13 Ağustos 2016 Cumartesi

“Zor Anlamlar” adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.


Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.

acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

12 yorum:

 1. Yazılarımda ara ara empatiye ben de değiniyorum.Maalesef toplum olarak empati yeteneğimiz biraz zayıf :( Siz de kalemi dans ettirerek öyle güzel yazmışsınız ki...Umarım anlaşılır sizin bu naifliğiniz...

  YanıtlaSil
 2. Anlaşılmasını isterdim. Gördüğüm kadarıyla tek dert anlaşılmak bu yüzden anlamak ortadan kaybolmuş. O zaman da ortalık yerini öfkeye bırakmış. Gözlerden, ağızlardan saçılanlara bakınca...

  Umarım o güzel betimlemeyle "dans eden kelimeler" dediğiniz sözcüklerim biraz başarır. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Bu yazıya yorum yazmak çok zor. O yüzden bu satırları bir yorumdan ziyade aklımdan geçenlerin satırlara yansıması olarak nitelendirmem gerek.

  Sureti insan olanın insan olduğu anlamına gelmiyor. İnsanı en basit tanımıyla düşünen varlık olarak tanımlasakta düşündüğü şeyler, düşünmesi gerekenlerin yanından bile geçemiyor. Oysa sizin de dediğiniz gibi söze dökülmeden de anlaşılır halden. Bir hayvan bunu çok iyi seziyor. Özellikle köpekler. Üstelik sahibi olmanıza da gerek yok. Hoş bu tabiri de hiç sevmiyorum. Neticede neye sahibiz ki? Sokakta herhangi bir köpek olsun. Üzgün olduğunuzu anlayabilir kolaylıkla. Bunun için gelip size 'hayırdır neyin var?' diye sormasına gerek yoktur. Üniversitedeyken kendime ait bir evim vardı. Akşam okuldan dönerken, sokak köpekleri peşime takılır yol boyu bana eşlik ederlerdi. Bu nezaketleri karşısında onları eve alırdım. Koca koca dört, bazen beş köpeği her akşam evimde misafir ederdim. Moralimin bozuk olduğu ve deli gibi ağlamakta olduğum bir akşam bu köpeklerin bana şaşkınla bakıp, ağladıklarını gördüm. İnanamadım önce sonra ağlamaları ulumaya dönüştü, benimkiyse haykırışa. O gün bugün hayvanları tercih ederim insana. Çünkü o gün, o halimi gören hiç bir arkadaşım bana ne olduğunu sormamıştı, benimle eve kadar eşlik etmemişti, halimden anlamamıştı. O halde yeterli miydi bu surette dünyaya gelişimiz insan olmaya?

  Çok ama çok güzel bir yazı ama anlayabilene..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan, insanın halinden kolay kolay anlamıyor. Pek yakın olamam; ama köpekelrin diğer hayvanların hallerini daha insanca buluyorum.

   Ağlamak yazmışın, o yüzden mi Ankara bardaktan boşanırcasına yağdı acaba :))) Bir güzel, ama gönüllü olarak, iki yüz metre kadar ıslandım. Bunca sıcaktan sonra... Hava da halden anladı galiba :))))

   Sil
 4. İsmin boşuna demirci diye bitmiyor bence. Öyle yerinde sözler söylüyorsun ki Okurken insanın kafasına baam baam diye vuruyor adeta.
  Empati yapmayı ihmal ediyoruz. Yine her kapı farkındalığa çıkıyor işte. Kalemine sağlık.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, boşuna değil. Rumuzumdaki ilk adımın da Demirci'nin de tarihe dayanan öyküleri var. Demirci'nin öyküsünü anlattım. "Sare ve Anais" adlı öykümde. Acemi'nin vakti var. O, koyu tarih çünkü. Dedelerimin ciddi payı var tarihte :))))

   Sevgi ve selam ile :)

   Sil
 5. Bazı insanlar anlayışsız olarak doğarken bazıları da idrak yollarını kendileri kapatırlar. Neden uğraşsınlar ki akrabası ya da tanıdığı olmayan biriyle? Neden zaman harcasınlar ki kendilerine bir faydası olayacak kişilerle? Adam sende de geç, boş veeer. Hele hele davranışlarıyla, kazancıyla, birikimleriyle seni sollayan birine neden el uzatasın, gülümseyesin? Bir tekme de sen vur ki tepetaklak geldiği o çukurun ta dibine geri dönsün. Hiç bir şey yapamıyorsan kalbini bir kere de sen kır...
  Maallesef bunlar gitgide günümüzün normalleri oluyor. Yazık, çok yazık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tümüyle öyle. Galiba sonunda insana benzemek için bizler çip filan takacaklar gibi geliyor bana :)))

   Bu arada blogunda, sondaki ülke belirten tr yerine gelmiş başka bir belirtme var mı? Benim blogum birdenbire tr'den be'ye geçmiş. Hiç haberim yokken hem. Anlayamadım. Bu şekilde farklılık gösteren başka bloglar var mı?

   Sil
  2. Bende öyle bir farklılık yok cancağızım. Diğer bloglarda varsa bilemiyciim :D

   Sil
 6. bu yazına bakarsaaak istanbulda insan kalmadı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur mu? Varsınız ya oralarda :)))

   Sil
 7. Gerçekten iyi insan olmak zor. Yoksa kötülük kolay, kötü olmayı tercih etmek kolay. Zor olan iyi olmak ve iyi kalabilmek.
  Yüreğine sağlık :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci