6 Haziran 2016 Pazartesi

Hala ayaktaki Kavaklıdere, Kocatepe, Esat Evleri



Göz hastanesi, ilkokul ve lise yıllarımız ile sonraki eğitimimizin geçtiği büyüdüğümüz yerlere yakın olunca sokaklarda gözüme çarpan çocukluğumuzdan kalan yapılar oldu. 


Evet, şu sıralar kırk, elli ya da daha yıllanmış binalar yıkılıp yerine yenisi yapılıyor. Ancak kuleli yapılaşmalara dönüşmeyecek neyse ki… Çünkü Ankara’nın en eski mahalleleri olarak oraların oturmuş bir yerleşimi var.


Evet, şu sıralar kırk, elli ya da daha yıllanmış binalar yıkılıp yerine yenisi yapılıyor. Ancak kuleli yapılaşmalara dönüşmeyecek neyse ki… Çünkü Ankara’nın en eski mahalleleri olarak oraların oturmuş bir yerleşimi var.


Ya üst, ya kesen, ya alt ya beş sokak  öte ya arka caddenin çocuklarıydık. Bu evlerin önünden kim bilir kaç kez geçtik. İçimizden birileri, ya sınıf arkadaşımız, ya okul arkadaşımız otururdu oralarda.


O evlerin kimisi hastane oldu. Kimisi otele dönüştü. Ne kadar Kızılay’a yani merkeze yakın o kadar mahalle havası yiter oldu etrafta. 


Meşrutiyet Caddesi, Mithat Paşa Caddesi iş yerine dönüşürken kalan aileler  komşuları gibi birer birere ayrıldı yıllarca oturdukları yerlerden. 


Muayenehane, ofis, büro olan eski evlerin kapıları artık iş yerine açılır oldu.


Bugün, Beykoz Sokak’ın sert yokuşundan Tunus Caddesi’ne ilerlerken çınarlara arsından görünen sessizliğe bürünmüş, bir zamanlar yaşadıkları görkemi korumaya çalışan  onlardan kimisine rastladım. 


Fotoğraf makinem zaten hep bu anlar için yanımda değil mi? Sonuç, halen ayaktaki eski apartmanların fotoğrafları.


Ne kadar daha sokakta, ayakta kalırlar bilmiyorum.  O samimi, sıcak; ama araba park yeri olmadığından sokakların araca boğulduğu yerlerde kısılmışcasına duran yapılar…
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 06.06.2016, 22:33

Acemi.demirci@yahoo.com.tr;
@AcemiDemirci
Paylaş :

14 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Longoza benzemese de bir dönemin kendince mimarisini içeriyor :)

   Sil
 2. yasemincim ankarayı özlediğimi anladım şimdi. 7 sene Ankarada bulundum üniversite ve iş . güzel günlerdi. ama sanki unutmuşum. belki yine yolum düşer , sen böyle fotolar çek ben hasret gidereyim :) sevgiler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Keşke yolun düşse. Hatta Ankaralı ve Ankara'da bulunmuş ya da Ankara'da okumuş, sevmiş bloggerlar ile bir Ankara toplantısı yapabilsek. Şimdi konuşmaya başlasak bile sonbahardan önce de olmayacağını biliyorum ama... Buzlu kalem var burada mesela.

   Zaman zaman Ankara resmi eklerim; ama artık daha çok eklerim FeLady.

   Hüdaydalı selamlarımla o halde..... :)

   Sil
  3. Adımı gördüm, selam vermeye geldim ;) Bence Ankara sizin objektifinizin ardında ve de yazılarınızda daha güzel :) Sevgiler...

   Sil
 3. Eski binalar, yıllanmış ağaçlar ya da yaşlı insanlar gibi nasıl da direnirler yılların ağırlığına.
  Ne çok anı barındırırlar içlerinde, ne çok çocuğun sesi vardır duvarlarında. Ne çok ailenin kavga veya mutluluğuna tanık olmuşlardır.
  Gün gelir yıkılırlar... Hayallerin, anıların üstüne üstüne... Geride yıkıntılar ve gözü yaşlı insanlar kalır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oralarda hep belli yaşlarımızın ayak sesi var. Kabul günlerinde giden annelerimizin kollarında çantaları, öğleden sonraları topluca tek bir apartman kapısından girmeleri o sokaklardaydı. Sınıfta, okulda bi,z beraberken annelerimiz de bir komşu evinde beraberdi. Ağaçların gövdeleri gelişirken yapılar eskimiş hep.

   Sil
 4. BU resimleri nerde görsem Ankara derim :) emeğinize sağlık, takipteyim, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl bellidir değil mi Ankara? Başkent havası her yerde aynı. Ne kadar başkent gördüysem şuna emin oldum her defasında, onları farklı kılan bir şey var.

   Ankara'yı tanıyoruz galiba, öyle mi?

   Ben de sana uğrayacağım. Çok sevgiler :)

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Çok selamlarımla. Hüdaydalı :)

   Sil
 6. ay yaaa istanbulda yıkıp çok yüksek bina yapıyorlar çok çirkin görüntü yaa, bir de eski binaların hemen üst katına yeni bina çıkıyorlar. ülkemiz çok zevksiz yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mimari anlayışı :( Onların fotoğraflarını çekmemekle cezalandırmalı galiba o binaları :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci