10 Eylül 2017 Pazar

Eşi benzeri olmayan kapılar


Alışılmadık ayrıntılar

ve bezemelerle  

olağanüstü bir güzelliğe bürünmüş 

ender görülecek

 bir kapıya ait çektiğim kareler, 

Old Houses 

old Windows 

and balconies fotoğraf grubum ile blogumda.

(Her hakkı saklıdır)


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 
19.09.2017


Acemi.demirci@yahoo.com.tr;

@AcemiDemirci
Paylaş :

14 yorum:

 1. Çevresindeki yeşillikle uyum içinde, ne zarif bir kapı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bloga girerken küçücük pul gibi bir şeyi okutup öyle giriyoruz iki yana açılan kapılar ile. Oysa böylesi emek işi, boyalı, desenli kapılar. Biz giderek ruhsuzlaşıyoruz, orası kesin. Ne kadar büyük yerde yaşıyoruz o kadar uzaklaşıyoruz kendimizden.

   Kapının başından ayrılamadım. Kafilenin serbest saatinin tamamında ben kapı, pencere gibi detay çektim. Çiğ güneş altında. Zaman kısıtlı, konu çok. Ayar yapmak bile bazen imkansız. Çekim alanı daracık sokakta çok kısıtlı. Yine de konuyu anlatabilen çok acele çekilmiş kareler de olsa elimde karelerim oldu :)))

   Sil
 2. Şuandaki boş görüntülerden oluşan yapıları düşününce geçmişin ihtişamının cazip manaları ne kadar önemli onu görmek hem güzel hem günümüz için üzün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan eli değmiş, eşiğine basılmış, eve girildiği hissini veren ve evin önemini daha kapısının kolundan, tokmağından, gölge de yapan sarmaşıklarından, bezemesinden anlatan mekanlar. Biz nasıl olmuşuz böyle sevimli, şirin, sıcak her şeyi geride bırakıp kendimize yabancılaşmışız sanırım :)

   Sil
 3. Çok güzel elinize sağlık:) Bunca güzelliği nasıl kuruttuk acaba? sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah! Ben buradayım; ama aklım fikrim orada. Kupkuru , birkaç düzine katlı kulelere tam karşı olunca beton seyretmek ruhumuz yoruldu :)))

   Sil
 4. Gerçekten şiir gibi valla. Hayran kaldım. Tskler. Bizlere ulastirdigin için. Bizim kültürümüzde kapı-kapı eşiği çok önemlidir. Çünkü orada yaşayanların aynası olurlar. Kapı eşiğine bakıp bir çok fikir sahibi olabilirsiniz sakin ler ahakkinda. Sevgiyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kapı neleri kaybettiğimizi ve bunun da o kapıyı görmeseydik farkına kolay kolay varamadığımızı anlattı sessizce be zarifçe. Başta o güzel komşulukların sürüp gittiği mahalle sonra bizim sokak sonra blok değil ev anlayışı gibi. Şimdi kapılar elektronik. Okutucu ile giriliyor. Kendisi açılıyor o zaman. Tokmak filan ne gezer.

   Selamlar :)

   Sil
 5. Nasıl bir emekle işlenmiş hem kapı, hem de tavan süslemeleri. Göz, izlerken mutluluktan ıslandı...<3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok emek. Anlam yüklü. Bir eve giriyor olmanın anlamını nasıl gösteriyor. Seve seve atılıyordu sanırım o eşikten içeri adımlar.

   Gözlerin ıslanmasını mutluluk dışında istemem. Mutluluktan olursa alabildiğine ıslanabilir :)

   Sil
 6. akdeniz tarzı bu herhalde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kapıya bunca güzellik ve anlam katan nefis bir tarz, anlayış, yaklaşım. Noksanlığını çok hissediyoruz sanki

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci