15 Nisan 2016 Cuma

Sığırcıkların gözleri havadadır ve epey uzakta bir parkın çimleri


Gözümle gördüklerimi sözcüklerle öykü  yapıp anlatıyorum. Objektifimle gördüklerimi çekip resimlerin anlatımına bırakıyorum.Fotoğraf konusu olarak çok zengin bir mevsimdeyiz. Bahar, görsel şölen. Her ağaç ayrı bir seyir. Çiçeklerle donanmış pıtırcık pıtırcık. Hepsinin çiçeği farklı tıpkı açma zamanları gibi. Yaprakları farklı. Kimi de yalnızca yapraklı, çiçeksiz; kavaklar gibi.


Akasya ağacı çiçeklerinin resimlerini çekmeyi çok isterdim. Şarkıların güzel kokulu ağacını, çiçeğini. Çocukken Ankara’da akasyasız sokak, bahçe olmazdı. Ve biz akasya çiçeklerini yerdik. Ben, çiçek yemeyi severim. Daha doğmadan önceki ilk gıdam ayva gülü yani çiçeği idi ya J. Akasya harika bir lezzettir. Ballı baba ya da hanım eli -ki ben hanım eli derim- çiçeklerinin balı vardır dibinde. Onun da tadını bilen çocuklardık.


Çiçeklerin yanında onların tepesinde şakıyan vazgeçilmez konukları kuşların da göçüp geldiği mevsim bahar. Sığırcıklar da o gelenlerden.


Sığırcıklar da diğer bütün kuşlar gibi kendilerine özgü  davranışlara sahipler. Ailelerine çok düşkünler. Sürekli birbirlerini yetiklerler yani kolaçan ederler bir diğeri nerede diye. Başları hep yukarıda gözlerini havaya dikmiş halde tetiktedir sığırcıklar. Bugün bizim çalışma ortamımızın çatısında da öyleydiler gözleri havada. Onlar öyle gözleri havadayken  ne diyebilirim o zaman; en doğru çatıdaydılar elbet J


Bazen öyle geliyor ki sığırcıklar ile penguenler bir sıcak iklimi biri soğuk iklimi seven kuzenler. Sığırcıkların yeri geliyor bir duruşları var, minyatür bir penguen sanki. Birebir aynı pozlar.


Sığırcık ötüşü diyemeyeceğim, çığlığı öyle çeşitli ki hep yazdığım gibi. Sanki bir tür düdük çalar gibi. Sanki ıslık çalar gibi. Sanki “Hiiişşşttt, hiiişştt” der gibi. Başka türlü bir ötüşteler. Ve tabii çok güzel. Kuş olur da güzel olmaz mı?


Bugünün fotoğraf semeresi yine ayva gülleri ve sığırcıklar. Ayrıca bir sürprizim var; birkaç yıl önce Brüksel’de çektiğim ve az önce de bazı gruplarımda paylaştığım zarif bir konusu olan insan temalı, elbette kendi çektiğim fotoğrafım.


Bir kez daha;
Yayınladığım tüm fotoğraflar yalnızca benim tarafımdan çekilmiştir. Yalnızca ve yalnızca kendi çektiğim fotoğraflar yer almaktadır blogumda.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 15.04.2016, 21:12

Paylaş :

2 yorum:

  1. akasya diğer çiçekler yeniyo ha bilmiyodum. sığırcık hayatı anladım. evet o brüksel fotosu zarif valla. bir film karesi gibi :)

    YanıtlaSil
  2. Fırsat bulursam ki yakınlarda böyle bir olasılık gözükmüyor, çektiğim bu pozu kendimce yorumlayarak yağlı boya tablosunu yapacağım.

    YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci