5 Mayıs 2017 Cuma

Hıdrellez Ankarası

 Ankara yirmi altı derece. Güneş tepede. Günlerden Hıdrellez.

5 Mayıs yani. Hani gül ağaçlarının altlarına dilekler saklanan gün. Adet öyle.

Mayıs ayının beşinde dileklerin dile getirilmesi adettendir. İstekler kağıda çizilir. Neler isteniliyorsa. Hayattan beklenenlerin resmidir çizilenler. Evinden, arabasından, okulundan, işinden, bebeğinden, muradın her türlüsüne.

Diyelim ki  bir lise öğrencisi kağıda üniversite kapısı resmi çizer. Bir üniversite mezunu da  bir iş kapısı resmi çizer. Ben hep ağaç, kaplumbağa, koyun filan çizmiştim. O yüzden galiba Sakız koyunlarının olduğu yer, ikinci uç oldu bize. Biraz uzak, gidip gelirken hayli yoruluyoruz; ama olsun.

Farklı bayağı buradan öteki ucumuz. Kokusuyla mesela. Ancak Ankara’nın bu tarafındaki rüzgâr da oradan hiç geri kalmaz.

Öğle tatilinin anlamı,  güneşli  on iki şeritlik caddeden sapıp   bahçelerinde leylaklar, avize ağaçları yetişen sanki Ankara’nın göbeğinde değil de uzaktaki bir kasabayı andıran ağaçlar içindeki tek katlı, koca bahçeli,  kümeslerden yumurtlamış tavuk gıdaklaması gelen ara sokaklarda nefes almak.

Çok sakin caddeden geride kalanlar. Trafik filan yok. O yüzden taşra havalı sokaklarda dolanmak, tatilin en iyisi. Öğlen vakti sıcak neşe saçan gülümsemeli güneşin altında selamlamak gerek Hıdrellezi. Sabah da bu baharın ilk gelinciği baş vererek selamlamıştı.

Kulağımda Perry Como. Sakince söylüyor. Yırtınma, yanıp yakılma yok. Bağırtı değil gerçek müzik. O bitince Diana Krall başlıyor. Gözümün önünde de alabildiğine kiminin çiçeklenmesi bitmiş kimininki sonlanmaktaki meyve ağaçları. Kirazından ayvasına. Bir kiraz ağacının meyveleri çoktan baş verimş kurumuş çiçekler arasından. Yeşil yeşil belirginleşmişler. Güneş gördükçe olgunlaşacaklar. Boncuk boncuk henüz kirazlar.

 
At kestanesi çiçekleri, o en az iki karış boylarıyla yine ters çanlar gibi süslemişler ağacı. Kocaman, çizgili, dilim dilim yapraklar ayrı havada; çiçekler beyaz beyaz ayrı güzellikte.

Bugün Ankara Hıdrellez ile daha güzel. Nasıl da sakin. Ben mutlu.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 05.05.2017, 21:49
Paylaş :

13 yorum:

 1. Ne güzel anlatmışsın ☺️

  YanıtlaSil
 2. Günün güzelliği yansımıştır. Güzel bir gündü. Üstelik de Hıdrellez.
  Çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Dilek dilemek için geç mi oldu? Bahçede gül ağacı var da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanmam. Dilek tutmanın, dilemenin anı olmaz. Her an olabilir. Dileğinin kabul olmasını dilerim :)

   Sil
 4. Biz de geçen yıllarda Seymenler Parkı'nde yapmıştık Hıdırellezi.Şimdi sadece dilek dileyip,toprağa gömdük.Dilerim hepimizin hakkında hayırlısı olur :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seğmenler Parkı çok iyi fikir. Şimdi uzak kaldık. Neyse ki yeşilliğin çok olduğu bir yerdeyiz :)

   Sil
 5. Ben hep gülen yüz çizerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi fikir. İnşallah seneye ben de çizeyim :)

   Sil
 6. Bir Hıdırellez daha geçti. Temiz yürekli insanların güzel dilekleri kabul olsun. Beklemek zordur ama umutlanmak güzel...
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaç yıllardır süregelmiş güzel adetler. Hala sürmesine çok seviniyorum.

   Bu sene yeni şeyler öğrendim. Geçen yıl gül suyu yapmayı öğrenmiştim. Bir yazı hazırlayıp anlatmayı düşünüyorum Hıdrellez Günü bir şeyler toplarken gördüğüm iki kadından öğrendiklerimi:9

   Sil
 7. ya gece oldu mu peki sizin evin orda veya mahallede şenlik ateşlerii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buralar, çoklukla eskiden Kavaklıdere ve Bahçelievler'de yaşamışlardn oluşuyor. Karma bir yer. Ama bir kültür alt yapısı oluşturmaktalar. Ağaçlandırmadan, sanat müziği korosundan, hayvanseverlerinden, ressamlarından, derneğine. Ve ilçe omak için çalışılıyor.

   Burada ille havai fişekler atılır ki konum olarak herkesin göremediğini görme olanağı çok güzel. Bir de her yanda yılbaşında da Çin fenerleri uçuruluyor. Kapkaranlık tepelerin üzerinde süzülen fenerler. Ben seviyorum o görüntüyü :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci