9 Nisan 2016 Cumartesi

Ayva Gülü

Fotoğraf severlere  öyle zengin kareler sunar ki bahar ayları. Martmış, Nisanmış, Mayısmış. Rengarenk. Çiçek çiçek… Dalların zarafete büründüğü, körpe güzellikler.

Mevsim elbette iklimine göre erkenci ya da gecikmeli. Dağlara başka yakışıyor bahar, bahçelere başka. Bahar çok yakışıyor dünyaya. Ruha.

Ağaçlardan çiçeklenmede elini çabuk tutanlar erik, kayısı, kiraz. Ayva ağacı, ağırdan alır. Geç çiçeklenir; erkenciler çiçeklerini döküp yaprağa durduğundan ayva dalları  tadını çıkara çıkara ucu pembemsi tomurcuklarını   gösterir. Kocaman beş yapraklı, yaban güllerini andıran çiçeklenmesiyle böbürlenmekte haklıdır. Koskoca ağaçların küçücük de olsa güllerle bezenmesi baharın zenginliğidir.

Ayva gülü görüldüğünde şarkılarda bile dize olmuş bir haber ağaçlardan alınır. Yaz geldi gelecektir artık. Kış çoktan geçip gitmiş hatta bahar gireli çok olmuştur. Sonbahar meyvesi ayva, yazın müjdecisidir.
 
Eminim hala sürmektedir o adet. Bahar aylarında bebek bekleyenlere ayva gülü yedirtirlermiş. Çocuklar güzel olsun diye.

Bugün, henüz doğmamış iken annemin bolca yiyerek beni beslediği o ayva güllerinin resmini çektim. Ve tattım da iki ayva gülünün yapraklarından. Henüz doğmamışkenki ilk gıdamdan bugün de tattım. Tadı mı? Çiçek, çiçek. Nefis. Hoş kokulu ve tatlı. Tabii ayva çiçeği yaprakları yani gülü, dibindeki oluşuma zarar vermeden toplanmalı.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 09.04.2016, 20:17


Paylaş :

“Kum Saati Gibi” adlı çalışmama;

http://bizimsemaver.com/kum-saati-gibi/

linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.

Acemi.demirci@yahoo.com.tr
@AcemiDemirci

Paylaş :

8 Nisan 2016 Cuma

Avuç içi gibi açılmış kırmızı lale

Açılmış kıpkırmızı bir avuç içi gibiydi. Taç yaprakların birleştiği iç yüzeyde de kenarları sarı sürmeli  kara kara lekeler. Sanki   kırmızı lalenin kömürden gözleri kaçamak muzip bakışlarla bakar gibi. Al gelinciğin hayli semizi bir çiçek duruyor karşımda. Bir kırmızı lale. Dün öğle  saatlerinde, bir bahçede.

Kırmızı lalenin içindeki kara lekeleri görünce aklıma hemen bir öyküm geldi. Yazmayayım adını. Bulması zor da değil zaten. Gelincik filan geçer içinde.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 08.04.2016, 22:07
Paylaş :

7 Nisan 2016 Perşembe

Kandilimizi kutlarım

Bu gece edilecek duaların bir kez daha edilmesine gerek kalmayacak mutlulukta hayırlı Kandiller dilerim tüm akraba, arkadaş, dost ve yakınlara...
   

(Her hakkı saklıdır)

@AcemiDemirci
Paylaş :

4 Nisan 2016 Pazartesi

Tepe Gezginleri

Kedi ya da köpek yahut da kafeste muhabbet kuşu beslemek gelir akla ilk hayvanseverlik denilince. Değil oysa.

Kimi köpeklere kimi kedilere düşkün. Kuşlara düşkün olanlar da var. Ama öyle kafestekilere değil. Uçanlara.

Bir Badem vardı. Akdeniz foku. Evlat edinilmişti hani. Bu doğadaki hayvanı evlat edinme iyi bir şey aslında. Kimileri de kaplan evlat edinmişti. Ne görmüşlüğü ne de yanına yaklaşılabilirliği olmasına rağmen o kaplanın  hayatta kalması ve neslinin sürmesi için bu yapılan iyi bir şeydi.

Doğada yaşayan hayvanları ortamlarından koparmadan, kendi huylarından, tabiatlarından ayırmadan; ama yaşadıkları çevrenin korunmasına  katkıda bulunarak bu canlılara arka çıkmak, aslında yaklaşımların en doğalı. 

O halde arka tepelerin gezginleri kızıl şahin ve kerkenez de benim edindiğim hayvanlar. Köpeklerin, kedilerin adları varsa şahinin adı BozKanat; kerkenezin adı da GökBaş o zaman.

Onlar da biliyorlar artık  onları sahiplenmiş biri var. Tam karşımda durup poz veriyorlar bu yüzden.

Poz vermeyi çok sevdi kerkenez GökBaş. Akşam beni görür görmez bir baktım fıstıki yeşil renginde taze taze patlamış kavak dallarının tepesinde. Profilden poz veriyor. Böyle manken bulunca… Hemen çektim ben de J))

Yolda da elektrik direğine konmuş ve çok büyük olasılıkla kara kızıl kuyruğa rastlatıp fotoğraflamıştım.
(Her hakkı saklıdır)

 Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 04.04.2016
Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

3 Nisan 2016 Pazar

Nisan; Güzel ay

Nisan, güzel ay. İklimlerden baharın artık mevsim olarak girdiğini haykıran  havaların ayı. Nisan’da hava çiçek kokar. Acımsı kokudaki ağaç çiçeklerinin, bahçelerde yavaştan açan lüküstürümlerin,  kır çiçeklerinin kokusunun bir serin yel ile saçılıp, içe solunduğu ay, Nisan ayı.


Bana en güzel gözüken aylar, Mayıs ve Nisan. Taze çiçek renklerinin zeytinyağıyla cilalanmışcasına güneş altında yandığı, bahar yağmuruyla yıkanıp toz tutmadığından yaprak yeşilinin yemyeşil parladığı ay. Yeşilin hakkıyla yeşil olduğu, uzun kış suskunluğundan sonra dalları patlamış ağaçların körpe yaprakları arasında göçmeniyle, serçesiyle, kumrusuyla yuvalar kurulma telaşıyla kuşlar oynaşırken ortalığın cıvıltıdan bir müzikle şenlenmesidir baharın Nisan’ı.


Bahar, bugün o güzelliklerine bir güzellik daha kattı. Kaplumbağasından kerkenezine  poz verdiler. Dün de genç bir kızıl şahini çekmiştim. Ama kerkenezin hele uçarken çektiğim resmini pek beğendim. Mütevazı olamayacak kadar hem de J))


Aksaray’da “tosbağa” denilen kaplumbağa bir anda gözüktü. Tepedeki yolu geçince çamların ve otların arasında kaybolacağından öyle fazla özene bezene bir resim çekme fırsatım olamasa da  yine de tosbağa görüntülenmekten kaçamadı.


Ama kerkenez… O, beni tanır. Kuşlar, tanır. Çünkü kuşlar akıllılar. Yaptıkları yuvalara bakınca apaçık anlaşılmakta zaten. “Kuş beyinli” derken dikkatli olmak gerek yani. Kuşların belli bir zeka düzeyi olduğunu bilmeyenler söyleyebilir böylesi bir şeyi ancak.


Gerçek bu. Kerkenezler insanları tanıyor. Beni görünce hemen başımın üstünden uçar. Sabahları balkonun önünden geçerken öter yani kendince seslenir. Akşam yuvasına dönerken yine öter. Hem de yaklaştığını haber vermek için ta nerelerden başlar ötmeye. Selamlaşmayı sever desem… İnsanların çoğunda olmayan iyi huylara sahip kısacası.


Keklikler pek az gözükse de hep öttüler bu. Ara sıra gördüm; yeterince açıkta olmadıklarından belirgin gözükmeseler de yine de gözüktüler.

Ankara ile özdeşleşmiş at kestanesi ağaçlarının uçları patlamış. Pek görkemlidir hem dallarının patlaması hem de beyaz ya da pembe renkteki çiçekleri. Yaprakları da kocaman ve dilimlidir.


Baharın baş oyuncuları olarak tosbağa, kerkenez, keklikler kendi sahnelerinde, arka tepelerde çekime katıldılar.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 03.04.2016, 16:01
Acemi.demirci@yahoo.com.tr; @AcemiDemirci
Paylaş :

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci