19 Ocak 2016 Salı

Çiçeklerin üzerine yazın böcekler konar; kışın kar...
Bir başka kış, bu kış. Gerçi epeydir farklı kışlar; ama bu kış  yağan kar bile farklı. Ne lapa lapa kar ne de  kar tanecikleri düştüğünde o hep bildik şeklinde.Hani kolye uçlarında bile vardır kar taneciklerinin birbirine benzemez; ama bakınca kar taneciği olduğunu hemen anladığınız biçimleri. 

Kar, oldum olası lapa lapa yağardı. Yağmur da sicim gibi. Öyle yağmurlar yağıyor ki şu sıralar, yer ıslanıyor; ama yağmur sanki görünmez damlalarla yağıyor.Su taneciği halinde düşen yağış yok. 


Sanki kuzey ülkelerinin yağmuru gibi. Sanki Brüksel’in yağmuru gibi.  Ortalık ıslak; ama görünürde düşen damlacıklar yok. Yağan yağmur, ıslatıyor; ama görünmeden yani.


Kar, sadece lapa lapa yağmasıyla değil düştüğü yerde birazdan eriyiverecek kendine has o güzelim şekilleriyle kardır.


Bugün hatta dün yağan kar sanki kırpık kırpık edilmiş  ip gibi. Dikiş ipliğini sanki yaramaz bir çocuk küçük küçük kesip havaya saçmış gibi.

Kimi taneler de burgu burgu. Sanki minyatür burgu makarna gibi. Kar, yağıyor yukarıdan; ama bildiğimiz kar tanecikleri şeklinde değil tanecikler üzerinize düştüğünde.


Sabah tozutuyor bir bakıyorsunuz, akşam yine tozutuyor keyifsizce. Öğlen şöyle yavaştan başlayıp göz gözü görmez  halde yağmaya dönmüşken kesiliveriyor birdenbire kar şimdi. Dinlene dinlene yağıyor yani.


Kışlar, gelgitler yaşar oldu. Bir geliyorlar; sonra yorulmuşcasına uzaklaşıyorlar bir süre. Sonra yeniden dönüyorlar. Oysa gelgitler denizlerde olmaz mıydı?


Karın üzeri izlerle dolu.  Ayak izimden, lastik izinden, gece gezen köpekmiş, tilkiymiş, tavşanmış hepsinin izinden. İzler güzel… Karın tadı da burada.


Çiçeklerin  üzerine yazın böcekler konar. Kışın da kar. Kar, kuru çiçeklerin yüküdür. Bir o kadar da dert ortağı. Çünkü biri kurumuştur, diğeri de yakında eriyecektir.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 19.01.2016, 20:25
Acemi.demirci@yahoo.com.tr;
 @AcemiDemirci
Paylaş :

2 yorum:

  1. Kışlar gelgit yaşıyor gerçekten de.. Mevsimler bile değişiyor.. Geriye böyle güzel fotoğraflar kalıyor..

    YanıtlaSil
  2. Kendini affettirmek için bu görüntüleri bize armağan ediyor kış :)

    YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci