18 Mayıs 2016 Çarşamba

Gül Günü


Yağmur, gök inecekmiş gibi yağdı bugün, uzun uzun. Uykudaki çocukların gök gürültüsüyle  korkuttuğu hatta başlarını battaniyelerin altına çektikleri olmuştur, eminim.Yağmur, kararmış kurşuni gökten inerken iz düşümüne ya da savrulduğu yere düşer. O iz düşümü veyahut da savrulup düşülen yer, bir çatı, pencere camı, tarla, nehir, deniz, şemsiye, ağaç, yaprak olabilir.


Yağmurun yaprağa düşmesi… Düş gibi. Yaprağın damla damla ıslanması... Çiğ desen değil; gözyaşı hiç değil. Yapraklar ağlamaz, solar.


Hele de gül yapraklarına düşen yağmur taneleri… Ne görülesi… Kadifemsi yaprağın üzerinde su damlasından bir kabartı…


Hele hele beyaz güle düştüyse iri yağmur damlası. Beyaz, malum ki arılık. Temizlik. Arıyı mı temizleyecek damla o zaman beyaz güllerin üstüne düştüğünde? Yok yok, su da temizlik. O zaman  iki temiz, tertemiz oluyor bir arada, beyaz gül yaprağında. Kadifemsi beyaz  yaprak ve yağmur tanesi… Sessiz arılık. Gösterişsiz duruluk… Gören için sesi de var oysa, gösterişi de.


Dönüşte yağmur buralara da geldiğinden şemsiye açmak zorunda kaldım. Bir elimde şemsiyem öte elimde fotoğraf makinem. Zor böyle bir durumda fotoğraf çekebilmek. Ama resmedilecek şeyler uzanıp gidiyordu boylu boyunca, kimine göre ottan başka bir şey olmasalar da neler yok içinde o otların kadraja değer.


Yokuş ve sundukları bittikten sonra güllü giriş başladı. En çok beyaz güllere bakındım. Öyle bir açmış ki beyaz gül. Göğün bulutunun gölgesi sanki. Yapraklarının her biri tane tane damlalı. Yağmurun altında  ıslak ıslak. Her bir yaprak, kabartılı  damlalarla dolu. Yapraklarında yağmur tanelerini konuk eden beyaz gülleri çektim bugün en çok.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 18.05.2016, 19:58

 @AcemiDemirci
Paylaş :

8 yorum:

 1. Sessiz arılık. Gösterişsiz duruluk…
  Beyaz gül ... Öyle çok severim ki ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmıştınız sevdiğinizi. Çektim ben de bugün. Görsel şölen nitelikli olmasa da umarım iyi gelmiştir.

   Sil
  2. Siz de çekerim demiştiniz :)
   hem de nasıl iyi geldi . Çok teşekkür ederim . Sevgiler

   Sil
 2. Bakmak ve görebilmek, o güzellikleri algılamak ne kadar önemli.Şiirsel bir dille anlatılınca da zevkle okunuyor. Beyaz gülü ben de çok severim. Saflığın, temizliğin simgesi olarak düşünürüm.
  Damlacıkların görüntüsü de harika olur.
  Teşekkürler bu güzel görüntüler için. İçim açıldı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçekleri, gülleri, şiirleri sevenleri görünce daha bir mutlu oluyorm ben de buraa. Çok sevgilerimle :)

   Sil
 3. Ne güzel senin yazilarini okumak... huzur veriyor satirlarin. Güllere de bayildim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Bu sıra bolca yayınlayacağım tam mevsimindeki gülleri :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci