16 Şubat 2016 Salı

Hayat verenlerin kolayca alınan hayatları

(Kâğıt açacağı dışında ellere kesici şeyler alınmamalı. O yüzden bu yazıma tema olarak kâğıt açacaklarını seçtim.)


Bir kadın doğurur onu. Anası. Sütüyle besler. Belki yaşına kadar belki daha fazla. Eğer ana sütü sevmez bebekse yavrusu, o zaman mama,çorba yapar; meyve suyu sıkar. Sütüyle olmasa da eliyle besler. Ama anası besler.


Yeni doğmuş bir bebek, başının çaresine bakamaz, bakım ister. Anası,beler büyütür; yur, yıkar. Emeği dağlarcasına anaların. Ana dediysem, andığım bir kadın. Bir kadın büyütür  tüm çocukları. Bu kızmış; bu ileride kızlara, kadınlara neler yapacak, onların hayatını zindan edecek oğlanmış demeden kendi hayatı zindan olsa da bakar. Canını dişine takarak; bazende canını feda ederek.


Çamaşırı kadın eliyle yıkanır, ütüsü kadın eliyle yapılır. Söküğü kadın eliyle dikilir. Kendi eli de vardır da ancak sigara tutmaya, el kol hareketiyle konuşmaya yarar çoklukla. El becerisi var mı diye hiç merak da etmez. Hani şöyle yontucu, marangoz filan olsa. Yok, olmaz öyle işe yararlardan. Kadınlar var ya… Ne güne! Onlar yapsın her şeyi. Zaten onca laf da edilmiş haklarında. Saçlarının uzunluğundan sırtlarına inecek sopaya, kaşık düşmanlığına dek. Bak kendine edilmiş mi hiç öyle laflar, “aslan oğlum benim”den başka?  “Erkek adam” dışında. O zaman, bu lafların yolunda gitmeli.

O aslan oğullara, hayatları boyunca anasından ablasına, bacısından eşine bir kadın bakar.O erkek adam, bir kadına adamakıllı baksa da bakmasa da. Evine sahip çıksa da çıkmasa da. Çocuklarının dersi olup olmadığını bilse de bilmese de. Kadın evdeyse, ona iş düşmez. Ona düşen iş, çoklukla kasıp kavurmaktır sadece. Kadına şiddet ile ilgili istatistiklerin ışığında kuruludur bu cümle.


Kolayından hayattır, her işin ucundan bir kadının tuttuğu hayatlar. Bir erkek olarak hiçbir şeyin ucundan tutmasa da o “erkek adamdır” ya, bu yeter. İnsan olmak diye bir şey aklına hiç gelmez. Varsa yoksa erkek olmak! Oysa anasından ablasına, bacısından karısına bir kadının sayesinde doyar karnı. Çünkü o kafayla ne işte barınabilir ne de bir işe kapak atabilir. Herkes başından savar da sonunda bir kadının başını yakar.


Belki de eli hiçbir iş tutmayan erkek adamların, aslan oğlanların elleri kadınlara kalkar. Dayak, hiç olagelmemiştir oysa Türk adetinde. Kadın sağ koldur hem. Aile olmak, kadına dayak atmak için değildir, birlikte hayatın zorluklarına dayak atıp sonunda kazanılan başarı karşısında birlikte keyiflenmek içindir. Halbuki…


Halbuki “erkek adam, aslan oğlum” gibi dayanaksız, aslanlıkla ne ifade edildiğinin sonraki tutumlara bakıldığında boğazlamak olarak anlaşıldığı besbelli telkinlerle yalnızca büyütülen; ama hayata adamakıllı yetiştirilmeyip semirtilen kimisi,  anasının oğulcuğuyken beceremediği evin reisi olma sorumluluğunu üstlendiğinde üste çıkmak için, bir şey olduğunu hissetmek ve hissettirmek için elini kadına kaldırır. Yazması bile çok ağır şey kadına el kalkmasını. Bir el ne kadına ne çocuğa ne yaşlıya ne insana ne de hayvana kalkamaz. Kimsenin böyle bir hakkı yoktur. Herkesin  hakkı, insanca yaşamaktır. Hayvanlara da insanca davranmak, insanlığın olmazsa olmazıdır.

Gazetelerin hele de üçüncü sayfaları “bir kadın”larla dolu.  Yuva kurduğunu sanırken kapanlara sıkışmış kadınların sonu aynı öyküleri bu haberler. O kadınlar henüz çok gençken kocaları ya da başka bir yakınları tarafınca hayattan koparılırlar. Yazmaya elimin varmadığı şeylerle.


Bir kadını hayatından ettiklerinde kendi çocuklarını da annelerinden ederler kadınlara el kaldıran aslancıklar. Kimi zaman olan biteni gözleriyle gören çocukların geleceği karanlıktır. Kalacak yerleri, bakacak kimseleri  yoksa hele, darmadağın olacaklardır.


Her türlü başarısızlığı, iletişimsizliği, güçlüğü hayatın gereği olarak görmeyen zihniyetler,üstesinden gelemedikleri tüm bu sorunları kadına kaldırılan ellerle hafifletir güya. Oysa her kalkan el, o aslan parçasının sadece aslan postu giymiş bir sureta insan olduğunun kanıtıdır.


Bir kadın evlenirken genç yaşında hayattan kopmak için kefen niyetine giymez gelinliğini. Beyaz gelinlik, genç kızlık düşlerinin dışa vurmuş halidir. Gelinliğin içindeki bir kadın, çocuklarının okula başladıklarını, her türlü muratlarını görmek ister. Ama aslan parçası kandırmacasındaki bir  zihniyetin defalarca kalbe, boyna, karna saplamak için elinde tuttuğu her neyse, onunla düşlerini hiç yaşayamayacağı kara toprağa düşer.

Can veren kadınların canı bu kadar ucuz mu? Hele cennet anaların ayakların altındayken… Hep ayakları üstünde durmak isteyen kadınların yaşamlarının ayakları altından kayması, gelecekteki kaç yaşamın kayıp heba olması demekken bunları yapanların neredeyse doğru dürüst ceza bile almamaları önlem değil özendirici olmayacak mı?


Kocaları, abileri ya da aklını onlara takan saplantılılarca acıklı hikayelerin bahtsız kadınlarına her gün bir yenisi eklenirken bu aslında hayatı kararanlardan birinin daha yok olduğu; ama karartanlara bir yenisinin daha eklendiği anlamına geliyor. Nasıl olsa öyle adamakıllı ceza alamayacaklarını bilenler, insanlıktan çıkmışçasına imza atıyor mezar taşlarına. Bir kravat taktı diye iyi hal indirimi alacaklarından  da eminler nasıl olsa. Mağdur kadınların çoğu hep korktukları sondan kaçamazken kadına el kaldıranın iyi halle müjdelenmesi, el kaldırma ve daha dahasına yüreklendirmiyor mu kravatın eteği altına sığınacakları? Kadın, hayat verendir belki; ama hayatı en kolay alınan oldu...


Biri, eğer kadına ve kadın erkek demeksizin insanların yaşam hakkına saygılı ise ancak o zaman aslan olabilir. Hangi aslan, “aslan oğlum” payeleriyle büyütülmüş insanlık müsveddelerinin davrandığı gibi davranmakta ormandaki aslan eşine? Aslanları daha fazla rencide etmeyelim o zaman insanların densizlikleriyle.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 30.09.2015
Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci

Paylaş :

2 yorum:

  1. 'Bir varmış bir yokmuş' kadın cinayetlerinde öldürülen kadınları çok güzel temsil ediyor bence bu söz. Son 10yılda artan bu cinayetlere devletin bir şekilde gerekli olan önlemleri almalı.v

    YanıtlaSil
  2. Yoruma girişin de temennin de tam yerinde Elif. Bir an önce dursa böyle üzücü olaylar.

    YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci