16 Kasım 2017 Perşembe

Betonun gölgesindeki yitik güzellik: Aksaray'ın eski taş konakları

Öyle kısıtlı anlar olur ki bazen sırf  atlamayayım, tek karelemezsem olmaz diye bildiğimden taksiye bile binerken gözümden asla kaçmadığından fotoğraf makinemi hemen elime aldığım ve çektiğim kareler vardır. 

Yani kaşla göz arasında,  iki ayağım bir pabuçta olsa bile sanki o konuyu hiç görmemişim gibi kayıtsız kalamadığım haliyle de ayarmış, ışıkmış hiiiç oralı olmadan karşımdaki konuyu fotoğrafladığım   anlar olur. Çünkü tek o an,  sadece o an deklanşöre basabileceğimi bilmek, buna iter.

Eğer çekmezsem, eğer es geçersem yıkılmaktaki o benzersiz güzelliklerden sadece sözcüklerle bahsedebilirim. Oysa elimde bir kare olarak da bulunurlarsa görselleri başka şeyler de anlatır. Üstelik öykülerimde hep anlatageldiğim konaklar onlar. Bir zamanlar Aksaray'ın her sokağının, caddesinin tek onlarla ya da toprak evlerle dolu olduğu  mimariden bugüne kalabilenler. Bana çekebilecek birkaç saniye kalmış dert mi?

Ne kadar ışığı kötü, iyi konumda çekilmemiş bir kare olsa da.... 

Fotoğraf kurallarını umursamadan, mimari detaylarını birkaç saniyeliğine şöyle böyle görebildiğim, ayrıntıları betonlaşmaktaki  zamanın sileceğine emin olmanın korkusuyla, çok sürmez geçen vaktin incelikleri hatırlamakta zorlayacağı kaygısıyla...

Taş işçiliğin, mimarinin   bugüne kalabilmiş tek tük örneklerinden birinin birebir görüntüsünü hep yansıtacak kare olacak sonuçta bu kare diyerek deklanşör yapması gerekeni yaptı.

Dün yalnızca birkaç saniye karşısında kalabildiğim için alelacele çektiğim eski taş Aksaray konağına ait kare, eski evler, pencereler ve balkonlar üzerine fotoğraf grubum ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 16.11.2017Paylaş :

13 yorum:

 1. http://hayalkapilar.blogspot.com.tr/

  sevgili leylak dalı arkadaşımızın bu blogunda bak neler vaaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neler var? bakacağım birazdan.

   Blogumda biliyorum ama. Tuhaf bir şeyler var. Okuma listesinde gözükmüyor paylaşımım, herkese açık paylaşsam da.

   Ayrıca paylaşım sırasında blog adresim ..... acemidemirci.blogspot.be olarak gözüküyor.
   Oysa ……….....tr olmalıydı.

   Yine mi o el? Yine uğraşacağım sanırım. Blogu kapatacağım korkarım...

   Sil
  2. yoktur yaa öyle bir şey. bak google da tr olarak gözüküyor. başka arkadaşlara sor, onların blog listelerinde gözüküyor musun diye. geçici bişiydir yaa.

   Sil
 2. oleeeey hızlı fotocuuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şipşak geleneğindenim sanırım. O ekolden :)

   Sil
 3. Kalmadı artık o konaklardan.Kalanları da pamuklara sarıp saklasak yeridir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlarla dolu sokakları olan bir kent...
   İnsanlar artık o yüzden ruhsuzlaşıyor galiba :)

   Sil
 4. Keşke bu konaklar yok olacağına sayıları arta bilse:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aksaray'ın mimari karekteristiği de kayboluyor bunlar kaybolurken. Bu taş konakları ve peribacaları ile Aksaray çok zengin bir görsel zenginliğe sahipken bu konaklar yittikçe o zenginlik yok oluyor.

   Sil
 5. Üniversite yıllarım Beyazıt'ta geçti.Aksaray-Çemberlitaş hep bulunduğumuz mekanlardı.Eskiyi yıpranmış, yıkılmış görünce çok üzülüyorum. Restore edilebilir, değerlendirilebilir.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel. İstanbul Aksaray da bizim Aksaray'dan gidenlerce kurulmuş. Oranın yerlileri aslında Kapadokya şehri Aksaray'dan gitme. Gidenler kurdukları mahallelere de geldikleri mahallelerinin adlarını vermişler. Pamucak gibi.
   Sevgiler :9

   Sil
 6. Blogunuzda memleketimi görmek beni mutlu etti (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Aksaraylı bir blog sahibi görmekten memnunum. Annem de rahmetli Babam da oralı. Kökten oralıyım ben de. Pek bilmem hatta o kadar değişiyor ki gidince bulamıyorum hep gittiğim yerleri; ama olsun. Köküm orası.

   Epeyce Aksaray öyküsü ve oradan bahsettiğim yazım var burada :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci