22 Aralık 2016 Perşembe

AKREP ve ATEŞ

Nemli, sıcakyerlerdeki bir taş yerinden oynatıldığında altından beklenmedik bir iğne kendini gösteriverir.O kapkara, boğum boğum şey, bir akreptir.

Bir akrebin iğnesinden boşalan zehirle canı yananlar da olmuştur can vererek canları yakanlar da. Sevilmeyen şeyler “akrep gibi” tanımlamasına maruz kalmış bu yüzden. Zehirli hiçbir şey sevilmez. Akrebin sevilmediği de malum.

Öyle bir canlı ki akrep,  zehri canlara mal oluyor; ama kendisi her türlü şartta hayatta kalmakta  fazlasıyla dirençli. Dondurulup iki hafta buzdolabında bekletilmiş akrep dolaptan çıktıktan sonra hala yaşamaktaymış. Radyasyondan etkilenmezlermiş. Bir yıl aç susuz yaşayabilir, kopan parçaları yerine gelebilirmiş. Yani bir kez altına yuvalandıkları taşlar yerinden oynamaya görsünler… Zehirlemeye başlayacakları anın geldiğini haber veren çalar saatlerdir işte o yerinden oynamış taşlar.

Sonuçta tabiatı öyle yaratılmış bir canlı akrep. İnsan öyle değil ama. Yine de an olur insanlar akrepleşebilir. Zarar verir. İyilikten kopup kötüyü yeğleyebilir… Güzele ve güzelliklere kalkan zehirli iğnelere dönüşebilirler zaman içinde.

 Ne imece usulü kaldı şimdilerde yardımlaşmanın taçlandığı, ne oklavasını kapan kışlık yufka ekmek yapımında komşusuna yardıma koşmakta. Ardından nasıl da şenlikler yapılan bağ bozumları çoktan bitti. Ne sokağa çıkınca falanca emminin filancaların torununa sormuk şeker alıp başını okşayarak sevindirdiği günleri solumaktayız ne de sokakta oynayan çocukların başına bir hal gelmeyecek olmasından eminiz artık. Kapıların kilitlenmeyip, komşu malını kendi malımızdan önce tuttuğumuz, temel komşuluğun her şeyden önce geldiği çağlardayız ne de. Artık blokların gölgesinde bile değil altında ezilmişken balkondan balkona seslenilen, koktu diye pişen yemekten hastalara, yaşlılara, yalnızlara da gönderilen anlayışın yittiği  günlerdeyiz.

Üstüne döküldüğü şeyleri yok eden beton gibi ağır, renksiz, soluk aldırmaz günlerdeyiz yani.Şimdilerde kimse kimsenin halini bilmezken kent kültürü, köyümüzün gelenekleri, kasabamızın adeti dediğimiz her şeyin üstü betonlandı çünkü. Yetmedi bir de kırkıncı, yetmişinci kattan bakar olduk. Tepeden bakarken aşağıdakiler karınca gibi gözükür. Alıştık gördüklerimizi karınca sanmaya. Basıp geçmeye.

Tüm bu yozlaşma yüzünden üniversitelisinden teknik liselisine sanki yolda tek kendi yürüyormuşçasına burnunun dikine ilerleyen, önüne çıkan eğer yana çekilmezse ya omuz vurup geçecek ya da tepeleyip gidecek gibi üstüne üstüne gelen gençler hatta yetişkinlerle dolu yollardan, metrosundan belediye otobüsüne.Böylece kendimizi insanlar arasında değil yırtıcılar arasında hissetmek sıradanlaşıyor.

Biz büyürkenkihacminin en az üç katına çıksa daşehir, aynı şehir. Gelen günlerin daha iyiyigetirmesi, oturmuş kavramlarla kent kültürünün  yerleşmesi  beklenirken çıkagelenler ipe sapa gelmez şeyler. Eskileri mumla aratan, ne köye ne kasabaya ne de kente yakışmaz şeyler. Nostalji melankolisiyle  özlenenler oysa, nasıl da insancaydı. Uygardı, gülümseten şeylerdi.
 
Anmıştık ya her türlü kötülük beklenen insanlara “akrep gibi” denir. İnsan görüntüsündeki kimi zihniyetler akrepleşmekte mi yoksa? Zehir dolu iğnesi sokmaya hazır anlayıştakilere böyle  demek  yeterli olacak, sorunu çözecek mi? Eşrefi mahluk olan insan, iyilik, güzellik ve doğruluk için  değil midir?

Bir öğle tatilinde çıkıverin şöyle bir dolanmaya. Karşıdan gelen, saçının bir yanı kazınmış bir yanı atların alnındaki perçem gibi dökülen yeni yetme haytalar, sizi görünce kafalarının kazılı yanını çevirip ne kadar da özenli olduklarını gösterirler akıllarınca. Çok geçmeden yeni erkek modasına göre uzun kalmış öbür yandaki  saçları görülsün diye başlarını yine çevirirler.

Saçlarını nasıl kestirirlerse kestirsinler… Böyle şeyler eleştiri alanı değil benim için. Uzun uzadıya saç baş yazmak zaman kaybı. Yazılmasını gerekli bulduğum şu, böylesi sıra dışı kazılı saçlı bir kafanın içine ne kazındığı! Belli ki o kafadan kazınıp sökülmüş güzel kavramlar saç değil ki yeniden uzasın. Kazılı ya da olmayan saçlar değil,benimsenmiş kavramlar önemlidir.O kavramlar dünyayı geri kalanlara dar da edebilir, güllük gülistanlık da.

Başın yarısı saçlı ya da değil her kafada olması gerekenler, ille de beklenilesi insanca tutumlar.İnsanlıktan ve kibarlıktan uzak olununca, bahçedeki taşların altına akreplerin yerleştiği düşünülüyor. Şehrimiz, köyümüz, mahallemiz bizim bahçemiz çünkü.

Kafalarının yalnızca tıraşına özen gösteren gençlerin yürürken kaldırımı duvar gibi kapatmış olmalarına bakılırsa  yol tek onların sanki. Nereden alıyorlarsa bu hakkı. Göz kırpmadan üzerinize geliyorlar. Hakkınız olan yolu size vermek yok. Oysa kırk yıl önce bile kendi şeridinde gitmek çok sıradan bir kent kültürü göstergesiydi. Pervasız davranışlar, ışık hızı ötesinde yaygınlaşıyor şimdilerde. Boynuz kulağı geçeceğine,aksine güdük kalınmışlığa yönelme var. Güzellikler kaybedilmekte. Üstelik her gencin öğrenip uygulaması gereken doğru toplumsal davranışların sergilenmesi yerine saç modelinin gösterilmesi yeğlenmekte,  puset süren annenin karşında topluca set gibi durup yol verilmemekteyse  bu, bazı şeylerin ters gitmekte olduğunun göstergesidir olsa olsa.

Böylesi ters hallerin giderek benimsenip yaygınlaşması, iyi olan her şeyin etrafında boğucu bir çemberin oluşması demektir. Ne yazık ki içi boş kavramlar çoğalırken güzelliklerle dopdolu kavramların beton altında kalması,an gelecek tek bir tane duyarlı, saygılı, anlayışlı yaklaşımın kalamayabileceğinin habercisidir. Üzüm, üzüme baka baka kararır malum! Kent kültürü yiterse,  yerine alttan alta karmaşadan ve yozlaşmış değerlerden oluşan yeni bir kültür gelirse  başka ne beklenebilir ki?

Evet, çemberler oluşuyor yavaştan. İnsanların birbirine göstermesi gereken saygıyı en iyi anlatan“Kibarlığın paraca değeri yoktur; ama hayatın tekerlerini yağlar” atasözünün aksine tekerler fazlasıyla gıcırdıyor artık. Yüzlerce yıldır süregelen davranışlarımız yerini kendisine hiç benzemeyen yozlaşmalara bırakıyor. İyi midir peki böylesi bir yeni olumsuz tavırların eski olumlu tavırları silip süpürmesi?

Değildir! Hiç iyi değildir! Toplum, kadını erkeği, yaşlısı genci, fakiri zenginiyle herkesten oluşur. Birarada yaşamak, bazı yazısız kuralların uygulanmasıyla çekilebilir. Metroda, otobüste hastalara, yaşlılara, çocuklulara ya da yorgun görünenlere yer vermek mesela en basitinden.

Böylesi fütursuzca diyelim ki kendimiz dışında kalanların haklarını umursamadan yapılan davranışlar, belki de yakışık almaz davranışlara yakışık almaz aynı davranışla karşılık vermeyecek sağduyu sahiplerinin hala olduğu bilindiği için pervasızca sürdürülebiliyor. Peki ya sağduyulu insanlar tükenirse? Bir gün onlar da  karşıdan gelenlerin üstüne üstüne yürürse? 

Eğer  kuyruğu kalkık akreplercesine delişmen ve kural tanımaz insanlar olarak yaşamaya devam edersek, her pervasızlığın bir kıvılcım  çıkaracağı muhakkak. Bir kıvılcım bir yangının çekirdeğidir. Belki hemen yarın değil; ama oluşan halkanın son noktasında çakacak kıvılcım, akrebin ateşten halka içinde kalması anlamına gelmeyecek midir? Ateşin ortasında kalan kuyruğu dik akrepler, iğnelerini hep kendine batırır…
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 31.10.2016, 14:56

Paylaş :

24 yorum:

 1. Ne güzel yazmışsınız, :) elinize yüreğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Şekilcilik çağımızın en kötü hastalığı sanırım. Ne giydik, ne yedik, nereye gittik, saçımızı nasıl kestirdik, hangi renge boyattık, ayakkabımız nereden vs... Başka derdimiz sıkıntımız yok adeta. Böyle olmayanlarımız bile maalesef çoğunluğa adapte olmaya çalışmak zorunda kalıyor. Kafalar boş, kalpler tozlu, ruhlar kendi haline terk edilmiş... Gidişat hoş değil kesinlikle. Yazınızı zevkle okudum, kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tümden yazdıklarınızla meşgulüz. Ama daha iyiye yönelmeyi tümden bir yana bırakmış gibiyiz.

   Sil
 3. Geç saatlere kaldım ama huşu içinde okudum yazınızı. Çok derin ve yine harika anlatmışsınız yozlaşmayı. Aynen bu durumdayız Ayşei kardeşim. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmasının hiçbir katkısı, yararı olmayan her şeye feci dalmış gidiyoruz gencinden daha olgununa, değil mi?

   Sil
 4. Yüreğine ve kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Görseller o kadar güzel ve huzur verici ki içim açıldı yüreğim ferahladı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek hayat hissi veriyor, değil mi?

   Sil
 6. Baştan sona harikaydı. Öyle güzel noktalara değinmişsiniz ki. Yazık gerçekten gençler umudumuz ama bazen umutsuzluğa düşüyoruz. Hele şu saç meselesi, yani kötü gözükmesi apayrı. Var olduklarını kanıtlamaya çalışırken, daha fazla yok oluyorlar maalesef. Kalmadı eski komşuluklar. Bayramlar bile çocukluğumdaki gibi değil. İnsan akrepten daha fazla zehirliyor kendini. Belki uzun vade de ölüyoruz ama ölüyoruz sonuçta ve acımadan öldürüyoruz. Kaleminize sağlık, Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum da öyle :))) Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 7. akrep gibi insanklardan korunmak isteriz; ama kaçımız arkadaşına komşusuna yardım ediyor bilinmez.iyilik bekleyen iyilik yapmalı diyotrum ben

  YanıtlaSil
 8. Her türlü tehlikeden uzak olmak için dayanışma şart sanırım. Nezaket kurallarının unutulduğu, sevgi, saygı ve paylaşımın azaldığı hatta bittiği toplumlarda çareler de azalıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayanışma, nezaket ne güzel kavramlardı :)

   Sil
 9. Kaleminize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Geçenlerde otobüse bindiğimde bir tane boş koltuk vardı. Oraya yöneldim aceleyle. O sırada orta kapıdan binen genç bir (bey) bana omuz atıp sendelememe neden oldu ve güzelce o koltuğa kuruldu. Ben şaşkınlık içinde kalakaldım. Bütün otobüs bu duruma şahit oldu. Benden daha yaşlı bir beyefendi kalkıp bana yer verdi. Benden bayağı büyüktü. Rahatsız olmayın lütfen dememe rağmen kalktı. Diğerinin umurunda değil tabii... O'nu Allah'a havale ederken, diğer beye güzel dualar ettim. Ne yazık ki bu hale geldik artık...

  YanıtlaSil
 10. Örnek çok çarpıcı... Şu çok açık belli bir yaş üzerindekiler biliyor artık yalnızca nezaketi, saygıyı, toplulukta yaşamayı.

  O yer veren beyi okumaktan ben de sevinç duydum :)

  YanıtlaSil
 11. Yazınızı bir çırpıda okuyuverdim ne güzel anlatmışsınız.. Yüreğinize ve onun içindekileri kaleme alan ellerinize sağlık..

  YanıtlaSil
 12. Güzel yorumunuzla anın güzelleşmesinden dolayı çok teşekkürler <3

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci