4 Ekim 2015 Pazar

Süper Ay ve Kanlı Ay Tutulması

Süper ay ve kanlı ay tutulması da geldi ve geçti. Fotoğraf makineleri de kayda geçti elbet bu kaç senede bir çekilebilecek anları.

Yanımda makinemin olmadığı bir sırada bir kulenin üzerinde tepsi gibi ve turuncu renkteki görüntüsünü çekemesem de  bunlar da iyi oldu.Ay, gizemler barındırıyor. Hala çözülemediği ya da bizim öyle sandığımız gizemlerini okumadığımız, karşımıza çıkmayan yer yok neredeyse.  Gecelerin de gökyüzündeki incisi. Eğer elektrikle yüklü ışık kirliliği olmasa kentlerde, ayın nasıl da ışıttığını  görmek mümkün olurdu. Ki bunu ilk iki yılında elektriksiz kaldığımız Çeşme'de yirmi beş yıl önce görmüştük. Kovaca bir fenerin aydınlatması gibi ışıtıyordu her yanı ay ışığı.

Ay tutulması, gıdım gıdım. Kenarından ufak ufak ısırılan bir un kurabiyesinin tükenişi gibi azalıyor ay tutulurken, azar azar küçülüyor.Gökyüzünün kurabiyesi, yavaş yavaş küçülmekte işte.
Bu arada yerdeki ışıkları da çekmeyi ihmal etmedim; ay,  yukarıda sanki o ışıkların en üstündeymiş gibi gözükürken.
Ve un kurabiyesinin gölgede kalan kısmı tam haliyken aydınlık yüzü tutulmadan sonraki hali.

Seyirlik bir görüntü ayın büyük kısmının gizlide saklıda kalıp, sanki kapının ardından kaçamak bakışlarda bulunan küçük çocuklar gibi az bir kısmını gösterirken. Karanlıkta kalsa da belli belirsiz fark edilen kısım, tülün ardından bakarmışçasına bulanık iken  bardak dibindeki süt gibi az bir kısmının  "Ben buradayım" dercesine gözükmesi.
Bize çekilecek farklı görüntüler bırakarak süper ay ve kanlı tutulma dönemlerini geride bıraktı ay, kaç yıllar sonra yeniden tıpkı böyle başka görüntüler sunmak üzere.

acemi.demirci@yahoo.com.tr;
@AcemiDemirci

Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci