8 Haziran 2017 Perşembe

Mavi Yumurta

Beyaz mı yoksa kahverengi olursa mı daha besleyicidir tartışmalarıyla kabuk rengi önem kazanmıştı şu sıra kahvaltıda tüketilen yumurtalar. Bir ara da her şeyin suçlusu bulunurlardı. Kolestrol denilince akla tanım olarak yumurta gelirdi daha ilkten. Kahvaltıların vazgeçilmezi olmayı yine de sürdürebilmiş bir besindir. Kahvaltıda, tavuk yumurtası tüketilir malum.


Bıldırcın yumurtasına düşkünler de var. Kuş yumurtalarına yani.  Hiç de tatmadım bu yüzden bıldırcın yumurtası. Kaz yumurtası da yenilirmiş; ama nerede bulunabilir ki o yumurta. Doğu Anadolu’da tabii. Kars’ta.

Kimi kuşların yumurtası  benek benek, renkli, güzel mi güzeldir. Mavi renkli kuş yumurtaları, firuze taşını andırır kuş yuvalarında. Benekliler pek bir neşelidir.


Dal parçalarından, çam ibrelerinden, çer çöpten oluşan yuvalar içindeki o mavi mavi  yumurtalar, gök boncuk rengindeki  çingi taşları andırır. Yumurtayken başka güzeldir kuşlar, kanatlanıp uçunca başka güzel.

Bir kuşu kafese  tıkmak, kanatlarını kilitlemektir o yüzden.
Kanatlarına kelepçe vurmaktır. Prangaya vurmaktır.

Devekuşu yumurtasından kaplumbağaya, sürüngenine kadar hatta kurbağasından kurtçuğuna kadar yumurta var. Yumurta, çekirdek demek. Tohum demek. Hayatın başlangıcı demek. Hayata gelecek olanların hem sığınağı hem de besini demek.

Yumurta insanlar için müthiş bir besin. Protein. Ambalajı kendiliğinden olan yani kendi saklama kabı içindeki yiyecek.

İşte o kahvaltıların vazgeçilmezi, alakoku, rafadanı, katısı, kaysısı; omletin ham maddesi, keklerin, böreklerin, köftelerin olmazsa olmazı, çok sevip sıkça yaptığımız yaz yemeği çılbırın ta kendisi yumurtaya bura pazarında rastladım. Pazarlar köy yumurtası doludur malum. En doğalı, lezzetlisi,  güzelleri de Doğu Anadolu pazarlarında kesinlikle.

Bura pazarında farklı bir yumurta ilişti gözüme. Mat yani pastel mavi. Pastel. Küçük. Hani o çift sarılı, jumbo filan diye övüle övüle allanıp pullanıp satılan cinsten değil. Bildik yumurta.

Cins tabi. Cinsi öyle yumurtanın. Mavi yumurta yumurtlayan tavuk beslerseniz follukta bulacağınız yumurtalar da haliyle mavi olacak.

Pazardaki diğerler yumurtalardan pahalıydı mavi yumurta. Mavi tabii. Farkı olmalı. Mavi demek havasından suyuna hayatın rengi demek değil midir? J Tanesi seksen beş kuruş.

Mavi yumurtalı sofralara nazar değmezmiş diledim  haşlarken J
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 08.06.2017, 3:27

Paylaş :

6 yorum:

 1. Umuda, umudun rengi maviye öylesine ihtiyacımız var ki, yumurtanın bile mavisiyle mutlu oluyoruz.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk karede, beyaz ve koyu renklilerin arasında, masmavi değil tabii; ama sakin, may bir mavisi var. Ben sevdim. Gereksinimden belki de :)

   Sil
 2. İlginç gerçekten doğal mı acaba o mavi yumurta

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğalmış. Öyle dediler :)

   Ebadı alıştığımız paket yumurtalarına bakınca hayli küçük.Bana inandırıcı geldi o yüzden:)

   Sil
 3. yumurta çok severim de mavisini görmedim bir dikkat edeyim bakayım göreyim bir yerlerde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masmavi değil. Pastel. Mat. Ama ben seçerim hemen. Öyle şeyleri görmede bir yatkınlık var galiba :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci