2 Ağustos 2015 Pazar

Her gözü, görmek istedikleri mutlu eder. Ben doğayı görünce mutlu olanlardanım...Her göz, istediğini görmek ister. Onu aranır. Büyük caddelerdeki mağazalar, AVMlerdeki vitrinler, yoldaki arabaların modelleri, perdelere küskün, kapkara camlı, güneş ışığına  geçit vermez kapkara camlı bloklara bakınanlar var mesela.


Görmek istediklerimiz her zaman yanı başımızda olamaz. Ama kuş görmek isteyen bir ağacın dalına bakar en azından. Kulağı kuş sesinde olur.

Doğaya düşkün olanların  görmek istedikleri, metropolün her an sundukları değil. Doğanın, gerçek hayatın sundukları. Şehir kaçkını olunca kısıtlı da olsa buna biraz yaklaşılıyor. Evet zamanınız çarçur oluyor şehir merkezine inerken, yollarda. Ama bunlar göze alınabilirse her gün olmasa da, ara ara da olsa görülenler yollarda çekilen meşakkati unutturuyor.

Bu sabah, kızıl şahin  Boz Kanat’ı gördüm ilk.Sonra, akşam üstü  geçen gün de gördüğüm kaplumbağa ilişti gözüme. Yokuş yukarı gidiyordu bu kez. Usul usul. Hava kararmakta olduğundan çekim tam net olmadı.
Ardından Gizce çıktı ortaya. Kulaklarını dikip durdu. Fotoğraf makinemden çıkan sese kulak kabarttı. Poz verdi alenen. Bu arada çok yakınından bir köpek geçti. Allah’tan gündüzleri dağılıp akşam serinliğinden sonra bir araya gelen köpekler henüz sürüleşmemişti.
Ben onu orada öylece kulaklarını dikmiş  otururken bıraktım.


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 02.08.2015
acemi.demirci@yahoo.com.tr; @Acemi Demirci
Paylaş :

6 yorum:

 1. Nerede çektiniz resimleri? Yolda küçücük adımlarla yürüyen bir kapkumbağayı görmeyeli o kadar zaman oldu ki! İnsanın içi açılıyor bunları görünce.

  YanıtlaSil
 2. Nerede çektiniz resimleri? Yolda küçücük adımlarla yürüyen bir kapkumbağayı görmeyeli o kadar zaman oldu ki! İnsanın içi açılıyor bunları görünce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geç görmüşüm. Özür.

   Resimler Ankara'dan.

   Sil
 3. Ankara'da çektim Deneyimli Anne. Çayyolu'nda. Baharda Ankara çok farklıymış. Şehrin göbeğinde hiç fark etmezdik. Tabiatı da yok sanırdık. Oysa şimdi buraya her gün bir yenisi dikilen rezidans ve kulelerin altında kalsalar da yabani orkideler ile dolu buralar. Her yer gibi. Yani beton kondurulmamış her yer gibi :)

  YanıtlaSil
 4. Çocukken daha çok kaplumbağa görürdüm. Oturduğumuz evin civarında kırlık alanlar vardı. Pek çok çiçekler, mantarlar da görürdüm. Sanırım çocukluğumun en sevdiğim yanları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne şanslısınız. Öyle çocukluk şimdi neredeyse yok.

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci