21 Nisan 2017 Cuma

Güzel havalı baharın gezindiği dizelerden fırtınanın gezindiği bu havalara

Orhan Veli bir bahar günü mahvolduğunu “Beni bu güzel havalar mahvetti” diye başlayan dizelerinde anlatmıştı. O  şiir de hemen herkesin bellediği, baharda ille mırıldandığı şiir olmuştu. Öyle şairler var mı hala bilmem. Varsa da böylesi dizeler döktürtecek havalar var mı şimdilerde, emin değilim. Zira Ankara’da bahar, soğukla mahvediyor  insanından çiçeğe durmuş ağacını şimdi.

Bahar, acelesinden bile olmayan; bir geçiştirmece bile denilemeyecek;  bir oldu bitti ile daha kapıya bile gelmeden göz açıp kapatana kadar geçip güz olmuş sanki;  üçüncü cemrenin ilkbaharı müjdelediğini unutmuşcasına sonbahar rolüne bürünürken nasıl yazılabilirdi şimdilerde Orhan Veli dizelerince dizeler? 

Bu bahar Ankara’da hava, dik bir fırlayış ile yükselirken  çivileme atlayışlar gibi hızla düşüyor. Oysa baharın mektupları çiçekler çoktan teslim edilmişti toprağa, ağaçlara.  Bahar havası, kış havasınca  üşütüyor.
 
Şu sıra sıcaklık düştü yine. Birkaç gündür tadı tuzu yok. Bahar mı değil mi hiç belli değil. Ortalık çiçeklenmiş halde; ama soğuk. Sert rüzgâr, bahar dallarından şemsiye iskeletinin çubuklarına kadar umursamadan kırıcı hiddette.

Hava gri. Kapalı. Güneş saklı. Bahar yeli, fırtına şiddetinde. Fırtına, bitmeyen bir homurtuyla  tepelerde, kapalı pencerelere rağmen evin içinde geziniyor.  Bu uğultu  bahar ezgisi değil oysa. Bu şarkı, kış öncesi ulakların seslenişince. Vakitsiz. Yani Nisan’ın geçinde. Sırasız. Yani ardı sıra gelecek mevsim yazken.

Dün ısının yirmi iki derece olduğu Ankara bahar havasındayken öğleden sonra başlayıp durmadan esip ağaç köklerine düşman kesilmiş fırtına sonrası bugün havanın birdenbire  on derece düşmüş  olmasına ne denilir? Nasıl bir düşüş bu; nasıl bir çakılma!

Yoksa bu bahar kaprisi mi? Ya bahar şarkıları? Şu var ki dinlenilen şarkı hangi şarkı olursa olsun esas olan kimsenin duymadığı içten söylenen şarkıdır. Ki bu bahar içten içe kış şarkısı söylüyor görünüşe bakılırsa.

Yani bahar  yalpalıyor. Bir o yana bir bu yana gidip geliyor. Bir kışa bir yaza doğru seğirtirken bir güneşe bir pusa  dönüyor yüzünü. Bahar saklambaç oynuyor. Oysa aylardan Nisan. Ve Nisan ilkbaharın adı. 
 
Yine de doğadır, havadır; bozar da açar da. Güneş de güler, pus da somurtur; sis de karartır ortalığı. Ne yapsa da, elinden geleni ardına koymasa da mevsim kesinlikle bahar. Ve önü yaz. Her şeye rağmen yaz gelecek…

İlk kare, fotoğraf gruplarımdan sonra blogumda.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 21.04.2017

Paylaş :

18 yorum:

 1. Tomurcuklardan sonra bir ara soğuktan dalında kurudular çiçeğe duramadan ama ben bugün erikleri dalda gördüm, öyle hoşuma gitti ki. Bahar yeniden dirilişin müjdecisi, tekrar dirilen tabiat aracılığı ile çok mesajlar veriyor Allah bize. Bahar neden nazlanıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahar nazlı, kaprisli bu sene. Isı on derece filan düşüyor bir anda. Ama dallar çiçekli :)

   Sil
 2. Bahar İzmir'de yaşanıyordu, İstanbul'da ilkbahar bir yaz bir kış demek, sonbahar havası daha güzel onun için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara'da ilkbahar kısadır zaten hep. Bir de kışın uzantısı haline gelince bu yıl, zaten ağır kışın ardından bahara sitem etsek azdır :)))

   Sil
 3. Bahar bulunduğum topraklarda anlattığınız gibi. Ani sıcaklık düşüşü kışı geri getirdi. Havanın durumu insanın içini karartıyor. Sert esen rüzgar ağaçları da bizi de üzdü. Üzerlerinde taşımış olduğu meyvelerin bir kısmı döküldü. Bu sefer Mart değil, Nisan öyle kapıdan baktıran, kazma kürek yaktıran cinsten hem de:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nisan ayı, Kasım; ilkbahar da sonbahar sanki. Hava soğuk. Kurtulamadık bir türlü üstte pardesüden daha kalın şeyler taşımaktan. Kaloriferler zaten yanıyor. Umarım yazın böyle olmaz :)))

   Sil
 4. Doğanın dengesini bozunca o da kendine göre bize günümüzü gösteriyor.

  YanıtlaSil
 5. Bahar İstanbul'da da tıpkı Ankara gibi:( Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahar çok kaprisli. Feci bir soğuk var bugün Nisan için.

   Bugün Koru metrosu çıkışında havada uçuşan tanecikler gördüm. Kar gibi. Ne elim ne de dilim kar demeye varmıyor. Ama Ankaralıların çok yakından bildiği kar soğuğu var. Üşüttü 

   Sevgiler 

   Sil
 6. Orhan Veli'nin o şiirini çok severim, aslında her şiiri güzel ya.. :)) Baharın bu dengesizliğini sevmesem de, kapalı havalar yine güzel :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveti bahar güzel. Çiçekli ağaçlarla çok şenlikli her taraf.

   Orhan Veli iyi ki şiirler yazmış :)

   Sil
 7. ay bu havalar enerjimizi düşürdü yaaa hep uyku getiriyooo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kahve?

   Demek ki şu sıra kahveli kareler göreceğiz senden Derincim :)

   Sil
 8. Böyle havada istifa ettim Evkaftaki memuriyetimden. Tütüne böyle havada alıştım, Böyle havada aşık oldum; Eve ekmekle tuz götürmeyi Böyle havalarda unuttum; Şiir yazma hastalığım

  Copyright © danismanhocam.blogspot.com Sitesinden Alındı: http://danismanhocam.blogspot.com/2017/04/guzel-havalar.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel havaların bu güzel şiirini yayınladığınız sayfanızdayım birazdan :)

   Sil
  2. Buradaki yorumunuzun ardından sonra da yeni yazınız için ziyarette bulundum. Hatta yorumum da var :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci