23 Kasım 2015 Pazartesi

Çıntar Mevsimi ve Dağ Çileği

Sonunda çıntar  mevsiminde, çıntar satılan pazardaydık. Çıntar, çam mantarı. Ormandan toplanıyor. Marketlerde rastlanan kültür mantarlarından değil. Küflü de hem.


Hani küflü peynirler gibi yeşil lekeli kimi yeri. Küflü peynirlerin en hası, Mayıs ayında çörekotu ile birlikte çömleklere basılıp, şimdi diziler çekilen Asmalı Konak ile de iyice ünlenen mimarideki babaannemin kemerli, tandırlı, hayatlı, kesme taştan sanat eseri mimarisi olan evinin kışa kadar kayıt damında  kuma gömülü halde baş aşağı saklanmış olanlardır.


Dağ çileği
Yaz tatillerinde birkaç haftalığına Kapadokya’da, ortaokul yıllarımda Ünye yani Karadeniz’de kalan diğer zamanlarda da  Ankara’da  geçen çocukluğumun ne kadar güzel, renkli, bambaşka kültürler tanıyarak geçtiğini yeni yeni anlar oldum, şimdilerde çocukların ömürlerinin servislerde uyuklayarak geçtiğini gördükçe. O zaman anlayamayacağım kadar zengin yaşanan çocukluğumun öğrettiği şeylerden biridir Aksaray’ın çörekotlu çömlek peyniri.


Çam mantarıymış tıpkı çörekotlu çömlek peyniri gibi yeşil küf bağlamış çıntar. Dedim ya, çıntarın ayı Kasım. Ve Ankara’da marketlerde çıntara rastlanmaz. Biz de Kasım’da Ankara’da oluruz. Ama bu sene bir onarım nedeniyle Kasım’da Ankara dışına gidince Çeşme’de karşımıza çıktı o kuzenlerimden hep dinlediğim; ama tabağımda hiç göremediğim mantar türü.


Doğrusu lezzetini abartamayacağım. Lezzetli; ama ballandırılacak bir lezzet midir  emin değilim. Ancak  görüntüsü çok güzel. Kırmızı renginden dolayı sanırım içeriğinde demir var. Küfünden zehirlenilmiyor besbelli. Dikkat edilmesi gereken, sap kısmının kesilip kurtçuk olup olmadığına bakılmasıymış. Bunu duydum ya, plastik eldivenleri geçirip neredeyse mikroskopla bakındım  sapların dibine. Bir tanesinde rastladım.  Emeklerim boşa gitmedi yani J

Ve Kasım’da rastlanılacak şeylerden biri de koca yemiş de denilen dağ çileğiydi. Dağ çileğini çocuklar makiliklerden, ardıçlıklardan topluyor, anneleri de satıyor. Çocuklar onları toplarken görmek istemedikleri sürüngenlere de rastlamışlar. Allah’tan o bölgedekiler  zehirli değildir.

Her yerin tezgahı oranın bitkisi, otu ile dolu olur. En çok Erzincan tezgahlarındaki çiriş otu, ışgın otu ve Muş’taki jağ otunu özlemeden edemiyor insan.
(Her hakkı saklıdır)


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 23.11.2015, 19:28
acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci

Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci