer hastalıklar için yeni bir tedavi, ilaç geliştitilip geliştirilmediğinde. Bazen sevindirici haberler çıkıyor. Kızılcık marmeladıydı yanılmıyorsam en son faydalı diye okumuştum.

   İnşallah en kısa zamanda dünyadan silinsin bu hastalık da diğer tüm hastalıklar da.

   Sil
 14. Benim annemde Parkinson plus hastası.7 yildir.uzun yıllardır da bakıcısı var,çünkü annem evreleri kosarcasina geçirdi.tke başına ayağa kalkamama,yemek yiyememe,devamlı düşme yıllardır var şuan yoğun bakımda solunum cihazına bağlı ve uyutuluyor,akciğer enfeksiyonundan dolayı.Rabbim herkesin yardımcısı olsun mide kanserinden babamı kaybettiğimiz 2011 yılında annem oarkinsona yakalandı.babam beş sene yaşadı ..Rabbim bize annemi bağışlasın İnşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kötü hastalıklarla karşılaşmak... Size Allah kolaylık versin. Annenize şifa.

   Bir kurtulamadı insanlık böylesi hastalıklardan.

   Parkinsonun pek çok türü varmış. TTitremeli, titremesiz. Hızlı ilerleyen, yavaş ilerleyeb.

   Nu hastalık gelince hastayı da, hasta yakınlarını da perişan ediyor.

   İnşallah iyi haberler duyarım annenizden. Sizin hali,nizin nasıl olduğunu biliyorum. Anlıyorum. Tek dileğim çareler bulunsun ve insanlar artık çekmesin bu hastalıklardan.

   Sil
 15. Dua yolladım kıymetli -merhum- babacığınıza <3 Nur içinde uyuyordur...

  YanıtlaSil
 16. benimde annem parkisson yıllardır mucadele verdi 1 yıl 3 ay oldu yatalak 1 yıl once kusma ve yemek yıyemedi 15 gün icinde oyle zayıfladıki kaburgaları gözüküyor şimdi yemegini yedirıyorum sorun yok yıyebiliyor ama 3 gundur agzında bekletip zor yutuyor allah herkezin yardımcısı olsun biz 5 evredeyız inşallah yemesinde sorun olmaz yemezse sanırım mıdeye yada başka yerine serumla beslenecek umarım bu duruma gelmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm hastalıklar zor ve çeken bilir; ama bu hastalık çok zor. Hasta için de yakınları içinde. Her an, her gün özel ihtimam isteyen bir hastalık.

   İnşallah çaresi bulunur. Hastalar kadar yakınları için de istiyorum bunu.

   Annenize çok geçmiş olsun. Son evrenin ne yazayım, çektirdikleri bunlar.

   Parkinson dernekleri var. Ne kadar işe yarar bilemiyorum; ama haberdar olmakta fayda var.

   Tüm iyilikleri diliyorum hastalara. Parkinson ve diğer tüm kötü hastalıkların da dünyadan silinmesini diliyorum.
   Çok selamlar…

   Sil
 17. Benim dedem 1e senedir bu hastalikta 1 sene önce 2 ay yoğun bakimda yatti yutma yetenegi kayboldu akcigerlerine gitti yedikleri çıktı ve 1 senedir karnindan acilan delikle mama ile besliyoruz yeme öZelliği tamamen bitti yataga bagli duruma geldi 1 senedir yatalak konusma çok az iki kisi bakiyoruz ve indirip kaldirirken normal bi hastadan daha agar olabiliyorlar benim dedemde inlemeleri çok oluyor uyurken bile ağrısı yok ama hastalik agzina vurdu sanki sizin de öyle miydi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi anlıyorum sizi.

   İndirip kaldırmak dediğiniz gibi çok zor. Çok ağır oluyor. Allah kolaylık versin. Size de hastaya da. Çok zor. Çok hem de.

   Dünyada böyle hastalıklar hiç kalmasa.

   Hasta kadar hasta yakını da çok çekiyor bu hastalıktan. Hatta hasta yakınlarının hali daha bile zor bazen.


   Allah tüm hastalara şifa versin. Size de yardımcı olsun.
   Yapabileceğimiz keşke daha çok şey olsa. Yine de herhangi bir konuda her zaman yazabilirsiniz.

   Sil
 18. Bu lanet hastalığa neden bir cozum yok hala neden rabbim dusmanimin başına vermesin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm dualarımız bu yönde. Dileğinize "Amin. Allah kimselere vermesin bu hastalığı. Ama en kısa zamanda çaresini versin duası ile bir kez daha...

   Sil
 19. Az önce bloğuma yaptığınız yorumdan keşfedip geldim ama ilk okudğum yazı bu oldu ve çok üzüldüm, başınız sağ olsun bu yazı beni çok duygulandırdı. Allah rahmet eylesin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşaması çok ağır bir hastalık parkinson. Hasta için, hasta yakınları için hayat çok başkalaşıyor.

   Tüm dileğim en kısa zamanda bu hastalığın da insanlara çok çektiren diğer hastalıkların da çarelerinin bulunması. Şu da var ki en kötü hastalıkların bile çaresi varken parkinsonun geri dönüşü yok. Seyri, tanısının konulduğu andan belli bir ilerleyiş kat edecek bir hastalık.

   Henüz yayınlamadığım ve yazmayı o zamanki yorgunluk ile tamamlayamayıp, yarıda kestiğim için çoğu ayrıntıyı da muhtemelen unuttuğum hastane günleri var ki… İzmir’de. Ankara’daki hastane ki sonradan çok başka şeyler ile anıldı bambaşka sürprizler yaşattı. Üzdü. Elinde damar girişi ile apar topar çıkardılar. Ben kana bakamam; ama o bandajı kaldırıp iğneyi çıkardım.

   Bir de hastanede mesela üç gün başından n hiç ayrılmadan başında kaldıktan sonra, ayakkabılarım üç günden sonra ayağımdan çıkamadı. Ayaklarım çok şişmiş. Geceleri bakıcı tuttuk. Ama ne bakıcılar var. Hepsi bir öykü. Onları da yazdım. Ama henüz yayınlamadım.

   Çok zor bir süreç.Tekrar tekrar başta parkinson, kanser ve alzaymır olmak üzere tüm hastalıkların artık sorun olmamasını, çarelerinin bulunmasını diliyorum. Sadece hastalar için değil, hasta yakınları için de…

   Çok selamlar.

   Ve hoş geldiniz :)

   Sil
 20. Selamün aleyküm hayırlı geceler babaniza çok üzüldum rabbim sabirlar versin inşallah benim babamda Parkinson plus hastası ve bu sene tamamen yatağa bağlandı ilaclarinida zor iciriyoruz anneme düşman oldu sasirmiş durumdayiz rabbim yardimcimizolsun inşaallah cumle hastalara acil şifalar diliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. Hasta için olduğu kadar yakınları için de çok zor bir hastalık. Annenizin halini anlıyorum. Sizin de.

   İlaçlar çok başka şeyler yaptırtabiliyor bildiğim kadarıyla. Yan etkileri çok fazla. Çok ağır ilaçlar.

   Düşmanca davranmak, olmayacak şeyler yapmak mümkün oluyor. O zaman ilaç değiştirme oluyor diye biliyorum.

   İzmir'de Parkinson Hastaları Derneği var. Hangi ildesiniz bilemedim; ama Mersin'de de var. Oralarda da bilgi alışverişi oluyor.

   Allah bu hastalığı ve çok çektiren tüm hastalıkları, çaresiz, kötü hastalıkları tümden kaldırsın dilerim dünyadan.

   Çok geçmiş olsun tekrar. Ne yazsam az biliyorum. Şartları çok ağır bir durum bu.

   Sil
 21. Babam...artık "son" a geldik,iki aydır yoğun bakımda.Hergün yanına girip dua okuyor,kulağına güzel sözler söylüyorum.Gözlerinden başka hicbir yeri oynamıyor,elleri ayakları buz...Enfeksiyonu var düşmüyor,içim yanıyor,yanıyor,sadece ağlıyorum o kadar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. Şifalar dielrim Allahtan babanız için.

   Elden bir şey gelemediği anlar çok acı. Seyirci kalmaktan başka bir şey yapamamak çok zor.

   Babanızın rahatsızlığı parkinson mu?

   Olmasa bile acil şifalar dilerim. Dualarınızın kabul olmasını dilerim.

   Dünya, ne güzellikler içindeyken ne zorluklar, acılar da sunuyor.
   En büyük dileklerimden biri tüm kötü hastalıkların, başta parkinson, kanser, alzaymır gibi hasatalıkların tümden silinmesi.

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci