24 Ocak 2016 Pazar

Birkaç Damla Su ve Birkaç Buğday Tanesi; Yem

Minicik ayaklarının  buz kesmiş havuz suyunda sekerken belki de donacak kadar çok üşüdüğü sırada, güvercinlere serpilirken süs havuzunun üstüne düşüp kaldığından havuz donunca onunla birlikte  donmuş buğday tanelerini olanca çabasıyla yerinden söküp kursağına yollamak için umutsuzca bir o yana bir bu yana konarken gördüm minik serçeyi.


Cumartesi günleri birçok koşturmacanın bir güne sığdığı gündür. Cumartesi günü bir koşturmacayı bitirmiş bir başkasındayken alış veriş merkezinin önündeki küçük parkın havuzu kenarında kuşlara yem vermeyi adet edinmiş insanlar her zamanki kadar kalabalık değildi. Yem olarak atılmak üzere plastik küçük bardak ölçüsü ile buğday satan satıcı da yoktu.


Böylesi bir ayazda buzda uzun boylu dışarıda kalınamayacağından o gün yem satmaya çıkmamıştı belli ki. Bu yüzden parkta ortalıkta, insanların hemen ayakları altında dolanan güvercinleri seyredenler de buğday alıp serpemediğinden kuşlar yemlenemiyordu. Açtılar. Serçelerle birlikte güvercinler de açtı. Öyle ki donmuş havuz suyundaki birkaç buğday tanesi ile doymak için çırpınacak kadar.


Daha birkaç gün önce, su içmek istediği musluk donunca muslukla birlikte donan serçenin resmi, böyle günlerin kuşlar için ne zorlu günler olduğunu anlatıyordu.


Kuşlar buzu yiyemez, buzu içemez. Dolayısıyla ne içecekleri su ne de beslenecekleri yem bulabiliyorlar kolay kolay böyle kışın karasında. Ortalığın buz kestiği, toprağa düşmüş tanelerin üstünün karla kaplı olduğu günlerde. Eğer birileri onları yemlemezse.


Alışveriş merkezinde paketler dolusu buğday, bulgur varken kapısının dışındaki kuşlar çok açtılar bu Cumartesi günü.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (AcemiDemirci), 24.01.2016, 18:00
Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci

Paylaş :

2 yorum:

  1. Yazılarınızı gerçekten keyifle okudum. Fotoğraflarınıza kâh üzülerek; kâh imrenerek baktım. Kış en çok sokak hayvanlarını etkiliyor ne yazı ki... Oysa her birimiz bir avuç ekmek, bulgur versek doyacak zavallıcıklar. Bundan sonra sizi takipteyim. Sevgiler...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hoş geldiniz o güzel sayfanızdan. Çok hoş, emek isteyen bir sayfa. Sevgilerimle.

      Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci