9 Kasım 2016 Çarşamba

Uğultulu Tepeler’e selam taşıyan uğultular

Otuz yaşından daha fazla yaşlanamayan Emily Bronte, gerisinde tek bir roman bıraktı. Adı Uğultulu Tepeler. O romanın uğultusu yazıldıktan kaç yıl sonra bile hala duyulur. Tepelerin uğultusunun sustuğu olsa da.


Buraları nereden bilecek  o  zaman bulunduğu yer dışına çıkmamış üç kız kardeşten biri olan o yazar kız? Ama buralar uğultuyu bilir. Öyle eser ki rüzgar burada,  kökünden söker ağaçları. Damları uçurur. Buralar böyle güzel ama.


Gece, fırtına yüzünden kaç uyku bölündü kim bilir. Uçuşanlar,  kırılanlar, oradan buradan düşenler neler beler gecenin sessizliğindeki ani sesler oluverdi. Ne kapı ne pencere dayanıyor rüzgara. Hatta balkon kapılarının altından rüzgarın nefesi önünde savrulmaktaki kurumuş ya da kopmuş taze begonvil çiçekleri giriyor içeriye.


Buralar uğultulu. Eser. Herkese göre değil. Rüzgar döver  burada. Tatlı bir yel karakterinde değildir. Deniz gıpgri. Nasıl dalgalı şimdi Soğuk Koy. O hep sapsakin, dümdüz koy. Şimdilerde neler neler açıldığından belli bir ciddi para verilemeden girilemeyen koy. Rüzgar paraşütü yapılıyor artık oralarda. Ancak böylesi bir rüzgarda  sadece kabaran, grileştiğinden belli belirsiz denizin dalgaları oynaşıyor rüzgarla, rüzgar paraşütleri saklanmış halde şimdi.


Bugün buraların uğultulu esintisinden Uğultulu Tepeler’e selamlar var. Asıl uğultulu tepelerin buralar olduğunu taaa nerelere haykırıyor sanki.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 09.11.2016, 16:02
Paylaş :

25 yorum:

 1. O uğultuyu içinize sindire sindire anlatmışsınız ne güzel :)
  Fırtınaları severim aslında, ardındaki sakinliğin hatırına...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçen sene bu günlerde hava yazdan kalmaydı. Bu sefer fırtınalı. Buranın rüzgarı hep vardır malum, şimdi kış rüzgarı halinde esince pek hatırlı uğulduyor :)

   Burada kara kış gelmiş sanmış insanlar. Yirmi derece ama evet eller üşüyor. Yine de kapişonla filan gezenler var, bunaltıcı oluyor o zaman

   Fırtınaları tek ben severim sanırdım. İki olduk :)

   Sil
 2. Fotoğraflar çok güzel, mutluluk okunuyor yüzünüzden... Anlatımla birleşince, daha bir anlamlı görüntüler... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oksijenli her yerde mutluyum. Aslında çok kolay bir formül; ama erişimi çok zor .))))

   Sil
 3. Filmini izlemiş, kitabını da okumuştum gerçi fazla acıklı, fazla karamsar bulmuştum. Yine de çok etkileyici bir roman, Heatcliff unutulur karakter değildi. Ayşe'ciğim çok dikkat et ama rüzgar başını ağrıtmasın ben de hemen öyle oluyor:(
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür Müjdeci. Bandanamı pek bağlamayı beceremesem de korudu.

   Nefis bir kitap. Dediğin gibi eve sonradan gelen Heatcliff çok farklı bir kahramandı. Sevgiler :)

   Sil
 4. Güneşe bakmakta sanırım zorluk çekmişsiniz.Güzel gözleriniz görmek isterdik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))) Çok teşekkür ederim. Güneşe hiç bakamıyorum. Kaşlarımı çatıyorum hem de nasıl bakamamaktan. Zaten bellidir de. Mecburen numaralı koyu güneş gözlükleri kullanıyorum açıklıkta.
   :)

   Sil
 5. Düne kadar Milas'taydım. Gece fırtınanın sesiyle uyumak, arada bir uyanmak çok güzeldi. Bu gün İstanbul'dayım. Uçak çok sallanır dedim ama güzel bir yolculuktu. Biz Konya'dayken yaman fırtınalar olurdu. Ben de severim fırtınayı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an Çeşme'de öyle bir yağıyor ki. Gök gürültüsünün ardı arkası kesilmiyor. Hatta en son şimdiki gürleme akustiğe yakalanmış gibiydi. Yankı yapmış gibi.

   Yağmuru değil; ama Çeşme yağmurunu ilk kez görüyorum. Çatı oluklarından tan-m anlamıyla oluk oluk akıyor sular. Gök çok hiddetli. Bitkiler suya doyacak diye çok seviniyorum.

   Sil
 6. Bugün ikinci gün. Fırtına hız kesmedi. Lodos fena esiyor. Yol üstündeki levhalarımızı temelinden söküp devirmiş. İnşallah bu gece daha da fazla zarar vermez.
  Fırtına deyince Karakaya Barajı inşaatı sırasında kaldığım bekar lojmanında rüzgarın uğultusunu hatırlarım. Duvarlar üzerime yıkılacak sanırdım. Öyle ki, iki bina arasından geçmeye çalışan yaşlı proje müdürünün ayaklarını yerden kesmişti bir keresinde.
  Çeşmenin rüzgarları da meşhurdur. Uğultusu ürpertir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an fırtına, uğultu, rüzgar, gök gürültüsü, şimşek, oluk oluk su akması, yağmur sesi; ama burada akan nehir sesi gibi, namına ne varsa gösteriyor buralar. Tam Uğultulu Tepeler.

   Sil
 7. Aslında her yerde bu mevsimde yağması gerek ama İstanbul'a henüz güzel bir yağmur yağmadı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağmur su demek. Tam da mevsimi. Ama yağmıyor çok yerde.

   Sil
 8. Evet insanlarda biraz sarsılıp kendine gelse bu rüzgarlarla...
  Uğultu böyle güzel anlatılırdı herhalde:))
  Bandananızda çok güzelmiş bende çok severimmm:))
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 9. Yağmur su. Hep gözümüz yağmurda. Barajların, ağaçların.

  YanıtlaSil
 10. ayyy o kitabı da çok severim yazarı da bi de filmi de var juliette binochet o da iyii :)

  YanıtlaSil
 11. Kitabı, sanırım ders kitaplarımızdandı. Okuduğum Türkçe mi İngilizce mi hatırlayamıyorum. Gerçi İngilizcesi var elimde ama emin değilim derste okuyup okumadığımızdan.

  Birkaç farklı dönemde çekilmiş filmlerini izledim. Malum, İngiliz edebiyatı olunca ister istemez bağım oluyor. Çok değişik bir konu ve çok değişik karakterler gelir aklıma ilk, uğultulu tepelerden sonra.

  Kitap ve film olunca, elbette Derin )

  YanıtlaSil
 12. Benim gibi güneşe ve ufka zor bakanlardansın canım gözler hep kısık:)).
  yorumları da okuyunca merak ettim uğultulu tepeleri bir izleyeyim onu.
  arada gelip okuyacağım diğer yazılarını birikti yokluğumda:) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hiç bakamam güneşe. Yağmurlu, kapalı havaları rahat ettiğim için severim bile o yüzden. Ama sisin ardındaki güneşten de rahatsızım. Siz de mavi gözlü müsünüz? Mavi, en hassas renkmiş. Ve çektiriyor böyle :)

   Sil
  2. Hayır benim göz rengim koyu kahve:) olsun güzeli görelim de varsın gözümüz kısık baksın:)))

   Sil
 13. Ne zamandır okuyacağım Uğultulu Tepeleri, insanlar hep gözümü korkutuyor. Ne güzel anlatmışsınız içinizdekileri ♥ Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))
   Teşekkür ederim. Okuduktan sonra uğultusu mutlaka içinizde kalacak. Unutamayacağınız karakterlerle tanışmak olacak okumak o kitabı.

   Sil
 14. Ne güzel anlatmışsın canım.
  Ah ben o başındaki bandanaya ne diim. Bayıldııım :) Gülen yüzün hiç solmasın emi.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum, bandanamdan da güzel :))))))))

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci