19 Mart 2016 Cumartesi

Çark


Her şey kendi düzeni içinde akıp gidiyor. Mevsimler, birbiri ardınca doğada. Sıcaklığıyla, kokusuyla. Renge boğarak, bulayarak sıra sıra geçişte.


Bahar, bir şölen. Çiçek çimen. Önce dallarda pıtrak gibi çiçekler, havalara uzanmış beyaz mısır patlakları sanki. Sonra dallarda yapraklanma. Cılız yeşile geçiş. Gül fidanlarının uçlarından patlamalar. Parlak, yağlımsı kahvemsi ilk yaprakların baş verişi.


Kızılcıkların çiçeklenmesi. Söğüt dallarının incecik yeşermesi.  Yağmurun sesi, serinliği, damlalarla yıkanan tozlu yaprakların asıl renklerinin ortaya çıkması. Yeşilin, yağmur banyosu sonunda keyfinin yerine gelmesi.


Kuş seslerinin makam makam, nağme nağme çoğalması. Göçmen kuşların güze dek konaklayacak dallarına dönmeleri. Cıvıltının çeşnisi.


Yaz gelir bahar sonrası. Baharın neşesinin, renklerinin boza çalmasıdır Ağustos. Sıcağın tepeden kavurucu yansımasıdır. Yağmurlu baharın ardından çorak yaz mı? Suyun değerinin bir bilinmesi, bir bilinmesi…
 
Sonbaharın renk şöleni, baharın neşesinden uzaktır. Bahar neşe, uyanış, merhabalaşma rengindeyken sonbahar duygu yüklüdür; belki hüzne kaçan belki romantizme çalan. Solgun demler ve kızıl ne anlatırsa odur güz dediğin. Şiirlerin en sevdiği mevsimdir hazan. Renkleri de şairlerin ruhlarının yansımasıdır.


Kış, soğuk beyazın hükmü. Ama belki de en çok pusun, sisin, dumanın erken kararan günleri. Soğuğun çelik gibi katılığı kış.


Mevsimler böyle akıp duruyor ardı sıra. Düzenleri böyle. Mevsimlerin ayları, haftaları, günleri de öyle. Bir gün, tasa masa dinlemiyor akış yolunda. İnsanlar kederliymiş, keyifliymiş umurunda olmuyor günün. Nehirler gibi ilerliyor yatağında, doğduğu noktadan döküleceği yere.


Gün, yağacaksa yağıyor; güneş çıkacaksa çıkıyor. İnsanlar ağlasın, yansın yakılsın o gün bahar günüyse bahar, baharlığını yaşayacak. Çayırında, çimeninde, çiminde gülümseyecek. Yine o ılık yeller esecek bahar fısıltılı. Kavak yeli esecek yeni yetmelerde. Baharın hilesi, düzeni, desisesi böyle.


Mart yağmuru, gözü yaşlı  insanlara nazire edercesine damlıyor kah sarmaşık dallarından kah dikenli taze gül dallarından. İnsanların gönülleri  bu ayda kışa girmişken Mart, bahar günlerini taşıyor takvime. Bahar, yaza kadar edecektir baharlığını.


Doğacak bebek gününü bekliyor. Bir yerlerde güneş batarken bir yerlerde güneş doğuyor. Ay güneşten sonra çıkıyor, güneş aydan sonra karanlığın elmas taşlı yüzüğü gibi parlıyor tepeden bakarcasına. 


Bir yerlerde kolayından hayatlar sorunsuzluk yüzünden sorun olurken bir yerlerde hayatlar zindana dönüyor. Hep iyilikler isteniyor tarih boyunca olduğu gibi çoğu kimselerce; nedense o istekler gerçekleşmemiş olacak ki hala istenmekte. Hala aynı şeyler dileniyor binlerce yıldır. Dünyanın düzeni böyle.


Her şey bir düzen içinde akıp gidiyor. Gözyaşına, kahkahaya, koşturmaya, mutluluğa, mutsuzluğa bulanmış; ama hiçbirine aldırmadan. Çark gibi işleyişinde düzenli. Bu da dünya halinin kendisi. Yani dünya, böyle bir düzen içinde dönüp duruyor. Düzenin içinde akıp gidenler de öğütülecek buğday taneleri.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 19.03.2016, 21:37

Acemi.demirci@yahoo.com.tr;
@AcemiDemirci
Paylaş :

15 yorum:

 1. her şeye rağmen hayat güzel ama de mii. fotolardaki doğa gibiii işteee :))) bloguma da hoşgeldiniz. görüşürüz ki yinee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba deeptone. Hayat güzel. Doğa çok güzel. Yorumun çok güzel. Güzelliklerde buluşmak üzere.

   Sil
 2. Deeptone sayesinde keşfettim bende bloğunuzu. İyiki gelmişim ne güzel anlatmışsınız şiir gibi soluksuz okudum yüreğinize sağlık. Bundan sonra sık sık konuğunuz olurum bu güzel yazıları okuyabilmek için. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz Zehra. Deeptone'a ben de teşekkür ederim o zaman.

   Cevaplamakta geç kaldıysan özür dilerim. Bu elimde değil. Telefonum internetsiz. Ancak akşamları Kendi bilgisayarımdan ilgilenebiliyorum. Dolayısıyla istemeden gecikiyorum.
   Sizi sık sık görmekten sevinç duyacağım. Gözüm yolda :)

   İçten sevgiler ve Hüdaydalı selamlarımla :)

   Sil
  2. Gelirim tabii sık sık. Bakın geldim bile yine :) sizide beklerim sıcak sohbetlerde görüşmek dileğimle. Sevgiler.

   Sil
  3. Gelirim tabii sık sık. Bakın geldim bile yine :) sizide beklerim sıcak sohbetlerde görüşmek dileğimle. Sevgiler.

   Sil
  4. Hep gelin. Çok sevgiler. Selamlar Hüdaydalısından :)

   Sil
 3. Deeptone sayesinde keşfettim bende bloğunuzu. İyiki gelmişim ne güzel anlatmışsınız şiir gibi soluksuz okudum yüreğinize sağlık. Bundan sonra sık sık konuğunuz olurum bu güzel yazıları okuyabilmek için. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz Zehra. Deeptone'a ben de teşekkür ederim o zaman.

   Cevaplamakta geç kaldıysan özür dilerim. Bu elimde değil. Telefonum internetsiz. Ancak akşamları Kendi bilgisayarımdan ilgilenebiliyorum. Dolayısıyla istemeden gecikiyorum.
   Sizi sık sık görmekten sevinç duyacağım. Gözüm yolda :)

   İçten sevgiler ve Hüdaydalı selamlarımla :)

   Sil
 4. Yüreğinize, emeğinize sağlık.
  Ne güzel demişsiniz, hayat iyisiyle, kötüsüyle akıp geçiyor. Olacak herşey zamanı gelince oluyor. Ben de bu aralar evimde gözlemlemeye çalışıyorum. Gözünün içine baktığım küpe çiçeğim, üzerindeki tüm çiçeklerini döktü. Üzüldüm. Sonra sanki üzülmene ne gerek vardı der gibi, bir bir tomurcuk yaptı, büyüttü, yepyeni çiçekler vermeye başladı.
  Hayat bu... Bir yandan dökülüp, diğer yandan doğuyoruz.
  Takipteyim, Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duyduğum en güzel isimlerden. Hoş geldiniz. Küpe çiçeğinin minicik öyküsünün mutlu bitmesine çok sevindim. Mutlu son, en sevdiğim öykü sonudur :)

   Gecikme için özür dilerim. İnternetsiz telefon kullanmadan. Yalnızca akşamları bilgisayarımdan giriş yapabildiğimden.

   Çok sevgilerimle ve Hüdaydalı selamlarımla :)

   Sil
  2. Estağfurullah, ne gecikmesi.
   Kocaman sevgiler benden de.

   Sil
 5. Fotoğraflara da bayıldım ben... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz Kafa Dergi. Birazdan takipte olacağım sizi. İstemediğiniz kadar fotoğraf var blogumda. Yalnızca kendi çektiklerimi yayınlıyorum. Kendi resimlerim dışında. Özçekim olmadıkça insan kendi resmini çekemiyor :))

   Hüdaydalı selamlarımla :)))

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci