20 Şubat 2018 Salı

İNTİHAL yani AŞIRMA (PLAGIARISM)

 Daha önce de paylaşmıştım. Bir kez daha...
Aşırılacak kadar beğenilen yazı yazan, bilimsel araştırmalar sonucu ortaya makaleler, kitaplar, fikirler koyan herkesin başına gelebilecek intihal olgusunun ne olduğu, bir tür sahtekarlık ve hırsızlık kabul edilen intihalde bulunmanın suç olduğu ve eseri, fikri aşırılan tarafından  hukuk yoluna başvurulabileceği yararlı bilgisini paylaşmanın faydalı olacağına inandığından, kaynaklarını göstererek intihalin de sayfalarımda yer almasını istedim.

İNTİHAL yani AŞIRMA (PLAGIARISM

Bilimde, sanatta emek  ve zaman harcanarak hazırlanıp ortaya çıkarılmış eserlerden başkalarınca ödünç ifade alınması ve o eserlerin başkalarınca kendilerine aitmiş gibi gösterilmeleri  olgusunun (PLAGIARISM) Türkçe karşılığı, Türk Dil Kurumu sözlüğünde  'AŞIRMA'  olarak verilmektedir.


Aşırma, bir kişinin kaynak göstermeksizin başka kişilerin ifade, buluş, düşünce ve fikirlerini kendisine aitmiş gibi kullanması, göstermesi yani çalıntı eser sahibi olmasıdır. Bir tür sahtekârlık,  hırsızlık olan intihalin en sık rastlanan türleri:


1.    Alıntı ifadeler ve fikirlerin nereden alındığına dair  kaynak göstermemek,

2.    Ödünç alınan ifadeleri, tırnak içinde yazmamak ve kaynak göstermemek

İntihal bilinçli olarak veya kaza eseri oluşabilir.

"Bırakılan cisimler yere düşer" veya "II. Dünya Savaşı 1945'de sona erdi" gibi cümlelerde kaynak gösterilmemesi intihal sayılmaz. Zira bu tür yaygın bilgileri, gerçekleri içeren cümleleri yazan kişinin, bunları bulan, ilk düşünen ve ortaya koyan kişi olmadığı zaten açıktır. Böyle yaygın bilgi veya gerçek kabul edilen konularda kaynak göstermemek, intihal yaratmaz.

Aşırılmış fikir ve eserler için hukuki yollara başvurulmaktadır.

Başkalarına ait fikirler alıntı yapılırken, yeni cümlelerle ifade edilseler bile kaynak gösterilmesi gerekir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ntihal

İntihal konusunda başvurulacak kaynak makale: TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi,Sayı 533, Nisan 2012

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 20.02.2018


Paylaş :

10 yorum:

 1. Önemli bir konuya değinmişsiniz. Bugün maalesef lisansüstü öğrenim gören birçok öğrenci 'intihal'in kelime anlamını dahi bilmemekte, kopyala-yapıştır yöntemiyle bilimsel çalışma yapabileceğini zannetmektedir. Bir bilimsel çalışmanın ne denli zahmetli olduğunu iyi biliyorum. Bir makale için bile yeri geliyor aylarını harcıyor insan. Şuan tez yazıyorum ve en önemsediğim mesele bu. Emeğe saygı duymayı ve o emeği başkalarına da ulaştırmayı görev bilmeyi öğrenmek gerek. Duyarlı yazınız için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız.

   Bazen çok şaşırtan haberler duyuyoruz bu konuda.
   Edebiyatta da çok fazla aşırma konusu. Ben de tanığım.

   Benim yazdıklarım da buna uğradı, başına geldi, geliyor desem...

   Ben de çok teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Valla inanırım. Blog dünyasında da çok oluyor böyle olaylar. Maalesef her zaman farkında da olamıyoruz. Bu kadar aleni nasıl yapabiliyorlar bu işi anlayamıyorum. Çok yazık.

   Sil
  3. Anlayamadığımız, anlaşılamaz pek çok şeyden biri :)

   Bu iş ile uğraşan kurumlar var. Haberdar etmeniz durumunda konuyu inceleyip dava açıyorlar .

   Bildiğinize eminim; ama hatırlatmak istedim :)

   Sil
 2. Yüksek lisan yaparken hazırladığımız ödevlerde hocaların en çok dikkat ettikleri konulardan biri kaynak gösterilmesi gerekliliğiydi. İntihal hem hırsızlık hem de emeğe saygısızlıktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilimsel konulara kadar bulaşmış bir şey... Emek ve zaman harcamanın anlamını bilmekten çok uzak ve yapıcı olmayan tutumlar bunlar.

   Edebiyatta da aşırma cümle, fikir olsa da yeteneğin aşırılamadığının farkında da olmalılar...

   Sil
 3. heey bizim akademisyenlerin en çok yaptığı şey buuuu :)

  YanıtlaSil
 4. Çok kötü bir duygu ele de emeğinizin sizden izinsiz alınıp marifet gibi farklı yerler de çıkar amaçlı paylaşılması:((
  Her alan da her tülü çekinmeden yapılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşmakla kalmıyor, sizin an fikrinizi, kullandığınız cümleyi kendileri yazıyormuş gibi yazıyorlar. Ve böylece yazar olduk edasına giriyorlar. Değerlerimiz çok değersizleşti...

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci