21 Aralık 2015 Pazartesi

Kırağı Çiçekleri


Karasal iklimli Ankara’nın  havası kararsız şu sıralar. Karlı değil; ama kırağılı kış, alışıldık kış değil bura için.  
 
Gecesi de gündüzü de ıpıslak, sanki Kuzey Denizi kenarındaki ülkeler gibi.  Tek damla yağmur, tek tane kar düşmeden bir de... Nemli mi nemli tropik iklimler gibi; oysa Ankara, İç Anadolu’nun göbeğinde.
 
 Yazın susuz kalma  korkusunu içlerinde hep taşıdıklarından  Ankaralılar, karı görünce  korkularını bir nebze unutur ve karın tadını çıkarır. Kardan adam yapmaktan kartopu oynamaya.

Adı, bozkırla özdeşleşmiş burada birkaç kıştır toprağın yorganı kar ya hiç görülmüyor ya da şöyle  geçerken bir yağışlık uğruyor.
 
Toprağın üstünde kar görmek isterken kurumuş otların, dalların üzerinde görülen  kırağılar,  kış mevsiminin kar beyazının yerini tutamıyor.

Şöyle kokmayan, bataklığa dönüşmeyecek, yaz kış suyu yerinde olduğundan balıkları oksijensizlikten ölmeyecek bir göle bile razıyken kaç milyonluk Ankara nüfusu,  Ankara’nın nehirleri nicedir üstleri  asfaltla kapandığından gepgeniş caddelerin altından akmakta. Akarsusuz bir kent değil yani; ama içinden ırmak akan bir kent olamıyor çayları, dereleri sessizce cadde altında aktığından.

Nehirler, dereler, çaylar  şimdi yalnızca  mahalle adlarında kalmış halde Kavaklıdere, Bülbül deresi, Çayyolu, Akdere gibi. Bağları da öyle. Onlar da tek bir omcanın kalmadığı semtlerin adlarında şimdi.

Kar hala dalları eğercesine yağmamışken kırağının bunca halden anladığını bilmezdim. Çok hatırnazmış oysa. Kar bekleyenlerin gözü yolda kalınca karın yerini tutmasa bile elden geldiğince ortalığı beyaza çevirmek isteyen kırağının  çabası, gece eksi sekizlerdeyken sabah eksi ikiye düşmüş havada bu sabah alıp başını gitmişti. Böylesi nemli bir akşamın sabahında kar beyazı değil; dal dal ya da çiçek çiçek incecik beyazlar,  bir sanat gibi  dallarda, kuru otlarda. Kırağı halinde.
 
 Ya yollar… Onlar, kırağılı sabahlarda gizli buz ile kaplı olur. Gri buz, asfalt renginde. Görünmez; ama kaydırır. Jilet gibi dediklerinden.
 
Yüzde doksan üçten yüzde yüze değişen nem ortamı ile Ankara şimdilerde kendisini Marmara ya da Karadeniz kenti sanırken etrafınız pus, duman.  Sisin içinde gezinmek, görmemek demek…

Ankara’nın soğuğu, ayazı yamandır; ama hiç böyle nemli olmamıştı. Şimdi bir de nemli olma özelliği kazanınca zaten alışkın olduğumuz ayazı; henüz alışamadığımız ayaz mı ayaza dönüştü.


Yokuş iniyorsanız eğer, yerin, yolun  böyle jilet kestiği  havalarda önceliğiniz fotoğraf çekmek olmaz herhalde. Ama ne bastığınız yerin kaygan oluşuyla sallanmanız ne de yokuş sizi gördüklerinizi fotoğraflamaktan caydıramıyorsa o zaman duraktaki kısa bekleme süresi içinde kırağılı dalları, kuru otları fotoğraflamaktan geri kalmayacaksınızdır kuşkusuz.  Kırağının tebessümü kısadır; o yüzden ya sabah çekersiniz çekeceğinizi ya da ertelerseniz çekememiş olursunuz…
 
İncecik buzla kaplı yokuş boyunca rastladığım yazdan kalma yabani çavdarların, pisi pisi otlarının,  kurumuş sütleğenlerin, sarı otların, deve dikenleri, şevketi bostanlar ve başka otların beyaz kirece bulanmış haldeki görüntüleri tam çekimlikti bu sabah. Bu yokuşta çok resim çekmişliğim var da böylesi basılan yerin kaydığı bir havaya denk gelmemişti hiç biri. Denemek istedim. Oldu.
Aslında denemek istemek söz gelimi. Zaten olacaktı. Yanıma fotoğraf makinemi almışsam o kırağılı kuru otlar çekilecekti besbelli...
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 21.12.2015,
Paylaş :

4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Sevgiler Renkli Pasta Sepeti. Özletmiştin. Gözünce iyi ki o resimleri çekmişim dedim :)

   Sil
  2. Yazılarınızı her zaman okuyorum.. Başka başka dünyalara gidiyorum yazılarınızla.. Ama dalında masum beyazlara bürünmüş bu kırağı çiçeklerini görünce yazmadan geçemedim..:)
   Doğanın mucizelerini, güzelliklerini görebilmek ve onları bu şekilde yazıya dökmek apayrı bir incelik..
   Sevgiler..

   Sil
 2. Renkli Pasta Sepeti, arada bir de olsa haberdar olmak buraların sevinci. Kandilini kutlarım bu vesileyle hem :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci