3 Şubat 2018 Cumartesi

Bir film adı gibi: Zamanda Yolculuk

İki şey çağrıştırdı bugün bu başlığı. İlkin gençlerin saat kulesi sarmalının incecik yüzeyinde  gepegeniş düz yoldaymışçasına rahat tırmanışları. İkincisi bu tırmanışın saat kulesinin saatine yani zaman göstergesine doğru olması. Tabii haliyle bir filmi de çağrıştırıyor bu görüntü. Zamanda Yolculuk filmini. Bilmem kaç kez çekilmişti.

Ankara’da bir saat kulesi.. Hayli eski sayılır yakınlarda yapılanlara bakınca.  Çankaya ilçesinde. Orada yetiştik denilecek kadar  çocukluk mahallemizde. Büyüdüğümüz yerlerde yani. Şimdilerde de sıkça bulunduğumuz yerlerden oralar hala.

İşte orada kendi halinde durup duran o saat kulesi yani zamanın göstergesi bugün pek hareketliydi.
İçinde bulunduğu anfitiyatronun zemininde gençler kaykay filan da yapar. Bugün ise  tırmanışı seçmişler. Öyle bir görüntüydü ki karşı karşıya olduğum bir film adı gibi neredeyse.  Hani başrol oyuncusu çok erken yaşta parkinson hastalığına yakalandı. Babamı da kaybettiğimiz hastalığa. Gençlerin vakti, zamanı gösteren kule etrafındaki sarmala tırmanışı insanın aklına zamana tırmanışı  o kitaplar yazılan, filmleri çekilen ütopyayı hatırlatıyor; yani akla zamanda yolculuğu getiriyor.

Bugün çektiğim bu kare fotoğraf gruplarım ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 03.02.2018


Paylaş :

6 yorum:

 1. Bu kare gerçekten zamanda yolculuk olmuş. Emeğinize sağlık...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarmal ısa. Çocuklar çok hızlı. Makineyi açıp az biraz zumlayana kadar yan duvardan koşup gelip oraya tırmandılar. İlk gördüğümde iniyorlardı. Bu yüzden hiç ayar yapamadım. Uzun uzun zaman olsa, onlara daha yakın olsam nasıl olurdu bilmiyorum. Biraz daha koyu çekmek çok iyi sonuç verirdi. Biraz da eğri tutmuş olabilirim acele ile.

   Yolu geçip yanlarına varınca içimden tekrar tırmaıp özelikle poz vermelerini istemek geçti. Ama yapamadım. Düşebilirlerdi. Bunun nedeni olmak korkunç. Elimdeki poz bile hiç yakalanamayacak bir poz çünkü.

   Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. neler neler getirmiş aklınaaa yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle çağrışımlar yapıyor bana çoğu görüntüler :))

   Sil
 3. Bakmak, görmek ve her köşesini hikayeleştirmek. şahanesin.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci