20 Mayıs 2016 Cuma

Çiçekçe bir anlatımÇiçekler olmasaydı, güzelliğin, arılığın,  hatta dahası mutluluğun, mutsuzluğun, sitemin daha daha çok şeyin  dili ne olurdu?


Oyalar çiçek çiçek yemeni kenarından konuşur. Halılarda motif olur çiçekler, neler neler anlatır. Taze buketler çiçeğin cinsine, rengine göre anlamlanır. Renklerin ve çiçeklerin anlattıkları var yani.


Beyaz renk, masumiyet, arılık. Pembe, romantik dünyalarda esen kavak yeli. Kırmızı mı? Ötesi yok. Deyimi bile var, “En küçüğü kan kırmızı” diye. Ama çiçeğin kırmızısı ile deyimin kırmızısındaki sözcük güya aynı da anlatılan ayrı.


Sarı renk, solmak, sararmak. O yüzden sarı demetler olmasın hiç. Sararıp solmasın kimse.
Kır çiçeği başka, gül başka, karanfil başka, orkide başka  anlamların çiçekleri. Ve tek başlarına sadece çiçekler; ama renkleriyle dillenirler.


Yağışlı Ankara’da birkaç gün önce çektiğim yağmur  taneleriyle benlenmiş gül.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 20.05.2016, 22:54

Acemi.demirci@yahoo.com.tr;
 @AcemiDemirci
Paylaş :

8 yorum:

 1. Anlatım dilimizde ne çok şeye yardımcı olur çiçekler..."Çiçek gibi oldu" deriz, temizliğe övgü çıkarırız. "Çiçek gibi kokuyor" deriz, mis gibi kokular canlanır burnumuzda. "Çiçek gibi narin" deriz, inceliğe-nezakete iltifat yağdırırız.
  Böylesi güzel fotoğraflardan çiçekler de nasıl hoşnuttur kim bilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Makbule Hanım. O kadarına girmemiştim, zira fotoğraf gruplarımda yayınladığım kareleri -en alttaki yağmur damlalı gül- burada da yayınlarken bir şeyler de yazıyorum kare hakkında. Kısadan 

   İyi ki bu yorumu yazmışınız. Anlamı tamamlamış. Zaten elinizden çıkanlar harika yazılar. Yorum değil metin tadında. Çok sevgiler size :)

   Sil
 2. Sayenizde etrafta gördüğüm kır çiçeklerini daha yakından takip etmeye başladım. Önünden öylece geçip gitmiyorum. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. Çok sevindim. Birazdan öbek halinde bir kökten geniş mi geniş açan ve kokusu tıpkı melisa gibi etrafa yayılan kır çiçeğini paylaşacağım.

   Yeter ki toprağın üzeri betonla kurumasın, sıra sıra dikili kule olmasın; o zaman, zaman çiçek zamanı :)

   Sil
 3. Özellikle gülün fotoğrafı harika olmuş.Ne acıdır, hiç bir zaman doğanın bu gücünü fark etmeden yaşayan insanlara.Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler. "Doğa Ana" deriz; ama öyle davranmıyoruz tabiata zaman zaman. Çok seviniyorum doğa severleri görünce, yorumlarını okuyunca. Hüdaydalı selamlarımla :)

  YanıtlaSil
 5. ıslak gül ne güzelmiş yaaaa :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci