3 Nisan 2015 Cuma
Paylaş :

30 Mart 2015 Pazartesi


“Saklı Sokakta Saklananlar” adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.


Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 30.03.2015

acemi.demirci@yahoo.com.tr
@AcemiDemirci
Paylaş :

29 Mart 2015 Pazar

On Yılların Ötesindeki İki Küçük Kız Çocuğunun, On Yıllar Sonrasındaki BuluşmasıBlogumda da yer alan "On Yılların Ötesinde İki Küçük Kız Çocuğu" adlı çocukluğuma ait öyküdeki "Kankam" Asu ile gerçek anlamda kırk yıl sonra görüşmek, başa her gün gelmeyecek hatta çoğu kişinin başına hiç gelmeyecek; ama hayatta başa gelecek en iyi şey olarak yeni bir öykünün de mayasını çaldı. 

Sarı saçlı iki kız çocuğu olduğumuz o sıralarda  ilkokul öğrencileri olarak Asu ile son yediğimiz yemek, beslenme dersinde bize dağıtılanlar ile beslenme torbamızdan çıkanlardı. 

Her gün beslenme saatinde sınıfa giren görevliler bize  koca güğümler içindeki süt tozundan süt ve ayran ile yanında koca bir sepet içindeki, sınıfa nefis kokular yayan taptaze, kabuğu çıtır çıtır, yuvarlak ekmekler dağıtırdı.  Benim elim  çocukluğumda süte hiç gitmediğinden her öğlen ayran içerdim. Süt ya da ayran ile çıtır çıtır ekmeklerimizin yanında o zaman beslenme çantası olmadığından beslenme torbamızdaki yumurta, peynir, zeytin, portakal, elmaları yerdik.
 
Bunca yıl sonra artık beslenme torbasındakiler ile  değil kendi damak tadımıza göre yemek seçtiğimiz şimdilerde akla ilk gelen şey de birkaç on yıldır görüşemediğiniz arkadaşınızın neleri sevdiği ve tercih edeceği  oluyor. En son beraber yedikleri yemek, beslenme torbasındakiler olan dünün  sapsarı saçları hep at kuyruğu olan çocuğu Asu ve iki yandan toplanmış mısır püskülü gibi sapsarı saçlı çocuğu ben, bugünün kalemlere, kitaplara merak sarmış yetişkinleri olarak eşlerimiz ile  birlikte yemek yiyecekken Kankam ile bunca zaman görüşememiş olduğumuz gerçeğini  yüzüme en çok vuran bu soru oldu!!! 


 Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 29.03.2015, 09:53
acemi.demirci@yahoo.com.tr
@AcemiDemirci

Paylaş :

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci