9 Nisan 2017 Pazar

Hafta sonu yollarındaki gerçek

(Çektiğim Ankara’ya ait kareleri kullandım yazım için)

Hayli öncelerde şair, “Ankara’nın en güzel yanı İstanbul!a dönüşüdür” demiş. Anlaşılan bu görüş, o zamandan bu yana fazlasıyla değişmiş. Çünkü şimdi İstanbullular için Ankara hafta sonu kenti oldu. Hafta sonları Ankara’dalar.


Çok kalabalıktı yollar bugün de hep olduğu gibi. Altı milyonluk bura zaten kalabalık bir kent; ama yollar, hafta sonu konuklarıyla daha da bir yoğun.


Bu kentin caddelerinde her zaman yabancı plakalı araçlar olur; ancak hafta sonları Ankara plakalı araçlar ile başa baş sıklıkta rastlanır onlara İstanbullu araçlara. Birkaç senedir bu böyle. Önceleri her yerde pıtrak gibi biten AVMler nedeniyle geliyorlar sanıyorduk; zira belki buraya geliş belki  İstanbul’da bir AVM’ye gidiş gelişten daha kolay ve az zaman almaktadır.


Yine İstanbulluların araçları ile dopdoluydu yollar. Haa, kimi şirket arabaları İstanbul plakalı, onlar değil bahsettiğim. Bunlar apaçık buraya gezmeye, ziyarete, hafta sonunu geçirmeye gelmişler.


Belli bir Ankaralı kitle var tabii İstanbul’da, İzmir’de. Kimi gelenler onlardan. Buradaki yakınlarını görmeye geliyorlar. Ancak hafta sonunda onca oylayıcı, gezilecek yeri varken Ankara’da gezilecek yer bulamamaktan, nereye gidilecek bilemediklerinden yakınan İstanbullular hafta sonu gelince yollarda göstere göstere bu dedikleriyle yaman çelişkiye düşüyorlar.


Kentleri birbiriyle kıyaslamak akıl karı değil. Hepsinin kendince özellikleri, başkalıkları, güzellikleri  var. İstanbul her yerden bambaşka  malum. Ülkemizde değil dünyada benzeri yok böylesi bir şehrin. Ancak o benzersiz kent  şimdiki İstanbul mu; çok değil bundan elli, atmış yıl önceki İstanbul mu? Alabildiğine tıklım tıkış, trafikten yılmış, bir yakadan öte yakaya geçmek zorunda kalıp alamadıkları uykularına banliyö trenlerinde, şehir hatları vapurlarında,  otobüslerde devam eden insanlar, hafta sonunda soluğu Ankara’da alıyorlar.


Gerçi Ankara yolları A’dan Z’ye her ilden gelen yüzlerce araçla dolu artık. Üniversite kenti malum. Kimi öğrenci aracı kimi iş için gelmiş. Fakat anması bile üzüntü veren  o büyük depremler yaşandıktan sonra ne zaman Ege’de, Marmara’da bir deprem olsa ki sıkça da oluyor, deprem kuşağı ülkesi olduğumuzdan, İstanbullular için Ankara güvenli bir kıyı oluyor. Üzerinde İstanbul vapuru yazan araçları, Ankara’ya demir atıyor.


Bu yazıyı, yollarda İstanbul plakalı araçları sıkça görmek çok ilginç bir konu olduğu için yazmadım. Hepimizin İstanbul’da yakınları, tanıdıkları, arkadaşları var. Benim de kız kardeşim ve yeğenlerim ile arkadaşlarım, başka akrabalarım, yakınlarımız, tanıdıklarımız var. Ve hafta sonları bir gerçekten kaçışı görür olduk Ankara yollarında artık hiç aksamadan. O halde deprem gerçeğini unutmasak…
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 09.04.2017, 19:53


Paylaş :

18 yorum:

 1. Doğma büyüme İstanbulluyum ve kalabalığından kaçarak Muğlaya geldim. Ankara'nın başkent olması dışında bende hiçbir cazibesi yok nedense..Ne zaman gelsem eksik taraflarını görüyorum hep..Dediğiniz gibi her ilin kendine has güzellikleri vardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))
   Doğma büyüme oluna yer ve sonradan gelinen yere bakınca yorumunuzu yadırgamadım :)))))))

   Güzel yerler andıklarınız.

   Sil
 2. siteniz çok güzel paylaşım için teşekkürler, bende beklerim :)

  YanıtlaSil
 3. siteniz çok güzel paylaşım için teşekkürler, bende beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Sitenizin adını yazabilir misiniz?

   Sil
 4. Ankara' da gezilecek yerler var ve güzel bir şehir. Ama İstanbul' la kıyaslayınca pek çok şehir gibi geride kalıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul, dünyada hiçbir şehir ile kıyaslanamayacak özellikte. Kıyaslamak değil bunu düşünmek bile :))))))))

   Sil
 5. Onca kalabalığa rağmen İstanbul seviliyor. Hep köye yerleşsem mi diyorum ama yapamam. Doğmadığım, büyümediğim koça şehirde karnım ve ruhum doyuyor. Ankara' yı sevemedim gitti. Belkide hiç gezmediğimden, sadece işim düştüğünde gittiğimden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir. Her şehir hitap etmiyor gerçekten beklentilere :)

   Sil
 6. yaa doğrudur demek ki istanbullular için alternatif tatil rotası oldu ankara. bolu sakaryaya filan gitmekten sıkıldılarsa tabii. belki gölbaşını severler veya eymiri :)

  YanıtlaSil
 7. 5-6 il öncə biz də getmişdik Ankaraya. Mənim ilk diqqətimi çəkən insanlarının daha ciddi və mədəni olması idi. Təəssüf ki, bircə gün qaldığımızdan çox gəzə bilməmişdik. T.Özalın tikdirdiyi bir camini və bir də vəli zatlardan birinin türbəsini ziyarət etmişdik. Amma 2 il orda yaşayan qardaşımgil təbiətinin gözəl olduğunu və istifadəli, tərtəmiz piknik alanları olduğunu söyləmişdilər. Söylədiyiniz kimi hər yerin özünə xas üstünlükləri var. Sevgilər.

  YanıtlaSil
 8. İstanbul yaşanacak değil kaçılacak kent oldu ne yazık ki:( Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyada tek olan bir şehri bu hale getirmek..... :(

   Sil
 9. Bir İzmir'li için zor yer..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Ankaralılar içinde zor yer :)

   Sil
 10. Ankara ne derece kalabalıktır bilmiyorum ama İstanbul'dan gelenler insan yoğunluğundan kaçıyor olabilirler :D Toplu taşımada nefes almak bile mümkün olmamaya başladı baharın gelişiyle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara da çok kalabalık. Ancak denize sınırı olmadığından rahatlıkla genişliyor. Herkesin kendince bir nedeni olmalı.

   Haklısınız. Geliş nedenlerinden biri de mutlaka dediğiniz neden. Şu da gerçek ki 1999 bu rahatlık bizi rahatsız ediyor :))

   1999 Ağustos depreminden sonra İstanbul, İzmit, Bursa, İzmir ve Eskişehirlilerin hafta sonu uğrak yeri oldu Ankara 

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci