31 Ocak 2016 Pazar

Günaydın Ankara… Yine sis altındasın...

Günaydın Ankara,

Ve yine sis altındasın…

Ankara’dan uzakta olan Ankaralılar, Ankara’yı göremedikleri için hayıflanmasınlar. Ankara’nın içinde olup da Ankara’yı göremediğimiz anlar o kadar  çok ki  artık. Bugün de öyle.


Ankara kayıp bu sabah. Pencerelerin önü duman. Sis yani. Açılmaz örtüdür sis. Tek kendi istediğinde kalkar. Siz istemeseniz de örter örteceğini; eğer isterse.


Oysa dün, bambaşka fotoğraflar çekmiştim. Gözün görebildiğince görülen  şeyler yer almıştı o karelerde. Bu sabah mı? Ha stor resmi çekmişiniz ha sis. Görünürde, her zaman gördükleriniz yok. Tek sis...


Balkon storlarının açık olup olmamasının hiçbir anlam taşımadığı sisli günlerde pencereden görülen  şey manzara değil manzaranın önündeki içinden geçilebilir, elinizi içine uzatabileceğiniz -şeffaf diyeceğim de ötesini göstermediğinden yine de pusu tam anlatamayacak- bir duvar gibi görülen  sis.


Güneş, birkaç gündür ışıyordu. Kar, orada burada eriyorken bazı yerlerde toprak yama yama gözükmeye başlamıştı. Hava birkaç derece ısınınca. gündüzleri sıcaklık eksilerden artılara çıktı. Güneş göründü. Kar eridi ve buhar oldu. 


O buhar şimdi pencere önünde her şeyi perdeleyici kirli bir duvar halindeki bir kalkan sanki. Taştan değil; pustan bir set.  O set, gözün önünde oldukça ileriler gözükmez. Sis, nefesi kirleten her şey. Şehri gizleyici el. İstenmeyen örtü. Ne yırtılabilir ne de kentin üstünden sıyrılıp  alınabilir. Trafiğin korkusu. Yolların tehlike alarmı.


Güneşi beklemiştik, ısıtsın, ışıtsın diye. Güneşi örten, göz gözü görmez eden sisi ne beklemiştik ne de davet etmiştik. Ama şimdi tam pencerelerin önünde. Ne güneşi ne de kenti göstermemecesine.


Yine de "Günaydın" Ankara. Sisler sonunda kalkar çünkü.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 31.01.2016, 07:38
Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

8 yorum:

 1. Ankara sisler altında ve görünmüyor demek ki.. Ama bahara az kaldığını hisseder gibiyim.. Ağaçların çiçek açacağı günler yakın.. Ve ben o mis kokuyu özlemeye başladım.::) Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben daha ne yazayım :) Çok güzel yazmışın Renkli Pasta Sepeti. O çiçekleri çok özledik. Galiba sizin oralar buradan önce görecek hep olduğu gibi. O zaman resimlerini beklesem mi :))))

   Sil
  2. Tabi biz baharı size haber ederiz gibi geliyor bana..:) Buralar ısınmaya başladı..:)

   Sil
  3. Limon, portakal çiçekleri kokusu duymak :)

   Sil
 2. sislerin ardından gelen bembeyaz görüntü.. bana hep masumiyeti hissettiriyor kar yağması, kışı ayrı severim ama bahar insanın ruhunu okşar. yakında her yer cıvıl cıvıl kuş sesleriyle dolacak ve güneş içimizi ısıtacak :))

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Gözde'nin Blog Günlüğü... Baharı özlüyoruz. Karın güzelliği ayrı. Huzuru ayrı. Masumiyeti apayrı. Az kaldı. Çiçekli bahar resimleri paylaşacağımız günlere. Çok sevgi ve selamlarımla <3

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, blogunuzu yeni keşfettim.Ankara ne kadar güzel gözüküyor. İzmirde böyle bir tablo çok zor. Keşke buraya da kar yağsa. Takipteyim bende beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birazdan oradayım. Sizi gördüğüme sevindim. Blogumda İzmir, aslında Çeşme ile de ilgili çok şey buluacaksınız. Otuz yıla yakındır biraz biraz da oralıyız zira:)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci