16 Mayıs 2017 Salı

Safranbolu konağı, Kemah'tan pencere kepengi.

SafranboluEski evler, balkonlar pencereler, kapılar üzerine fotoğraf grubumda yayınladığım, seneler önce  Safranbolu ve Kemah, Erzincan’da çektiğim kareler, o fotoğraf grubumdan sonra blogumda.  


(Her hakkı saklıdır)

Kemah, Erzincan.
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 16.05.2017


@AcemiDemirci
Paylaş :

14 yorum:

 1. Erzincan Kemah'ı iyi bilirim. Oranın meşhur bir de kemah kaya tuzu var. Her yıl yazları Erzincan'a giderdim ama artık şimdi bilemiyorum gidebilecek miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erzincan'da tuzlalar var. Yerde. Tuz elde ediliyor. Tuz alanları. Görüntüsü çok güzeldi. Hafif kar yağmış, bölüm bölüm gibi gözüken yerler.

   Memleket orası ise yine gidersin tabii :)

   Sil
 2. Safranbolu evlerine bayılıyorum. Gören gözlerinize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de. Çizdiğim bir Safranbolu evi de var. Öğrenciyken. Çok uzun zamandır ciddi anlamda çizmiyorum zaten :)

   Çok teşekkürler. Sevgiler :)

   Sil
 3. Ne çok istemiştim yaptırdığım evin pencerelerine böyle kepengler taktırmayı.. ahh nerde o eski ustalar.. bulamadım gitti.. fotoğraflara bakanarak avunuyorum işte.. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birebir aynı eskilerdekileri yapacak ustalar ya hiç kalmadı ya da üç beş taneler. Onları da bulmak zor sanırım. Belki resimler göstererek modele bakıp mı yaptırtmalı. Çok iyi marangozlar hala var :) Sadece ağaç yontmada ustaya rastlamadım :)

   Sil
  2. Bulunduğum yerde iki marangoz vardı (gerisi tırı vırı derler ya aynen ondan) maalesef onlar da artık yapılmadığı için aşırı yüksek paralar istediler.. inşaat esnasında zaten ustalarla didişmekten canım çıkmıştı, ben de boşverdim gitti :)

   Sil
  3. Artık kaybolan zanaatlardan marangozluk. Ahşap yerine çeliğe dönerken mutfaklar filan kolay değil artık usta zannatkar bulmak.

   Kalan son işin uzları da hint kumaşlarına nazire yapmakta haksız değiller kendilerince galiba :))))9

   Sil
  4. Evet doğru.. Bir de işin içinde şüphecilik var, yarı parayı vereceğim ama ya istediğim gibi yapamazsa, kilit sistemi aksamı vs. :)

   Bir de eski kepenkleri satan eskiciler var.. oraları dolaşacağım artık. :)

   Sil
  5. Eskicileri dolaşmak iyi fikir. Ama...

   Ama her ahşap aynı kalıcılıkta değil. Yağmur, nem yemiş, güneş altında kalmış olacaktır eskicilerdekilerin çoğu. Kurt meselesi var. Eminim en az benim kadar hatta dha çok biliyorsunuzdur; ama maksat sohbet olsun, değil mi? 

   Sedir ağacı en iyisi ahşaplar içinde; ama sedir bırakmadılar ne yazık ki. Kurtlanmıyor. Böceklenmiyor. Bir de Batı Karadeniz'de kestane ağacından yapılma merdivenler mesela. Kerestesi çok iyi bir ağaç cinsi kestane. Pahalıdır o yüzden.

   Eviniz hangi iklimde? Kuru, nemli, deniz kenarı, dağ başı? Hangisi?

   Tokat Taş Han ilk açıldığında ki en az yirmi yıl daha önce tümden antikacı ve eskici ile doluydu. Çok eski, asırlık evlerin kapıları, nişleri, pencere demirleri satılıyordu –benim en sevdiklerimden -ç içe geçmeli demir çubukların kareler oluşturanlardan- . Oymalı, müthiş bir işçilikle işlenmişlerdi. Nişler vardı. Tavan süsleri vardı. En son dört yıl önce ya da beş yıl, gittiğimde tek bir tane öyle dükkân yoktu. Ortalık ucuz Çin oyuncaklarına, plastik süslere ve pelüşlere kalmıştı.

   Yine vardır da çok aramak gerekebilir. Umarım bulursunuz. Bu arada bir marangozla önce ahbap olmak işe yarar mı? 

   Sil
  6. Marangoz kızı olduğum için ağaçlardan biraz anlarım :) Eski ustalar da yok, ağaçlar da maalesef. Şimdi varsa yoksa sıkıştırılmış kağıtlardan tüm mamuller.

   Ev Bergama'nın 14 km yukarısında köyde. Yani Egenin kuzeyinde. En verimli ovadayız.

   Şimdilik bir marangozla hasbıhal ediyoruz, benim isteklerimi anlıyor, ustalığı da var. Bakalım kısmet :))

   Sil
  7. Güle güle oturun evinizde. Tahmin ettiğim gibi benden de fazlasını biliyorsunuz. Ben de böylece sorarım artık zaman zaman aklıma takılanları.

   Belki o ustanın işçiliğinin fotoğraflarını paylaşırsınız işler bittikten sonra. Biz de görürüz ::9

   Sil
 4. sen seviyon evleri kapıları pencereleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok severim. Bir de babaannemin eski taş Kapadokya evinin duvarında da olduğu gibi taştan yapılma güneş saatlerini :)

   Ahşap ya da taş olmayınca bu içtenlik olmuyor :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci