24 Temmuz 2016 Pazar

Doğa eliyle derlenmiş bir demet

Doğanın kendince yol buluşları, yakıştırmaları, düzenlemeleri sonunda tablo olamasa da ille de fotoğraf  karesi oluyor.

Taşlarda biten taşdelenler, düz ovalardan akan nehirler, dinginliğinde nilüferlerin koca yeşil yaprakları üzerinde beyaz ya da pembe koskoca çiçekleriyle süslediği göllerin güzelliği her mevsim kendi rengiyle yenileniyor. Biz mi? Biz doğanın taklitçisiyiz. Bilimden modaya. Menekşeye bakıp mor ile yeşilin uyumunu fark ederiz mesela.

Kır çiçeklerinden oluşan bir demetin uyumu, doğanın renk uyumudur. Bazen insan eliyle dikilenler de bu uyuma özenir. Bir japon gülü ve bir begonvil dalı, kır çiçeklerinin karmakarışık düzenindeki renk cümbüşü kadar olmasa da yine de bir aradayken farklı güzelliklerin uyumluyken daha güzel olduklarını bir güzel anlatır.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (AcemiDemirci), 24.07.2016, 00:46

Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

14 yorum:

 1. Evet doğa, insanoğluna rağmen güzel. Doğaya sırt döndükçe kendimize sırt dönüyoruz. Hal böyle olunca gelsin kavgalar...

  YanıtlaSil
 2. Eminecim, Hollanda'da belli yerler mecburen çalışma yeri olarak betondandı. Onun dışında doku masal gibiydi. Kırsalda bir uzun ve yüksek blok gördük. Çalışmaya gelen gurbetçiler için yapmışlar. Blokta kısa zamanda kavga dövüş çıkmış. Demişler ki "Bunların ayakları toprağa basmaz oldu, betona girdiler ondan kavga başladı." Ve o tek kalmış. Bir daha yapmamışlar. Oradaki durum malum şimdi.

  Çok sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar güzel anlatmışsınız. Keşke doğadaki farklılaırn birliğinin yarattığı uyumu herkes anlayabilse...
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, siz de çok güzel anlatmışınız :)

   Sil
 4. Doğadan uzaklaştıkça kendimize de yabancılaşıyoruz, her şey kötüleşiyor:( kızılderiler hep toprakta, çadırda yaşadıkları için belki de bizden daha bilgeydiler. Onların huzurunu da bizler bozduk. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son cümlen hele... Bayıldım. Çok doğru, biz bozmadık mı gerçekten de Amerika kıtasında Aztekler, Mayalar, İnkalar sonra da Kızılderiler'in huzurunu? Avustralya'da Aborjinleri'in, Afrika'da Afrikalılar'ın huzurunu. Kıta kalmayınca tarlalara ilerleyip, dağlara, kıyılara yerleşip kurdun, kuşun, böceğin , ağacın huzurunu hep biz bozduk gerçekten... Biz neymişiz meğer...

   Sil
 5. Doğayı iyi gözlemlediğimizde ne kadar mükemmel olduğunu görürüz.Sizin sayenizde ben de gözlem yapmaya başladım doğayla ilgili.Hatta biraz da fotoğraf çekmeye başlayayım diyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim ve nasıl gülüyorum şimdi bir görseniz okurken. Kendi başına da gülünebiliyor yani :))

   Ben burada sırf fotoğraf gruplarında yayınladığım resimleri de yayınlarken onların öyküsünü anlatıyorum. Yoksa her gün bir yayın için zaman ayırmaya neredeyse vaktim yok. Ama önce fotoğraf grupları ardından burada yayınlıyorum.

   Ne iyi olur yeni fotoğraflar görsek... Sizin fotoğrafları bekleyeyim o zaman. Hatta hiç çektiğiniz ve bir vesile ile yayınladığınız oldu mu?

   Sil
  2. Henüz çekmedim.En kısa sürede çekeceğim inşallah :)

   Sil
 6. Begonviller en çok beyaz badanalı evlere yakışır camları bodrum mavisi sürmeli göz kırpan evleri. Doğa kendi içinde uyumun en güzelini sunuyor , bir karede bunu gören gözlere ne mutlu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten. Tasvir tablo gibi :)

   Sil
 7. ne güzel renkler ama oraya da bi kuş lazımmış alıştık artık nağalım kuş olmadan olmaz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük noksanlık. Bir dahakine kuş oradayken çekeyim. Ama şu an oralara gidemeyeceğim, malum.

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci