27 Temmuz 2016 Çarşamba

Balık kurusu olmamak için

Aslında lafın söylenişi, “Onun başına gelenler,  pişmiş tavuğun başına gelmedi” halinde. Ama tutulup, kurutulup, hiç durmaksızın esen bir havada pergoleye asılıp denizde yüzmek yerine boşlukta savrulup duran balıkların başına gelenler ya…

Hem sudan çıkmış balığa dönmüş hem de dalga filan değil rüzgar yemiş. Kuşlar da yanından geçerken kah gülmüş  kah  kuyruğundan gagalamış.

Yani sözün kısası, her taş yerinde ağır. Her şey kendi ortamında o şey ya da o kişi. Herkes kendi toprağında, havasında, suyunda, dağında kendi gibi. 

O zaman sahip olunanların kıymeti bilinmeli pişmiş tavuğa ya da güneşte kurumuş balığa dönmemek için. Taşımızın toprağımızın, her köşemizin kıymetini bilmeli. Otumuzun, tertemiz saf gönüllerin, iyinin, doğrunun değerini bilmeli. Kırmızı beyazı yani bayrağımızı daha çok sevmeli. Sevenleri de sevmeli.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 27.07.2016,  23:08

Paylaş :

20 yorum:

 1. Evet cevap veriyorum Nevşehir Su vermez Kasabası :) Cevap çok geç yazdım özür dilerim. Anlatım harika :)olmuş bu arada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cevap için teşekkür ederim :))) Nevşehir'i turistik yerleri dışında bilmem. Aksaray'ı bile pek bilmem. Çocukken, anneannemle dedem sağken bayramlarda ve yaz tatillerinin bir bölümünde giderdik. Tüm birikimim o. Yaşamışlığım olmadı.

   Güzel bağlık bahçelik yerlerdir ama. Benim de öykülerimin vazgeçilmezi.
   :)

   Sil
  2. Hepsini gezdim biliyorum. Aksarayda güzel bir yer Ihlara vadisi hele mükemmel Bizimkiler orada şuanda olsun yaşanmışlık var sonuçta ...

   Sil
  3. Onlara iyi gezmeler. Sen gitmedin mi? Kaçar mıydı Kapadokya gezisi.

   Sil
  4. :) Maalesef ben Sarı oğlanla gitmek istiyorum. Birde yazın değil ilk baharda gidilmesi tavsiye ediliyor.

   Sil
  5. Evet. Oralardaki şarlaklar yani küçük şelaleler baharda akar durumda oluyor. Çiçekler, yılan yastıkları açmış oluyor. Bağlar yeşilleniyor. Ve yaz sıcağında kavrulmadan geziliyor. Sonbaharda da çok esiyor.

   Sarı oğlanı çıkaramadım :))) Bir tahminim var ama... Eğer doğru tahmin değilse, yazılmaması daha doğru :)

   Sil
  6. Tüm yazılarda bir sarı oğlanın ismi geçer bende :) yada sana denk gelmedi belkide :)Orada yaşayan için sorun yok ama gezenlere biraz eziyet olmaması için

   Sil
  7. Rastladım, denk geldi. Oğlan, oğlum hata aile bireylerinden başkaları gibi laflar bazen başkaca da kullanıldığından aklıma takıldı galiba.

   Sil
 2. Balığın durumu çok üzücü aslında =(. Ama anlatılması gerekeni çok güzel anlatmışsın yasemin. Bu balık gibi olmamak için, hem o bayrağı, hem de bu vatanı çok sevmeli, korumalı ve bize sunulan bütün güzelliklerin kıymetini bilerek sahip çıkmalıyız. Yüreğine sağlık. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki yazmışın Zehracım. Çok sevindim. Çok sevmeli çok. Değerini bilerek. Senin de yüreğine sağlık. Çok sevgiler.

   Sil
 3. Acemi Demirci, taş yerinde ağır, haklısın... Her şey yerinde güzel, olması gerektiği yerde. Ben mesela çiçekleri çok severim, toprakta... Koparılmış çiçeklere hep üzülürüm, eşim saksıda çiçek alır bu yüzden bana. Hepimiz ait olduğumuz yerde anlamlıyız. Bu bayrağın, bu vatanın değerini umarım anlamışlardır, arkadaşım. Umarım, bayrağın üzerine oturulup çekirdek yenmeyecek bir şey olduğunu anlamışlardır, umarım vatanın değerini anlamışlardır. Yoksa, kaybettikten sonra değerini anlamanın manası yok.
  O balıkçığı görünce de içim acıdı. Bizim köyde de yaparlardı. Karadenizde denizatı olduğunu biliyor muydun? Çoğu kişi bilmez. Denizatlarını yakalayıp kurutuyorlardı, mıknatısa yapıştırıp buzdolabı süsü yapmak için :( Az gözyaşım akmamıştır o meleklere. İnsanoğlu kendinden gayrısının da yaşama ve var olma hakkına bir gün saygı duyacak, değil mi?!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denizatının denizde süzülmesi gerekirken buzdolabında süs olması... Off offf..

   Sil
 4. Ne güzel anlatmışsın be arkadaşım... Bu kadar yerinde ifadeler olamazdı...
  Sahip olduklarımızın kıymetini bir an olsun unutmamak dileği ile ♥

  YanıtlaSil
 5. sahip olduklarımızın değerini daha çok bilmeli.. ne kadar doğru..

  YanıtlaSil
 6. Pek çok sıkıntının kaynağı bunları değil bilmek farkında bile olmamak galiba...

  YanıtlaSil
 7. Pişmiş tavuk ya da güneşte kurumuş balık? Zor beee... Hayatına doğru yön veremeyince, acemi balık gibi her şeye atlayınca başa gelecek olan...

  YanıtlaSil
 8. O kirpi balığına rüzgar vurdukça uçuşması, tabii gerçek uçucu olan kuşların da yanında geçerken ötmeleri çok acıydı. Oysa denizinde dalga vursa umrunda olmaz...

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci