18 Ağustos 2015 Salı


Kuşlara çok düşkünüm. Kimisi kedi köpek meraklısı, ben de kuşları severim. Ama kafeste değil. İlle de doğada. Kendi ortamında. İstediği gibi uçarken. Gün doğumunda öterken, cıvıldarken, yemlenirken. Yuvasına konarken. Bunları yapamayan hiçbir kuş, gerçek kuş değildir. Kafesteki canlı bir biblodur o kadar.

Haaa... Kuşları görünce  "Tetiğe değil, deklanşöre basıyoruz". Bu cümle, üyesi olduğum bir doğal hayat grubunun üyesinden.


Ardıç çamı. Sadece Çeşme bölgesinde yetişiyor.

Havayı en iyi süzen ağaç, ardıç. Temiz havanın en ilk göstergesi bu çam cinsi. Ağaç gövdesi lif lif. Farklıdır. Ardıçlar varken oralara siteler konamaz. O yüzden makilikler, tüm çalılardan, sakız ağaçlarından ve ardıçlardan arındırılıyor  olmalı her sene yeni bir alanda.Çok üzücü bunlar. Kısıtlı bir alanda Ardıç Koruma Alanı var. Ancak bu koruma tek bir ardıç fidesinin olduğu her yerde olsa keşke!. Zira ardıç, belli, daracık  bir bölgede yetişebiliyor.Bu da Çeşme'nin kukumavı. Zaman zaman
merakla baksa da daha çok yanına yöresine bakındı geriye hiç zorlanmadan çevirdiği başıyla. Kimileyin de tavşan uykusu gibi kısa kestirmeler yaptı. Bazı kuşlar, bu kuku gibi zahmetsiz, sorunsuz pozlar veriyor. Ama yukarıdaki kuşun resimlerini ancak birkaç saniye içinde çekebildim. Fotoğraf makinesinin sesinden bile ürküp kaçıyor. İyi de ediyor aslında.


Bu müthis ardıç çamları, diğer tüm ağaç türleri, bitkiler,çiçekler,  tüm kuşlar, dağlar, ovalar, yaylalar, nehirler, çaylar, dereler, deltalar, tarlalar, bağlar, denizler olmasa, biterse ne bu resimleri çekebiliriz ne de dünyada barınabiliriz!

(Her hakları saklıdır. İznim olmaksızın ve kaynak gösterilmeden hiçbir eyrde yayınlanamaz)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)
acemi.demrci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

3 yorum:

  1. Tamda bugün bir martının sahildeki kuru ekmeği alıp denize götürüp ıslattıktan sonra yediğini ve sonra da uçup gittiğini izlemişken yazınızı okumak çok iyi geldi.::) Doğa mucizelerle dolu...

    YanıtlaSil
  2. Tamda bugün bir martının sahildeki kuru ekmeği alıp denize götürüp ıslattıktan sonra yediğini ve sonra da uçup gittiğini izlemişken yazınızı okumak çok iyi geldi.::) Doğa mucizelerle dolu...

    YanıtlaSil
  3. Farlı yerlerde kuşların hiç de kuş beyinli olmadığını izlediğimizi öğrenmek de bana çok iyi geldi. Bakalım başka ne benzerlikler paylaşacağız diye merak ediyorum şimdi :)

    YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci