3 Nisan 2016 Pazar

Nisan; Güzel ay

Nisan, güzel ay. İklimlerden baharın artık mevsim olarak girdiğini haykıran  havaların ayı. Nisan’da hava çiçek kokar. Acımsı kokudaki ağaç çiçeklerinin, bahçelerde yavaştan açan lüküstürümlerin,  kır çiçeklerinin kokusunun bir serin yel ile saçılıp, içe solunduğu ay, Nisan ayı.


Bana en güzel gözüken aylar, Mayıs ve Nisan. Taze çiçek renklerinin zeytinyağıyla cilalanmışcasına güneş altında yandığı, bahar yağmuruyla yıkanıp toz tutmadığından yaprak yeşilinin yemyeşil parladığı ay. Yeşilin hakkıyla yeşil olduğu, uzun kış suskunluğundan sonra dalları patlamış ağaçların körpe yaprakları arasında göçmeniyle, serçesiyle, kumrusuyla yuvalar kurulma telaşıyla kuşlar oynaşırken ortalığın cıvıltıdan bir müzikle şenlenmesidir baharın Nisan’ı.


Bahar, bugün o güzelliklerine bir güzellik daha kattı. Kaplumbağasından kerkenezine  poz verdiler. Dün de genç bir kızıl şahini çekmiştim. Ama kerkenezin hele uçarken çektiğim resmini pek beğendim. Mütevazı olamayacak kadar hem de J))


Aksaray’da “tosbağa” denilen kaplumbağa bir anda gözüktü. Tepedeki yolu geçince çamların ve otların arasında kaybolacağından öyle fazla özene bezene bir resim çekme fırsatım olamasa da  yine de tosbağa görüntülenmekten kaçamadı.


Ama kerkenez… O, beni tanır. Kuşlar, tanır. Çünkü kuşlar akıllılar. Yaptıkları yuvalara bakınca apaçık anlaşılmakta zaten. “Kuş beyinli” derken dikkatli olmak gerek yani. Kuşların belli bir zeka düzeyi olduğunu bilmeyenler söyleyebilir böylesi bir şeyi ancak.


Gerçek bu. Kerkenezler insanları tanıyor. Beni görünce hemen başımın üstünden uçar. Sabahları balkonun önünden geçerken öter yani kendince seslenir. Akşam yuvasına dönerken yine öter. Hem de yaklaştığını haber vermek için ta nerelerden başlar ötmeye. Selamlaşmayı sever desem… İnsanların çoğunda olmayan iyi huylara sahip kısacası.


Keklikler pek az gözükse de hep öttüler bu. Ara sıra gördüm; yeterince açıkta olmadıklarından belirgin gözükmeseler de yine de gözüktüler.

Ankara ile özdeşleşmiş at kestanesi ağaçlarının uçları patlamış. Pek görkemlidir hem dallarının patlaması hem de beyaz ya da pembe renkteki çiçekleri. Yaprakları da kocaman ve dilimlidir.


Baharın baş oyuncuları olarak tosbağa, kerkenez, keklikler kendi sahnelerinde, arka tepelerde çekime katıldılar.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 03.04.2016, 16:01
Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

8 yorum:

 1. Kesinlikle bahar ile canlanan doğa ruhuma iyi geliyor ... Çok seviyorum ...
  Huzurlu ve keyifli bir pazar günü dilerim
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. didemika bir deli bir dolu merhaba, bugün buralar tam bahar. Göze, ruha çok iyi. Resimlerden bellidir. Çok sevgiler.Huzurlu günler dilerim :)

   Sil
 2. En sevdiğim ay Nisan, İstanbul'da pek farkına varamasak da, o yeşilin canlılığı,çiçek kokuları, doğanın rengarek ve cıvıl cıvıl oluşu sebrpsiz mutlu eder beni hep, arındığımı, hafiflediğimi hissederim :) Fotoğraflar harika, ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu akşam sunduğu güzelliklere ilaveten temiz ve açık havada takım yıldızları, geri kalan yıldızları da görmemizi sağlayınca pek bir hoş oldu bu Nisan günü. Nisan ve Mayıs. Çok anlamlı. Biraz kısa burada da bahar. Onca uzun kışın ardından bunca kısa olunca yolu gözleniyor tabii. Çok sevgiler. Hüdaydalısından çok selamlar 

   Sil
 3. yaa evin çevresi mi yaaa ne güzel yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahçelievler-Emek Mahallesi'nde iken serçe, güvercin, kumru ve saksağandan ibaretti kuş çeşidi. Biraz kaçınca merkezden, ağaçlandırmalara yakın olunca kirpiden kaplumbağaya, kartala, şahine, tilkiye görmek mümkünmüş. Ankara için bu inanılmaz geliyor kulağa di mi :))

   Sil
 4. evet nisan güzeldir benda nisan doğumluyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahar ayları ayrıcaklı gerçekten. Uyanış, renk. Çiçek derken bahar başka.

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci