10 Mart 2016 Perşembe

Solay'a...İkinci sıradaki koltuğa kaydı gözüm biner binmez. Kalp şeklinde kocaman kırmızı  çikolata kutusu, kutunun üzerinde iki karış uzunluğunda beyaz plastik saplara bağlanmış  iki kocaman cam boncuğu andıran boncuk mavi  balon, kırmızı kutudan biraz küçük, tahtadan kırmızı bir kalp, o da yine tahtadan bir sap üzerinde ve o tahta kalbe yapıştırılmış  el işi hamurundanmış gibi duran birçok yapma çiçek.

Boncuk mavi balonlardan birinin üzerinde İngilizce “Mutlu yaşlar” yazıyor -Happy birthday!-. 

Belli ki kısacık saçlarını çok yakıştırdığım arkadaşımızın doğum günü. Gecikmeksizin kutluyorum. Habersiz olduğumdan verecek bir hediyem de yok.  Ona armağanım, bu yazım o zaman...

İnsanların sevinçlerini veya başka anlarını kutlamaları ya da bir olguyu paylaşımları sırasında takındıkları tavır, aslında kendilerini anlatıyor. Bazen çok ince bazen karalayıcı. Ya da kırıcı, dökücü. Fevri ya da haksızca. Ama böyle sanırım çikolata ile ağız tadı içinde yeni bir yaş, balonlar ile mutluluktan uçulacak bir yıl, balonların mavisi ile nazarlardan korunmak  ve üzeri çiçekli kalp ile de  ne anlatılabilirse  onu anlatmak, hem zeka işi hem de hiç akıldan çıkmayacak ince bir düşünce.

Akşam  akşam, yılın ilk çeyreğinde doğan arkadaşımın yan koltuğa koydukları göze çok hoş gözüküyordu. Aslında göze hoş gözükenler ne çikolata kutusu ne balonlar ne de üzeri çiçekli kalpti. Onlar güzeldi, evet, çok şeker şeylerdi; ama güzel olan davranış, incelik ve o inceliği gösterme biçimiydi.Böyle tavırların yaşadığını görmek, yaşama anlam katarken kimimiz çiçekleri bile küstürüyoruz oysa,“küstüm çiçeği” adını takarak. Çiçek küser mi hiç? Olsa olsa solar… Hoyrat eller kopardığında. Ya da rüzgâr yapraklarını döktüğünde. Veyahut da erken açıp don vurduğunda. Çiçeklere kıyamam. Hiçbiri solmasın.

Çiçeğin birine küstüm çiçeği derken birine de “unutma beni çiçeği” demez miyiz… Gerçi bu isim olumsuzlukları çağrıştıran adlara göre daha güzel, esprili. Ve gerçekten de benzersiz! olduğu için unutulmayacak bir ad.

Çikolata tadında, balon gibi havalara uçurucu -ki hava sözcüğüne zaten aşinayız- ve kalp ile anlatılanın  anlamını sana bırakarak;

Oğlun ve eşin ile her sene daha da büyüyen mutluluklar içinde yeni yaşlar dilerken doğum günün kutlu olsun Solaycım. Bu saatte verebileceğim tek hediye ile. Ve umarım daha önce tek bir kere olsun böyle bir hediye almamış ol!

Sevgiyle.
Yasemin

Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci, 10.03.2016, 19:17

Paylaş :

2 yorum:

  1. Ne güzel bir hediye bir yazi hediye etmek. Mutlu yaslari olsun arkadasinin.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler :) Yarın sabah onu yazımdan haberdar edeceğim. Mühendis bir arkadaşım. Ama edebiyatçı yönü de var. O da sektör dergimizde yazardı. Dileğini ona da ileteceğim.

      Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci