4 Ocak 2016 Pazartesi

Çiçeğin dört mevsimi

Karlı çiçek.


Daha önce kırağı tutmuş halleriyle yayınladığım kuru otların üzerleri, bu sabah karla kaplıydı. Kırağı düşmüşken
Kurumuş otların saplarının tepesinde iskeletleri kalmış çiçekler, yine beyazdılar; ama buzla çizilmiş incecik  bir figür gibi değil, sanki ağzı açık bir kesecikmişcesine kalakalmış çanak yaprakların çukurunda birikmiş karın beyazındaydılar bu sabah.Kırağı, kurumuş otlar ve üzerlerindeki çiçekleri sanki kara kalem yerine buzlu kalemle çizer gibi resmeder. 


Çiçeği oluşturan çizgiler, incecik buzdandır. Kara kalem çalışmaları hiç anlamaz buzun ressamlığını. Çünkü buzdan kalemle çizilmiş resimler, güneşi görünce erir.


Bu sabah, yol kenarındaki -aslında kır çiçekleri desek daha yerinde olacak-  kurumuş otların görüntüleri, kırağı tutmuş hallerinden çok farklıydı. Kır çiçeği, baharda tohumdan baş verip, çiçeğe durup coşkuyla açarak renge büründüğünde arıları, böcekleri konuk ederken yazın güneş altında gerine gerine taç yapraklarını gösterirken taptaze bir güzelliktir; kururken  ayrı bir solgun güzelliğe bürünür, güzün hüzünlü kuru kır çiçeğiyken ayazda  kırağı düştüğünde kristal bibloları andırır. 


Yapraksız kurumuş çanağına kar dolduğu vakit beyaz yüküyle yol kenarında bitivermiş pamuklar gibidirler kışın ortasında.


İster bahar tazeliği ister yaz sıcağındaki rengiyle; ister kırağı tutmuş haliyle ister çanağı karla kaplıyken çiçek aynı; ama mevsim farklıydı. Ve her mevsim, aynı çiçeğe başka güzellikler sunuyordu.


İnsanlar da öyle değil midir? “Her yaşın güzelliği ayrı ve her yaş başka güzel” demezler mi ?


Bu sefer kar yağmış üstlerine.
Güneşin açısına göre değişen mevsimlerde bambaşka hallere giren tohumundan fidanına, çiçeğinden kurumuşuna, baharından, yazından, güzünden kışına ayrı güzelliklere bürünen yol kenarındaki kır çiçekleri, anlayan gözler için ömür sürecinde insanın aldığı yolun da özeti gibiydi.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 04.01.2016, 20:33

Acemi.demirci@yahoo.com.tr;
 @AcemiDemirci 

Paylaş :

4 yorum:

 1. Cok güzel resimler. Eski blogun kesif etkinliginde buldum sizi. Ben de beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanıştığımıza sevindim. Birazdan bloguna üye olacağım. Ancak akşam evden erişebiliyorum bloguma. Ve o yüzden bu saate kaldı. Çektiğim fotoğraflar hakkındaki düşüncelerine çok sevindim. Çok teşekkürler :)

   Sil
 2. Doğa dört mevsim ayrı güzel... Ve siz de en güzel hallerini yakalamışsınız. Sevgiler..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Doğa delisi, kuş delisi, ağaç delisi olunca yol kenarındaki otlar bile resimlerde çok güzel çıkıyor :))) Çoook sevgiler <3

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci