24 Eylül 2015 Perşembe

Bu bayram ilk ziyaretçilerimiz


 Çoktandır turuncu karınları ile sanki irice  kelebeklermiş gibi uçuşurken görüyordum onları.  Kuşlara kuşbakışı baktığım bu mesafeden ve bu yükseklikten.
 
 Kuyrukkakanları görürüm de resimlerin çekmek istemez miyim hiç? Hemen fotoğraf makineme davrandım elbette. Ama çok ürkekler, daha makinenin açılış sesinden ürküyorlar. Arada hayli mesafe olsa da onlar çıtı bile duyuyor.
 
Gerçi çıt çıksa duymalarına ve ürkmelerine çok memnunun. Ancak öyle güvende kalabilirler.
 

 Fotoğraf makinesini içeride açsam bu kez de objektifin yakın çekimi için hareketi sırasında çıkardığı sese dikkat kesilip kondukları yerden hemen ayrılıyorlar.
 
Bu bayram sabahı  ilk iş hep olduğu gibi dışarıya bakmak oldu. Ne göreyim... Zarifçe uçuşuyorla, hem de kalabalık halde. Yani tek değil üç, beş taneler. Doğruca makineme uzandım tabii.


 Sabahın çok erkeni olunca hava henüz bulanıklıktan tam arınmış olamıyor. Bu erken havanın bulanıklığı resimlere de yansıdı. Yine de onların o sevimli güzellikleri açıkça ortada.
 

 En küçük bir çıtırdı onların kaçması demek. Nefes bile almadım fotoğraflarını çekerken. Olabilecek en yakın  çekimde çektim.
 

Kuşların yaşayabilmesi, çoğalabilmesi için ille de ağaç ya da ot gerekli. Yuva yapacakları ve saklanacakları yerlere ihtiyaçları var. Etrafa bakınca hep inşaatların dev vinçleri görüldüğünden kuşlar için endişe etmemek mümkün mü?


Saksağanlar hiçbir kuşa, tavşana, köpek sürüsüne hatta kızıl şahine bile dirlik vermez. Hemen beliriverdiler onların yakınlarında görünce. Yine beliriverdiler tüm ailecek.
 
 Ve baktığım yerden iri kelebekleri andırarak uçuşup mazıların içine saklandı kuyrukkakanlar.

 Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 24.09.2015,  08:31

Paylaş :

23 Eylül 2015 Çarşamba

Bayramlar şekerle anılır;
ama kaç asırlık olduğunu bir kendi bilen bir zeytin ağacı paylaşsam bayram öncesi...

Zeytin ağaçlarının gölgelerinden, meyvelerinden, delice sürgünlerinden, bereketinden mahrum kalmayacağımız nice bayramlara...

acemi.demirci@yahoo.com.tr
@AcemiDemirci

Paylaş :

Boz Kanat'tan zaman zaman bahsediyorum.

Neredeyse her gün resmini çekerim. Bugün, bayram pozu verdi.

Kızıl şahinler bayram şekeri sunamaz; ama ellerinden iyi fotoğraflar için iyi pozlar vermek gelebilir. Boz Kanat da elinden geleni yaptı. Hava, kapalıyken, kısacık bir süre için atıştırırken.

acemi.demirci@yahoo.com.tr
@AcemiDemirci
Paylaş :
Mutlu, neşeli, bayram tadını bozacak  şeylerin yaşanmadığı,


yolların gidecekleri yerlere herkesi


sağ salim  ulaştırdığı


bir bayram dileyerek;


Kurban Bayramımızı kutlarım.Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci),

 23.09.2015
acemi.demirci@yahoo.com.tr

@AcemiDemirci
Paylaş :

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci