21 Mayıs 2016 Cumartesi

Melisanın korkusu, bir beyaz kır çiçeği!

Melisanın neden kırlarda değil de çoook uzaklarda açtığını, bu kır çiçeğinin açtığı bayırların kenarından, tepelerin eteğinden, kırların içinden dolanmadan anlamak mümkün değil. Çünkü melisanın korkacağı sadelikte; ama görkemli kokuda bu kır çiçeği.

Melisalar gece yayar kokularını. Geç vakitte. Gecenin karanlığında gezer sıcak, burcu bir el gibi melisa kokusu, görünmez alevler halinde.

Buram buram bir koku, bir anda çepeçevre yakalar sizi melisanın ıtırı gece gezmesine çıktığında. Ağırdır da. Hem de bayağı bayağı ağır bir kokudur.

Bu kucaklanamayacak kadar geniş, öbek halinde tek kökten çıkıp  koskoca tepelerde aralıklarla  yerdeki beyaz balonlar gibi gözüken çiçeğin kokusu, melisa kadar ağır değil. Ama melisa kadar uzun mesafelerde koşuyor. Burcu. Ne yana dönseniz burnunuzun  ucunda bu beyaz çiçeğin taze, ferah, iç açıcı, koku gibi kokusu. Balkonda,  yolda. İğde çiçekleri  bile saklanmıştı kokusunu, yokuşun sonunda  bu çiçekler bitip de iğdeler gözükene dek dün.

Kırlar kalsın dünya kaldıkça. Çiçeğiyle, kokusuyla. Rengiyle. Kuleler en çok yetmiş senelik bir zaman için . Ve o yetmiş senelik kuleler, çiçeklerin dikildiği topraklara dikildiğinde artık çiçekler bir daha hiç bitmeyecek. Oysa topraktır veren, kuleler sadece alan. Kuleler çiçek açmaz, meyve vermez

Çiçekler açsın her bahar yani her yaşanacak yıl, çiçek rengiyle renklensin her yan ve kokuları solunsun dünya durdukça…
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 21.05.2016, 09:52

 @AcemiDemirci
Paylaş :

4 yorum:

 1. Çiçekler doğal kokuları, renkleri ve görüntüleriyle kırları, dünyamızı nasıl da değiştiriyorlar.
  Gözlerimiz şenleniyor, ruhumuz dinleniyor.
  Dün "iğde kokulu yol"da da dolaştım biraz. Küçük izler kaldı geride.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 2. Yorumlarınıza bayılmamak elde değil... Kısa bir edebi şölen sanki. Çıkarımlar, yargılar, tespitler hep yerli yerinde. Daha ne olsun. Ama bu yorumlardan mahrum kalmak olmasın :)))) Lütfeennn :)))

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. Kokusu da. Yanlarından geçerken yavaşlıyorum. Derin nefes alıyorum.

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci