15 Nisan 2017 Cumartesi

Sessiz ve Saçaklı Kuyrukluyıldız

Ve internet kapanır… Çünkü tam şimdi internete mola vakti. Mola, salepli, meyve çaylı bir keyif için değil; yazılı, çizili olacak elbet. Çekilmiş onca fotoğrafı sınıflamalı; kare ayıklamacalı. Mola, sadece az evvelki uğraşa aradır. Ancak, başka bir uğraşa kapıdır. Boş durulmak için değil, sıradakileri halletmek içindir.

Başında hep bulunmasanız da bilgisayarınız hep açık oluyor. Artık adet öyle. Çünkü internet artık bir bakıma saklı telefon, postacısız mektup, hışırtısız gazete, kütüphane, göz kulak. Ötesinden berisinden tüm dünyalara dair kapıyı tıklatmadan gelen her şey.
 
Kapandı işte yine internet. Kapanan internet ama. Molada çünkü. Bilgisayar kapanmayacak: Çünkü sıra, yazılmak için sırada olan şeyde. 11Nisan  dolunayının yanında sessizce beliriverip, tık çıkarmadan yoluna devam ederken birkaç gün boyunca fotoğrafladığım kuyruklu yıldızda. Diğer yıldızlardan çok daha parlak, onlardan çok daha iri ve sanki  aya konuk yıldızda. Bir yüzüğün büyük orta taşı nasıl kenarını donatan ufak  taşlardan daha iriseyse işte öyle yüzük orta taşı  görkemiyle göğün elmasıymışcasına yanıyordu. Saçaklıydı  eteği. Sallantılı küpeler gibi uzantılarıyla. Sesi, o alışılmadık parlaklığı ve iriliğiydi.

Balkondayken fark etmiştim. Ayın etrafı, silik farklı renklerde harelenmişken  harenin gerisinde kalan yıldızlar gözükmez. Oysa hareye rağmen yani önüne çekilen duvara rağmen bir yıldız göğün siyahında kalanlardan daha parlak gözüküyordu. Hemen dolunayın  eteğinin dibinde. Yamacında. Kapı komşu sanki.

Kutup Yıldızı dışında ilk kez kapkara gökteki  bir yıldızın çakılı olanlardan bile parlak olduğunu görüyordum. Üstelik  hareyle çepeçevrelenmişken. İlgimi çekti. Çektiğim karelerde, ayın altında toplu iğne büyüklüğünde bir pırıltı olarak gözüküyor.

O zaman yapılacak iş internette dolanmak, bu sıralar gökte hangi yıldız böylesi parlıyor araştırmak.

Uzun sürdü araştırmam. Bir internet sitesindeki 13 Şubat 2017 tarihli bir haberde, 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková  adlı kuyrukluyıldızın 11 Şubat tarihinde, 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak isimli kuyruklu yıldızın da 1 Nisan 201’de dünyayla ay arasından geçeceği yazıyordu.  2018 yılı yaz aylarına dek  dünyaya yakın mesafeden peş peşe üç kuyruklu yıldız  geçecek başlığı ile verilmişti haber.
1.      
Bulacağımı bulduktan sonra da teyit için başka yerlere de baktım. Yazılanları okudum. Ardından ne yapılır malum, o yıldızın fotoğraflarını çekmek… Fotoğraf makinemi alıp çok rüzgarlı o gecede kuyruklu yıldız  safarisine koyulmak…

Daha önce de bir kuyruklu yıldız görmüştüm. Çeşme’deki ilk yıllarımızda. O pek ünlü Halley kuyruklu yıldızı orada göstermişti kendini. Bekçiye hangi taraftan gözüktüğünü sormuştum, Ankara’dan gelir gelmez. Adalar tarafından doğuyormuş. Kuyruğu da epeyce uzunmuş. Okul kitaplarında çizimlerini gördüğümüz yıldızlar gibiymiş yani.

Akşamı zor etmiştik. Bahçede, başlarımız göğe çevrilmiş halde bakınıyorduk. Gözler Halley’i görmek için sabırsız. Halley kaç yılda bir gözüken bir yıldız malum.

Görmüştük sonunda. Gerçek bir kuyruklu yıldız. Kuyrukluydu gerçekten. Yıldızın peşi sıra uzanıp giden gelin duvakları gibi ışıklı uzantı, onu diğer yıldızlardan farklı kılmıştı. Halley güzeldi. Onu görmüş olmak da güzeldi.

Geçen Kasım ayında da yetmiş yılın dolunayını gördük orada. Bu kez Altın Kum tarafından doğmuştu ay.  Yine orada, seneler önce güneş tutulması da yaşamıştık, öğlen gibi. Ortalık zifiri siyah olmamıştı; ama birden bir kararma, loşluk  sarmıştı her yanı. Renkli camlara kadar hazırdık güneş tutulması için. O da güzel bir doğa olayı olarak orada tanık olduğum bir anıdır.Tüm bu olayları haberdar olarak Ankara dışında izlemiştim. Ama bu kez habersizdim ve Ankara göğünde izledim. 

İnternet ile eş anlamlı sosyal medya filan kapalı oluyor tabii bir konuyu araştırırken.  11 Nisan dolunayının  yanı başındaki kuyrukluyıldızı aramakla, okumakla  sonra da resmini çekmekle  dolu çünkü vakit.

Balkondan göğe çevrili kamerada yaklaşan görüntü sürprizlerle doluydu. Kuyruğu  alışıldık değildi bu kuyrukluyıldızın. Halley’e hiç benzemiyordu. Hani altında birkaç başka küçük taş sallantılı büyücek taşlı küpeler vardır ya… Öyleydi biraz. Ayın dibinde çok parlak bir damla gibiyken kendi dibinde de birkaç küçük  benek vardı. Öyle ardı sıra  uzatıp giden bir beyaz ışık seli yoktu. Kendine has gözüküyordu.

Yıldızların da dünya gibi, ay gibi, başka gezegenler gibi yolu, yörüngesi var tabii. Yörüngesinde aldığı yol, her akşam biraz daha açılan uzaklığından anlaşılıyordu. 11 Nisan dolunayı sonrasında akşamları balkondan gözledim kuyrukluyıldızı. Yine resimlerini çektim her seferinde. Çok uzak olduğu için netleme, oynatmadan sabitleme zor oldu.  

Bir kuyruklu yıldız, sessiz sedasız ayı ziyaret edip, hareden çitleri  filan dinlemeyip aşarak dolunayın halini hatırını sorduktan sonra kim bilir kaç yıl sonra yeniden rastlayacağı, yolu üzerindeki, yörüngesinin geçtiği sonsuz boşluktaki kadim yıldızların, eski arkadaşlarının yanından geçmek  üzere döngüsündeydi yeniden.
(Her hakkı saklıdır)
 Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 15.04.2017, 20:48
Paylaş :

15 yorum:

 1. Yazınızı okuyunca Halley kuyruklu yıldızını ne zamandır düşünmediğimi fark ettim. Halbuki bir zamanlar gündemden hiç düşmüyordu.
  Fotoğrafladığınız kuyruklu yıldızın peşinde takipçileri varmış gibi çıkmış.:) Sizin benzetmeniz daha şık olmuş :) Havanın açık olması da büyük bir şansmış.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuyruğu, kuyruktan çok saçağa benziyordu.

   Akılda yokken bir de böyle farklı bir kuyrukluyıldız görmek çok hoş oldu :)

   Sil
 2. ilginç. hiçbirini bilmiyodum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanmam... Senin bilmediğin bir şey mi yakaladım :))))

   Sil
 3. Güya teleskopumuz da var ama hiç aklıma gelmedi çıkartmak :(

  YanıtlaSil
 4. Üçüncüsünde unutmamakta fayda olabilir. Kuyruklu yıldız seyri güzel :)

  YanıtlaSil
 5. Vay! Haberim yoktu:( Ne güzel yakalanmış kareler... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiçbir yerde rastlamadım ben de. Sadece her şeye rağmen parlayan bir yıldızın sıradan olmadığı aklıma gelince araştırmaya başlayıp öğrendim. Üçüncüsü de varmış ama. Onu kaçırmamak gerek :)

   Sil
 6. Kuyruklu yıldız görenlerin kalbi saf ve iyi kalpli derler ben hiç görmedim 😂

  YanıtlaSil
 7. O yüzden görmüş olmalıyım :)) Sanırım öylelerdenim :)

  YanıtlaSil
 8. Çekimleriniz çok güzel her zamanki gibi. Oğlum gökyüzübe çok metaklı. Bu yüzden sizden öğreneceğimiz daha çok şey var. Teşekkürler. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle çocuklara bayılırım. Bir şeylere meraklı, gözleyen, yaramazlığı da bilen, okumayı da, elini yüzünü toza toprağa bulayarak oynamayı da. Çok sevgiler oğlunuza ve size :)

   Sil
 9. Harika bir kuyruklu yıldız safarisi yaşattınız ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlemek güzeldi. Yaza denk gelecek olanı da kaçırmamayı istiyorum :)

   Sil
 10. Ne güzel yakalamissiniz. Ani yakalamak bu olsa gerek 😊

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci