7 Ekim 2016 Cuma

Ankara'da, gün batımında çam dalıyla oyalanan kızıllar

Öyle bir antik tiyatronun taş basamaklarında oturup seyredilerek denizden batmaz güneş Ankara’da. Diyelim ki yakınlardaki devasa bir adanın tepe silsilesi arasından kırmızılı, turunculu batik baskılı mendil sallamaz her akşam. Gün batımında Boğaz manzarası yoktur Ankara’da. Denize dik inen koylardan doğmadığı gibi batarkenki kızıllığıyla ateş ateş yakacağı sular da yoktur sanki  mavi bir halı gibi uçsuz bucaksız serilmiş. Ufka dek.

Uzakta, bulanık, hayli puslu  bir havada ya blokların camlarında şaklayıp onları turuncuya boyayarak başka blokların gerisinden  batar ya da battığı gözükmez bile manzara karşı apartmanın penceresi olduğunda.

Arkadaki tepelerin üstünde, eskimekten tel fırçasını andıran dik dik saçlar gibi dizili çamların üzerinden batmak üzere son noktasına akar güneş burada, akşamları. Ankara’nın bu noktasında yani, burada dediysem.
 
Kızıl, tek göktedir gün batımında, Ankara’da. Su mavisiyle el ele veremez burada mesela alından turuncusuna kızılın demleri. Bulutun kızıla çaldığı görülür tek olsa olsa. Gün batımının yansıyacağı su bulunmaz Ankara’da çünkü. Değil deniz, göl bile yoktur suyu giderek azalan, neredeyse irice bir havuz gibi olan  Gölbaşı ve Eymir’i saymazsak. Öyle Van Gölü gibi göl nerede buralarda? Çağlayan yoktur yine Erzincan'ın Gürlevik Şelalesi gibi. Nehir, çay görülemez asla  Fırat gibi coşkulu akan. Dere bile yok Ankara’da Kavaklıdere’nin, Bülbülderesi’nin adından başka.

Çamların üstündeki gün batımı, sulardakine benzemez. O saatte karanlığa bürünür yeşil çamlar, mazılar, köknarlar… Ağaçlar, su gibi yansıtmaz güneşin kızılını. Girintili çıkıntılı  ve giderek sivrilip incelen çam yükselişi, kenarlarıyla oyalar çizer kızıla.

Ankara akşamında, gün batımında çam dalı motifiyle ayrılır çam koyusuyla kızılın al al yanışı… Fotoğraf grupları paylaşımımın ardından blog paylaşımında al al...
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 07.10.2016, 19:49


Paylaş :

31 yorum:

 1. Ankara'da bir çok dere ismi var ama (Akdere,Bülbülderesi,Kavaklıdere,Çamlıdere,Bentderesi)gerçek bir dere göremedik biz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adları mahalle ve caddelerde kaldı. Kendileri ya kurudu ya da adını taşıyan caddenin altındakilar.

   Çayyolu'nun çayı kenarında piknik yapardık. Artık sadece Çayyolu adı var çay, dere filan yok. Asfalt akıyor dere yerine oluk oluk trafikli.

   Sil
 2. her şeyini sevdiğim Ankara ya <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle az duyduğum bir şey ki bu cümle... Ankaralılar hariç :))))

   Sil
 3. Ankaralıyım... Her şeyini severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AnGaralı, AnGara'yı sevmezse olur mu?

   Sil
  2. Angara yazacaktım inanır mısın? :) Sonra dedim ki kibar olayım :))

   Sil
 4. Ne güzel bir günbatımı anlatımı... İzlemiş kadar oldum... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel batıyor baktığım noktadan. O yüzden :)

   Sil
 5. Seviyorum bu şehri...hatta özlüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara'da yaşayanların sevmeden edemeyeceği bir kent. Belki siluetini değil; ama ruhunu mutlaka. Kültür şehri. Ve umarım hep kültürün de başkenti olarak kalır :)

   Sil
 6. Şu ikinci resmi keşke birazcık daha yakından çekme imkanın olsaydı..çiçeklerin silueti çok hoş durmuş..yüreğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep yanımda olan fotoğraf makinemle -ki onun da hatırı sayılır sıradan bir makine yanında çekim gücünde- bu kadar olabildi. Büyük olan yanımda olsaydı daha başka olacaktı, evet, görüntü. Bu görüntü de yokuşun altındayken birkaç dakikalığına bir görüntüydü. Neyse ki oncağızı olsun yakalamış oldum :)

   Sil
 7. Resimlerden gözlerimi alamadımmmm , sözcüklerin ressamıııı nasıl güzel bir turunculuk yakalamışsın öyleee

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O gün renkler müthişti. İnanamadım ben de. Çoklukla pembedir. O gün kızın açıklı koyulu şöleni vardı gün batımında :)

   Sil
 8. Ankaranın dilinden Ankaranın şemsi yorumlayışı da böyle oluyormuş demek ki. Fotoğraflar taa buradan bile göz kamaştırıyor. Güneşi pek seven ondan pek de çekinmeyen bendeniz için bir başka keyifli geldi bu yazı. Sağolasın can :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara kendi halinde olsa bloksuz, kulesiz gerçekten doyumsuz kareler yakalanacak.

   Fotoğrafları ben de beğendim :)))))

   Sil
 9. harika bir anlatım :) her ne kadar bir fethiyeli olarak ankaraya bayılmasam da üç büyük şehir arasında nispeten en sevdiğimdir. yıllardır burada yaşadığımı göz önünde bulundurursam da anlatmının, tanımlarının tam anlamıyla cuk olduğunu söyleyebilirim :) eline yüreğine sağlık =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara^yı bilenleleri görünce seviniyorum. Denizsiz, havuzumsu gölleri saymazsak gölsüz, şelalesiz, nehirsiz, çaysız yani susuz olsa da susuzluğunu kültürle gideren bir kent. Gerçi yozlaşma hissediliyor; ama yine de kemik bir kültürel hava vardır malum. Hiç yitmesin bu havası aynı zamanda kültür başkent,i de olan başkentimizin :)

   Sil
 10. Güneşin binaların arasından doğması ve batması hiç tat vermiyor. Bizde deniz var ama yine de göremiyoruz o kızıl-turuncu batışları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz haritada kalmış zaten İstanbul'un neredeyse pek çok yerinde. İzmir'de de. Hatta Çeşme'de. O yüzden insanlar bulundukları yerin ırmağının, çayının, deresinin, ormanının, dağının, şelalesinin, vadisinin, ovasının kıymetini bileceklerine kaybolacakları metropol rüyaları görüyorlar düşlerinde :(

   Sil
 11. Benim de hayatımın yarısını verdiğim şehir. Siz yazınız ve fotoğraflarınızla ne de hoş ölümsüzleştiriyorsunuz bu güzellikleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çankaya'dan buraya gelince anladım Ankara doğasını. Toprağı bitektir, bilirim de böylesi çeşitli otlarını Bahçelievler'deki apartmanın küçük giriş bahçesindeki çimlerde, Tunalı'da kaldırımdan girilen apartmanın arka bahçesinden anlamak zordu. Her şey var Ankara'da. Bir kendi halindelik yok. O var olan her şeyin üzerine doymaz şekilde kuleler dikiliyor böylece endemiğine kadar ne var ne yok üstü betonlanmış halde kalıp bir dahaki baharda baş vermiyor. Artık tüm metropollerin büyümemesi hatta giderek küçülüp kendi halinde kalması zamanı çoktan geldi.

   Çok teşekkür ederim okuyunca beni sevindiren yorumunuz için.

   Sil
 12. güneş battığında hala iş yerinde olup izleyemeyen bana yaşatıldı, hayal ettirildi:) çok güzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Meltem. Sevindim o zaman. Gün batımı kareleri Ankara'dan İstanbul'a, İnegöl'e, Hatay'a ve başka pek çok yere yetişip özlemleri giderdi diye de ayrıca sevinçliyim :)

   Sil
  2. :) bize seni tebrk etmek düşüyor

   Sil
 13. Harika bir gün batımı :)) Keyifle okudum.Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duyduğuma çok sevindim. Çok teşekkürler :)

   Sil
 14. günbatımı ankarada çok severdim evet yaa. tiyatro deyince, bilkent açıkhavada çok konser dinledim yaaa :)

  YanıtlaSil
 15. Kültürel etkinlikleri çok oluyor/du buraların. Konserleri kaçırmadığına eminim :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci