11 Nisan 2016 Pazartesi

Baharın geç gülü; Ayva çiçeği


Deeptone için;

Ayva ağacı, geç çiçek açar. Baharın sonu gibi. Yazı haber verecek ya, yaza yakın çiçeklenir o yüzden. Yoksa o şarkı bestelenebilir miydi?

Bu kadar geç çiçek açınca, nasıl özeniyor olmalı güllerine. Sanki dağ eteklerinde, kırlarda, öbek öbek çalımsı dikenler içindeki yaban güllerini andırdığından çiçeklerine "ayva gülü" denilmiş olmalı. Ben, Annem’den hep öyle duydum ve ne  duyduysam onu  demeye devam edeceğim. 


Tomurcuğu bile küçük bir gonca gibi. Üste doğru pastel pembeye çalan, dipleri bayağı bayağı nar çiçeği rengini andıran pembesinin, kırık beyazla bütünlüğü gerçekten şiirsel. Hiç ayva ve şiirselliği bir arada düşünmezlik etmeyin. Bal gibi şiirsel. Gül gibi de çiçekli bir ağaç ayva.

Sevgili  deeptone için bu sabah ve akşam dönüşte hatta daha evvelki günlerde çektiklerimden açabildiğim dosyalardan üç tane resim seçtim. Ayva gülünün güzelliğinde, akşama pembenin her tonunu, beyazın kırığının keyfini katmak için.

İyi akşamlar.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 11.04.2016, 19:15

Paylaş :

6 yorum:

 1. gönül bu sevdadan vaz mı geçecek?
  Doğa annenin tuvalindeki her ayrıntı öyle güzel ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar Cafe Tigris.

   Evet, çok güzel ayrıntılar. Tuvalde en güzel renkleri baharı çalışırken vurmuş. Dolayısıyla en çok şarkı da bahar için söylenmiş. Koca kış baharı bekle, ola ola bir aylık en fazla hükmü olsun. Kötü yanı bu işte :)))

   Sil
 2. son yazımı dikkatleeee okur musuun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geliyorum. Meraklandım. Çok selamlar.

   Sil
 3. yaaa doğa gibi var mı de mi yaa :)

  YanıtlaSil
 4. yaaa doğa gibi var mı de mi yaa :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci