21 Ocak 2016 Perşembe

Kışın açan pamuk tarlası

 Kar, çiçek açmaz… Karda açan çiçekler vardır tek. Kardelenler yani.

Kar çiçek açmaz; ama kurumuş çiçeklerin dökülen taç yapraklarından kalan sapların arasını bembeyaz pamukçasına doldurur sabırla, bulgur bulgur taneler halinde. Kendince bir çiçek görüntüsü sergiler kuru çiçek çanaklarında. 


Çabası, bahara da ilham verir. Baharda dallarda açan çiçekler de beyaz değil midir? Erimiş kar, can verdiği topraktan fışkıran beyaz çiçeklerde kendi renginde  canlanır.


Kar, durmadan yağıyor dünden beri. Kış, karla kış oluyorsa yağsın o zaman alabildiğine. Hiç şikâyet değil. Kar, mutluluk. Çünkü susuzluk, mutsuzluktur.


Sabah bileklere dek gelen karın içinde yürümeye kimisi ıslanmak gözüyle baksa da bir sevinç benim için. Toprağın hasreti kardır zira. Kar, sonunda sudur. Toprak da su değerse canlanır. Üçüncü cemrede. Gözümüz kara doyacak  gibi sanki. Sıra cemrelerin yolunu gözlemekte.


Var daha cemrelere. "Bir, iki, üç" diye saymanın  heyecanı, bahara özlemin dile gelmesidir aslında. Önce havaya ardından suya sonra toprağa düşerler birer hafta arayla. Düştüğünü gören olmasa da vakti gelince cemreler bilir ne yapacaklarını.


Cemrenin toprağa düşmesi demek, ağaçlara su yürümesi demek. Bu da tabiatın uyanışı. Dallarda yaprakların patlaması. Boz topraktan cılız yeşil otların baş vermesi. Yani dünyanın  renklenmesi. Çiçek çiçek. Yaprak yaprak.


Kuşların şakıması kışın neredeyse duyulmaz. Hele de bu havalarda. Ama baharda… Bahar, kuşların bayramıdır.


Şiirlerin en hercaisi bahar için yazılmış olandır. Kavak yelleri de daha ılgıt ılgıt eser baharın. Bahar başka yani… Renk, canlanma, uyanış, koku…


Kar çiçeklerinin resimlerini bu sabah da çektim. Kışın açmış pamuk tarlası gibiydi ortalık. Tek renk vardı; beyaz. Kar beyazı. İçten söylenecek, mırıldanacak, akla gelecek tek şarkı, kar şarkıları oluyor o zaman.


Ne çalan ne söyleyen olmasa da bu sabah kar çiçekleri arasında kar şarkıları söyleniyordu, duyana!
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (AcemiDemirci), 21.01.2016, 19:09


Paylaş :

4 yorum:

 1. Harika bir yazı, yüreğinize sağlık. Fotoğrafları da ayrıca beğendiğimi belirtmek isterim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Nedensiz Yazar. Blogunuzu çok beğendim. Özellikle arka fon da harika...Güzel paylaşımlarla güzellikler sunmak üzere :)

   Sil
 2. Güzel bir yazı olmuş tebrikler.
  Bloguma beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Serdar Torlak. Birazdan blogunuzdayım...

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci