7 Mayıs 2015 Perşembe

“Tozlu Sözler” adlı çalışmama,


linkinden ulaşılabilir.
 

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.

acemi.demirci@yahoo.com.tr
@AcemiDemirci
Paylaş :

6 Mayıs 2015 Çarşamba

Hızır ve İlyas’ın buluştuğu gün Hıdrellez, baharı bayram gibi karşıladığımız gün.

Annemden dinlediğim Hıdrellez kutlamaları kadar güzel Hıdrellez karşılamalarım olmadı hiç. Annemin çocukluğundaki Aksaray kültürü ki şimdi büyük ölçüde erozyona uğramış halde, ile Ankara’daki hepsi bir yerlerden gelmiş ve birbirlerini ancak apartman komşuluğu sayesinde belki tanıyabilen insanların oluşturduğu kültür elbette bir olmayacak.

Ateşlerin yakılıp üzerinden atlandığı, saman, ceviz, soğan kabuklu sularda yumurtaların kaynatılıp kabuklarının boyandığı o Hıdrellezler’in coşkusu istense de tadılamıyor artık.

İlle de kağıtlara dilekler her ne ise onların  resimleri yapılacak ya da annem gibi gül dalı altına kibrit çöplerinden ev krokileri çizilecek mesela.
 
Ben adetleri seviyorum, yaşamalarının çok önemli olduğunu biliyorum. Hıdrellez günleri neler yapılırsa  ben de yapmaya çalışırım o yüzden.

Hıdrellez denilince bildiğimiz hep gül ağacı altına konulan dileklerin yazılıp çizildiği kağıtlardır. Bir de gül yaprakları toplayıp, suya koymak var. Gül yapraklı su sabaha dek bekleyecek. Sabah, o su ile yüz yıkanacak.  6 Mayıs sabahında yüz o su ile yıkanmış olarak güne başlanacak.

Bu Hıdrellez sabahı ben ve eşim de yüzümüzü gül yapraklarıyla kokulanmış su ile yıkadık bu sabah.
Ayrıca bu sabah epeydir gözlerimin aradığı arkalardaki dağ tavşanlarını ilk kez gördüm. Keklikleri de epeydir göremiyordum; gördüm. Kertenkele de gördüm. Kocamandı ve karnı sarı.  Kimisinin türkülerdeki gibi ibibik kimisinin ötüşünden dolayı hüt hüt kimisinin de kanatlarındaki siyah şeritlerden dolayı çavuş kuşu dediği hüt hüt kuşunun sesini, dağ bülbülünün ötüşünü duydum. Yani Hıdrellez tüm sevinciyle baharın habercilerini sundu.

Çoook Hıdrellezler kutlayalım daha sağlıkla, sevdiklerimizle, mutlulukla.

Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirciPaylaş :

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci