10 Kasım 2015 Salı

Ardıç Dalı Kuşları

 
Kuşlar kafese yakışmaz. Konduklarında dala, kanatlandıklarında göğe yaraşır.


Kuşlar sadece uçmak anlamına gelmiyor. Uzağı yakın yapmak, özgürlük anlamına da geliyor.


Onarım nedeniyle kıpırdayamayıp en fazla balkona çıkabilince yapılacak tek şey kitap okumak. Gürültü nedeniyle o da gerçekleşemediğinden karşı dallara konan o güzel kuşların resmini çekmeli o zaman. Zaten hep çekerim. Kuş görürsem.


Kuşlar oldukları yerde bir dakika bile duramazlar. Hep kıpırdanır, bir o yana bir bu yana dönerler. Avlanmamak için de öyle olmalılar. Üstelik etrafta terk edilip gidilmiş kedilerden oluşan bir kedi sürüsü de oluşmuşken. Bir de avcıların orada oldukları sıkça duyulan atışlarla besbelliyken.


Yapraksız kalmış dallarda artık daha açıkça görülüyorlar. Ama çam ya da henüz yapraklarını dökmemiş ağaçlarda sadece alışkın bir göz onların hangi kuytuya tünediğini anlar.


Göçmen kuşlar gittiğinden kalan tür sayısı belli. Yine de bu defasında hiç rastlamadığım bir kuşa rastlamak sevincini duydum. Göğsü kızıl bir kuş. İddialı bir boyada.

 
Kimisi için bütün kuşlar öter, o yüzden kuş şarkıları arasında fark olduğu önemsenmeyebilir. Oysa her kuş ayrı bir şarkı söylüyor. O kadar çok konçerto var ki onların dilinde.


Damlara, bacalara, dallara en çok onlar yakışıyor. Türkülere, şarkılara bir de. Şarkının en güzelini de onlar söylüyor.

(Her hakkı saklıdır)


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 10.11.2015, 22:59

acemi.demirci@yahoo.com.tr;
@AcemiDemirci
Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci