23 Mayıs 2015 Cumartesi

BOZ KANAT, BOZÇE ve BOZCA...Benim kızıl şahinlerim.

(Her hakkı saklıdır; izinsiz ve link gösterilmeden yayınlanamaz)

Bir kızıl şahin  var. Boz Kanat. Benim kızıl şahinim. Onu sahiplendim.

 Doğada yaşıyor. Özgür. Alabildiğine uçar. Saksağanlardan çekmediği kalmaz. Saksağanın en az ikisi, üçü çoklukla beşi etrafında fır döner, kanat tüylerini uçarken bile gagalar, konduğu yerde etrafını çevirip kuyruğunu çekiştirirler. Çok kalamaz o yüzden mola verdiği yerde, hemen uçar.  Saksağanlara karşı mücadelesini videoya çekememem bu nedenle. Ama Boz Kanat kızımı, kayalarda soluklanırken çektim bugün.

Üç dakikaya yakın bir video. İkinci dakika otuz beşinci saniyede eşi de önünden uçuyor. Saksağanlar onu yine yuvadan ya da konduğu kayadan kaçırtmış olmalı. İki yavruyu yuvada açıkça gördüm. Başka bir video ile de çektim onları. Bembeyazlar. Pamuk gibi. Ama üçüncü hele de dördüncü  bir yavrunun varlığından şüphedeyim ve tüm kalbimle onlar da inşallah vardırlar diye diliyorum.

Bugün rüzgarlı havada ve üç ayak olmaksızın, atmış kez yaklaştırabilen fotoğraf makinem ile çektim. O yüzden titremeler olabilir çekimde.

BOZ KANAT'ın kızına BOZÇE, oğluna da BOZCA adını koydum. İsim bulmam zor olmadı onlara. Seyredecek olanlar ve tabiat sevdalılarına keyifli anlar dilerim.
(Her hakkı saklıdır; izinsiz ve link gösterilmeden yayınlanamaz)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 23.05.2015
acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci

Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci