12 Temmuz 2016 Salı

Ağaca öykünen çiçek

Çok bilinen bir çiçek. Kocaman  yer tutar. Dallanır budaklanır. Adı, malum; Japon gülü. Başka renkleri de var, katmerlisi de. En tutulanı nar çiçeğini andıran pembe renklisi.

Bu resmi, bir başka sitenin sınırı olan büyük gözlü tel çittin baklavamsı duruşlu kocaman kare gözlerinden objektifi geçirerek çektim. Gepgeniş bir alanı neşeyle doldurup güneşin altında yaza teşekkür edercesine çiçeklenmiş Japon gülünden  iki tanesi.

Ağaç olmuştu Japon gülü sanki. Nasıl öykündüyse artık etrafındaki ardıçlara, zeytinlere. Hatta budanıp da ağaç haline gelmiş sakız çalısına. Keçi boynuzuna ya da diğer adıyla harnıba. Ağaç gibi olmuş essahtan da…

Kocaman kocaman beyazlı çiçeklerle donanmıştı, ağaç öykünmesinde pek bir başarılı olmuş Japon gülü..
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 12.07.2016, 18:14
@AcemiDemirci

Paylaş :

16 yorum:

 1. Ağacı kıskanırım
  Yemiş yüklü dalı var,
  Bahar olsun, güz olsun
  Ne güzel masalı var.

  İmrenirim arıya
  Petek petek balı var
  Konduğu çiçeklerin
  Pembesi var, alı var
  CAHİT SITKI TARANCI

  Şair demiş , ben susarım

  YanıtlaSil
 2. Çukurova'nın bereketli topraklarında da çiçekler hep ağaç olmak isterler. Mersin sokaklarında Japon gülü, kauçuk, zakkum, manolya hep ağaç olmaya özenirler.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Mersin'in o güzel doğasında, Toroslar'ın eteklerinde çiçekler ne mutludur :)

  YanıtlaSil
 4. İlk tanıdığım çiçeklerden biriydi kırmızı renkli Japon gülü. Çocukken babamın bir saksı içinde eve getirdiği tek çiçek oydu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimkiler meraklıydı çiçeğe. Babamın lise eğitimi zaten ziraat üzerine. Saksıda görmüştük biz de o yüzden. Onu görmeye gelenler olurdu. Hayli sonra Ankara'dan Çeşme'ye geldi. Otuz yıl öncesi. Ancak bu sene de biberiyelerin daha önceki senelerde fullerin, mis yaseminin, mercan çiçeğinin, başka çiçeklerin gittiği gibi burada siz yokken çiçeklerin ayaklanma huyu bar :)))) O da ayaklanıp başka yerlerde büyümeye başlamış. Yeri boş kalmasın diye yenisini aldık. Tabii eskisinin manevi anlamı yok bunda; ama olacak o kadar. Katmerlisinden bu. Bana sadesi daha çiçeklerini gösteren cins gibi gelir hep. Sağlıkla büyümelerini ve ayaklanmamalarını da dilemeden bitirmeyeyim :))))

   Sil
 5. Japonu, Çinlisi, Amerikalısı fark etmez bizim topraklara. Bereketini cömertçe verir bağrına uzanan kim olursa. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle topraklar yok gerçekten. Macaristan, Çek Cumhuriyeti'nde patates, havuç ve lahanadan başka bir yokken biz şanslı olduğumuzun farkındayızdır galiba :)))))

   Sil
 6. Şnaslıyız... Bir ekip bin ediyoruz güzel topraklarımızda.
  Keşke kıymetini de bilebilsek...
  Sevgiler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kıymetli olup da en kıymeti bilinmedik topraklar üzerinde olmak... Akıllanmamız gerek galiba...

   Sil
 7. Ne kadar güzel rengi, gerçekten ağaç kadar da büyük, çok beğendim. Ah Bücürük yüzünden evde çiçek bakamıyorum:( ısırıp, kopartması bir yana zehirleniyor:(

  YanıtlaSil
 8. Ahhh, bücürük... Farkındadır ne çok sevildiğinin. Çiçeklere tercih ediliyor :)))))

  YanıtlaSil
 9. Dokturuosun ablasi kuslar cicekler bocekler . Senin yazini yazilarini okurken Hepsi gozumde valla melek oluyor anlatisini sevsinler 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Tufan. Kuşlar, çiçekler, böcekler herkesçe senin gözünle görüldüğü gibi görülsün... Ne mutluluk olurdu :)

   Sil
 10. ne güzel çiçekmiş pembiş :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci