6 Temmuz 2016 Çarşamba

Çeşmeler de kurur !!!Galiba yakın gelecekte tası tarağı toplayıp neredeyse her şeyiyle bitmiş, domates ekecek bir karış toprağı neredeyse kalmamış, dağ taş beton olmuş, her sene birkaç sokak eklenerek alt yapısına orantısız büyüyen batıdan hala vahşi tabiata, geniş ve boş topraklara, gürül gürül akarsulara, göllere sahip doğuya göç edeceğiz.

Bura Türkiye nüfusunun 1/10'unu ağırlarken, 750.000 giriş yapılmışken sokaklar yetmezken, ortalık kötü kokarken, pislikten geçilmezken,kükürt kokan tuzlu su yetmezken, o meşhur kavununu ekecek bir dönüm alan villa filan değil malikanelerden fırsat bulup da ekilemezken hatta birkaç seneye o kadarcık da yer kalmayacakken, kasiyer kız bir dakikalığına kasadan ayrılıp elini yüzünü yıkayamazken o metrelerce uzun kuyrukta küçücük markette, artık esmezken burası ve havasız kalmışken,diş fırçalamayı bile şişe suyuyla yapıyorken....
(Her hakkı saklıdır))
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 06.07.2016,20:15
acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci

Paylaş :

39 yorum:

 1. Ayşe'ciğim doğu bizden beter, gidecek yerimiz yok canımcım, yazdıklarında haklısın dereleri kuruttular, gölleri buharlaştırdılar, ranttan başka şeye kafaları çalışmıyor, ne domatesin tadı domates, ne karpuzun tadı karpuz, kabak aşılı karpuz olur mu? Ama öyleymiş karpuzun çekirdeklerinden anlıyorum kabak olduğunu!!! Allah misliyle cezalarını versin. Çok tatlı çıkmışsın unutmadan, maşallah. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğuda bazı yerleri gördüm. Koskoca topraklar ve az nüfus var. Kaynaklar kirlenmemiş ve çok bol. Erzincan ve Iğdır çok modern. Bizden beteri yok gibi :)))

   Ah, neleri yemiyoruz neleri gıda sanıp. Doğuda yemekler çoklukla et üzerine. Ve etin tadını hatırlıyor orada insan cağ kebabı yerken ki ben ete düşkün değilim. Ama orada yeniliyor.

   Kabak tadı verdi değil mi bu aşılı kabakların karpuz çıkması :)))))

   Çok teşekkür ederim canım güzel görüşüne :)

   Sil
 2. Sınırsızmış gibi kaynakları devamlı tüketiyoruz.Bakalım bu kaynakların sınırsız olmadığını ne zaman öğreneceğiz? Yine de umutlu günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızılderililer söylemiş o günü. Son balık tutulduğu, son dere kuruduğunda beyaz adam paranın yenecek bir şey olmadığını anlayacak diye :)

   Sil
 3. İstanbul'un az da olsa boşalması iyi olur.Kendimizi kurtarmış oluruz da, orada da sanırım dertler bulur bizi gibi geliyor.Uyum sorunu var bir de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladığım kadarıyla buraya gelenleri kendimize benzetemedik. Sıra beklemeyi, trafikte kurallara uymayı, çevreyi kirletmemeyi gibi. Buralar artık çığırından çıktı, koca köy oldu demek de yanlış karmaşa, kördüğüm oldu. Çeşme için yazıyorum şu an; ama Ankara da öyle. Üstelik mahalleden mahalleye sanki çağ atlamış ya da kilometreler kat etmiş gibi farklı anlayış, tarz ve yaklaşımlar var. Alışmışız hep gelenleri kabule; ama galiba buralardan da göçler başlar Türkiye'nin onda biri deliler gibi Çeşme'ye koşarsa ki Çeşme avuç içi kadar bir yer. Buraları bugün bir görseydiniz. Sokaklar daracık, imkanlar kısıtlı. Park yeri yok. Kamyonlar, minibüsler dolusu insan. Hepsi sahilde. Ne yol var gidecek ne de kurallara uyan. Rezalet yani....

   Sil
 4. Gelmeyecek sanıyoruz ama yakındır, haklısınız.

  YanıtlaSil
 5. Çeşme'ye 750.000 giriş yapılmış. Galiba bu sayılan araç sayısı. Eğer öyleyse, gelen sayısı bu rakamın üç beş katı. Bugün yolumuz üstündeki iki dönüm yerinde sebze yetiştirip satan bura mahalle değil köyken köylüsü dediğimiz insanların halini dinledik, gördük. Sadece iki dönümleri var ve buraya gelen gelene. Ortalık Malum göç edenlerle kaynıyordu. Yükü çok ağır buraların. Ve sanırım talep deniz için filan değil. Buranın anlayışı, yaklaşımı, saygı duyabilirliği. O yüzden geliyorlar; ama gelince neden geldiklerini unutup kaçtıkları her şeyi buraya da taşıyorlar...

  YanıtlaSil
 6. Evet yeşile hasret, yağmur sonrası toprak kokusunu bilmiyor çoğumuz...:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara'da da burada da bir yapılaşma, bir beton yığıntısı... Betonlanmış toprak artık ne işe yarar. Bitki nerede biter. Yani karın doymaz. İnsan önce doymayı bekler. Hava alamazsa yine olmaz. En başta hava ve gıda ile su. Kalabalıklaşma, betonlaşma ile bunların hepsinin üzerine beton atılıyor değil mi?

   Sil
 7. Doğadaki toprak kokusunu, yaprak yeşilini, çiçek kokusunu, kuş cıvıltısını insan duyarlılığını unutmayan yerler az da olsa henüz var neyse ki. O yerlerden birinde, 1500 m.
  yükseklikteyiz.
  Hayat çok kolay değil ama güzel.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle bir yeriniz varsa bana göre zenginliğin anlamını yaşayan şanslılardansınız. Vıcık vıcık olmuş, betona boğulmuş yerlerde neyiniz olursa olsun bir tür fakirliğin içinde çünkü insanlar. Güzel kareler bekliyorum sizden ... Elinizin değdiği yerlerden. Çok sevgiler <3

   Sil
 8. oraların da farklı zorlukları var ama doğayla iç içe olmak adına tercih edilebilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ege bitince ki bitti gibi , toprak ve suyun olduğu yerler akla gelecek mutlak. Nasıl Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Alanya bitti ve sıra Çeşme'ye geldi. Çeşme:'de öyle bir bitti ki... Otuz yıl önceki ile hiç ilgisi yok. Oysa Londra'daki bir yer üç yüz yıl sonra da aynı yerinde. Viyanasından Parisine nüfus şehrin göbeğinde bir milyonu geçemiyor.Banliyölerde yerleşiliyor.

   Sil
 9. Bayağı bunalmışsınız sanırım. Büyük şehirlerde yaşamak çok zor gerçekten. Ama ben doğuda yapamam. Benim yaşadığım yer yeşil olmalı, deniz olmalı. Belki Karadeniz? Ama gönlümden geçen tabii ki Ege. Şöyle küçük bir köy... Ama kökler öyle kolayca koparılamıyor ki... Olsun, hayal etmesi bile güzel. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görmeden bir yer bilinmiyor. Kafkasları bir gördükten sonra bildiğimizi sandığımız her şeyin önyargı olduğunu anlıyoruz.Yeşil mi? Ben doğa delisi olarak yeşilsiz yapabilir miyim? İnanın beton yeşili artık Ege bile ki ben biraz da Çeşmeliyim. Şu an Çeşme'deyim. Türkiye'nin onda birinden fazlası burada tam şimdi. Vıcık vıcık. Her yer bina olmaya başladı. Hayalimizdeki Ege bitti. Ama doğu başka. Görmeden ora hakkındaki fikirler tümden varsayım. Zaten bireysel göçten bahsetmedim ve faraza idi tümden mesela yani. Ve toplu göç mesela. Ama bakın yakında söz konusu olacaktır kesin.

   Sil
 10. Çeşme'den tam zamanında kaçmışız desenize... Orada eski bir evimiz var hala çarşıda. Müteahhit istiyormuş. Bu iş için uğrayabiliriz. Yakın ve akraba düğünü olmazsa eğer hiç gitmeyeceğiz bu sene belki oralara. Biz küçükken güzel bir köydü Çeşme. Yeni Türkü'nün sözleri gibi "biz büyüdük ve kirlendi dünya". Ne yazık ki bizim neslin günahı büyük...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Alanya... Şimdi de aynı tükenmişlik sendromuna Çeşme yakalandı. Küçücük Slovenya'daki Bled Gölü ve çevresini görünce öyle isyan ediyor ki insan Alp Dağları eteklerinde? Neden onlar bitirmeyip çoğaltıyorlar da biz ille dibini görüp sonra başka tüketecek noktalara yöneliyoruz diye? Bir de İzmirliler de çok suçlu.Tutturdular İzmir İzmir diye.Çok bellenen çok çabuk yağmalanıyor. Lütfen artık İzmirliler bitmişliği, girişteki kirliliği anlatsın. Onların da ne sorunlarla boğuştuğunu anlatsın. Çeşme şu an küçük İstanbul. Her yerden plakalı araba var. Sokaklar dar, kapasite malum. O daracık sokakların iki yanı, plaj kenarları araba, kamyon, minibüs dolu. Mangal saplantılı olduğumuzdan mangal yapacak yer bile kalmamış da artık site çevrelerine gelip mangal yapıyorlar. Su, bilirsiniz buralarda çok kıt. Sorun. Bunca kişiye yetmiyor. Bunca bahçe de var. Her sitede havuz var. Musluktan akan su tuzlu yani deniz suyu karılık ve kükürtlü. Sormayın Çeşme'nin katlandığını yani :) Çilesi büyüdü buraların. Suriyeliler, bitiriciler... Halbuki ne göller var, deniz gibi. Ama ille İzmir İzmir dendikçe buralar bitiyor. İzmir'e çok haksızlık ediliyor böylece.

   Sil
 11. Doğuda terör ve anarşi, batıda alan darlığı...
  Yar bana bir çözüm aman,
  Bunları görmesin gözüm aman,
  Bu gidişle halimiz darma duman
  Şapkayı önümüze koyup düşünelim o zaman.

  YanıtlaSil
 12. Ne güzel yorumlar senin yorumlar :))
  Hacivat ile Karagöz :))

  Durum böylesi çıkmazda Ege'de. Başta da Çeşme'de. Doğu diye duyulduğunda akla hiçbir şey gelmiyor; ama vahşi tabiat, tüm uzun ve geniş nehirler, büyük göller, hatırlı dağlar, şelaleler, kanyonlar, mağaralar orada.Kar orada ki su demek. Görmeden hakkında asla kesin hükme varılmaması gereken bir yer. Müthiş güzel. Ama tek başına gidilirse sürüden ayrılan koyun öyküsüne dönüleceği de kesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemşerim memleket nere? Bu memleket bizim memleket... Haklısın, görmeden karar vermemek gerek. Belki basın yayında okuduklarımdan fazlaca etkilendim, ama koyun sürüsü gibi de gezmek nereye kadar?

   Sil
  2. Haaa, Anne baba tarafından da İç Anadoluluyuz. Aksaraylı.

   Sil
 13. :))) Kitabımın başına dönemedim yorumunu görünce? Çok güzel yaklaşım ve anlatım.
  Bana soruyorsan eğer memleketi, şöyle. Doğma büyüme Ankaralıyım. Gerçi Ankara da kendi içinde farklı yapıda her yer gibi. Çankaya'sındanım. Ama... Amalar var. Ortaokulu Ünye'de okuduğumdan bayağı bir Karadenili oldum. Sonra otuz yıldır yazları Çeşmeli olunca da İzmirliyiz az çok. Ama içinde değil. Köyündeniz :)))) Çeşmeli.

  Koyun sürüsü gibi gezmek değil. İstanbullu ki eski İstanbul ve eski , gerçek , evvelki :) İstanbullular nasıl başka yerde yapamaz ise işte öyle aynı kültürdekilerle bir arada olabilecekler Kafkaslar'da ya da doğunun tabiatı harika bir yerinde diyelim ki Erzincan'da bir şehir kursunlar, bak nasıl mutlu oluyorlar. Erzincan'da manolyasından, ışgınından, çirişinden, şelalesinden, debisi filanca rakamdaki akarsularına neler neler yok ki... Haa, bu arada "Hayde, gidelum hayde" de demedim. Ama Ege, Ankara böyle bitirilirse sanırım bir seçenek olarak karşıya dikilecek susuz, bitkisiz, ormansız, gölsüz, tarlasız, bağsız bahçesiz kalan insanların karşısına. Yazdıklarımın doğru anlaşıldığından pek emin değilim aslında. Yine telaşla ve önyargı ile yaklaşılmış mıdır kaygısı yaşadım zaman zaman :)

  YanıtlaSil
 14. Memnun oldum ankaraünyeçeşmeli arkadaş. Yazdıklarını doğru anlattın cancağızım, ben de diyorum ki oralarda yerleşebilmek ne yazık ki malum sebeplerden zor. Keşke gidebilsek. Ünye Trabzon köprübaşı pek yakın olamasa da aynı bölgede. Hemşerim derken gerçekten hemşeriymişiz az daha. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerleşmekten bahsetmedim hiç. Ben de öncelikle her zihniyet ve alışkanlıkla yaşanamayacağına kesinlikle inanlardanım. Buralar artık bitmek üzere olduğundan yakın gelecekte yaşanacak tek yer olarak kalan oralara gidilebileceğinden söz ettim :)

   Sil
 15. ah nede güzel yazmışsınız ,bir de gelin bizim buraları görün nefes almak mümkün değil her yer beton yığını :(

  YanıtlaSil
 16. İstanbul mu orası.Yoksa Ankara ya da İzmir? Çok sevgiler :)

  YanıtlaSil
 17. Betonu medeniyet sanıyoruz. Yöneticiler de öyle sanıyor. Toprak görmeye dayanamıyorlar. Hemen üstüne beton ve asfalt dökmek istiyorlar. Bina yapmak istiyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonra da ayıla bayıla sırf Alp Dağları ve köylerini görmeye İsviçre'ye gidiliyor ki Zürih'e inerken bile yemyeşil ve köy evleri mimarili yerleşim seyrediliyor. Anlatmak istediğim zaten İstanbul bitti, Bodrum'a kaçıldı. Bodrum bitti kıyıda köşede kalmış başka koylara kaçıldı. Kaçılamayacak yer kalmayınca batıda tek seçenek kalacak... Tamamen onu anlatmak istiyorum ki şu an Çeşme'yi bir görseniz. Mangal dumanı, densizlerin ulu orta yaktığı kömürlü semaverlerin rüzgarlı havada bile verdiği çevre kirliliği, bir avuç yerde bir koca ülke nüfusu kadar insanın arabalarıyla, motorlarıyla bulunmaları, marketlerde sararmış bir marulun dahi kalmaması tam bir ...alet. Artık felaket mi, rezalet mi, cehalet mi, hepsi mi???

   Sil
 18. oraları zaten bitirdiler şimdi sıra bozcaada gibi kısmen bakir alanlarda, çok üzücü. bir de su deyince ordu demek istiyorum. sele kapıldık gidiyoruz bu yaz, güneşi göremedik henüz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o güzel Bozcaada. O ne güzellik. Oranın güzelliğine hiç doyamam. Bu kadar doğa ile iç içe mimarinin hası, bağın bahçenin ortasında olur bir yer. O gelincik şurubu ve gelincikli kurabiyesi yok mu? Kalkıp hemen derhal şimdi gidilesi...

   Serin tatil olmuş. Sel gerçek anlamda mı? Eğr öyleyse geçmiş olsun, zarar filan gelmesin...

   Sil
 19. napcan işte biz böyleyiz :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci