18 Temmuz 2016 Pazartesi

Cam Kırıkları Der ki


Dün rastladım bu kırıklara. Şişeye filan benzemiyor. Bir pencerenin ya da   dolap kapağının camı olmalılar. 

Kırıldıkları yerde yapboz parçacıkları gibi  dağılmışlar. Çok ayrılmadan, sanki bütün olmaktan asla vazgeçmeye niyetleri yok gibi. 

Gözünüz algılamada o yöndeyse onların zaten bir bütünün parçaları olduğunu hemen fark edebilir. Hatta hala bütünlüklerini koruduklarını ve saçılmış yapboz parçaları gibi geçici bir dağılma içinde oldukları için yeniden bir araya gelip bütüne erişmeyi beklediklerini anlayabilir.

Camın canı yansa da kırıkları bir arada  hala. Parçalanmış belki, saçılmış; ama göstere göstere bir aradalar. Her biri, bir yana savrulmadan, hangi tümün parçasıydılar dedirtmeden.

Baktım da cam kırıklarına, aslında dünya içindeki dünyalardan farkları yoktu. Zora girilse de göğüs gerilen bugünler gibi belki. Bütünlüğün anlamının tek teklikten geçtiğini anlatmaktaydılar sanki. Farklı birçok parçadan ibaret  olmanın, bir tek bütün olmaya engel olamayacağını anlatıyorlardı.

Cam kırıkları, bambaşka bir anlatım çabasındaydı. Batıp can yakmak değil, yapboz parçalarının tek başına hiç; ama bütünken seyredilesi bir tablo olduğunu söylüyorlardı cam gibi sözcüklerle. 

Cam sadeliğinde, tozlanmaktan yorgun yine de kararlı…
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 18.07.2016, 16:13

 @AcemiDemirci
Paylaş :

14 yorum:

 1. Güzel ve manalı bir yazı. Birlik ve bir bütünlük güzelliğin ve iyiliğin göstergesi. Kırılmak, tuz buz olmak aynı zamanda can yakmak demektir. Cam bir defa kırılır ama bir araya gelir mi bilinmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek anlamda cam kırıkları tuz buz olunca bir araya gelmez tabii... Ama burada simgesel. Zaten yazmışınız. Birlik ve beraberlik asıl amaç :)

   Sil
 2. bi de o zaman can kırıkları var de miiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Camlar bile kırılmasın; kaldı ki canlar :)

   Sil
 3. Kırılan camlar, yer yüzünde mi, kalplerde mi? Birliğini unutamayan camlara nispet bizler hatırlamalı, kenetlenmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika olmuş... Camlara nispet... Bayıldım.. <3

   Sil
 4. Olaya sanatçı gözüyle bakmak diye ben buna derim.En büyük darbe umutlarımıza yapılmış olsa da, inandıklarımızdan vazgeçmemeliyiz.Teşekkürler, sevgiler....

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir betimleme.Üzgünlüğümüz devam ediyor.Dilerim barışa ve huzura in an evvel kavuşuruz...

  YanıtlaSil
 6. Bu, en güzel aynı dilekle :)

  YanıtlaSil
 7. Ben o kadar kırgınım ki, Acemi Demirci... Cam parçaları gibi... Onlar bir arada güzeldi, şimdi birleştirmeye çalışsan pürüzsüz olur mu?! Korkuyorum üstelik. Bölünmüş, kirletilmiş, ayrıştırılmış bir dünyada, tanımadığım canlıların içinde şaşkın ve ürkek bir kuş gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelik cam parçaları gibi paramparça olmamak galiba. Olunduysa da en azından savrulmamak.... Bir kez cam gibi kırılmasın, gerisi zor. Ama bantlar sağ olsun :)))

   Sil
 8. Benzetmeler çok yerinde... Ben birleşmesin diyorum artık bazı cam kırıkları.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci