21 Nisan 2018 Cumartesi

Gelincik Safarisi


Refüjlerde, göbeklere, yol kenarlarında öyle kocaman kırmızı kırmızı göz alan güzellikte açmışlar ki gelinciklerin uzun saplı ve kopkoyu kırmızı yapraklı cinsi. Her sabah gözleri şenlendiriyorlar.

Gelincik diyince birkaç türü var; erken açanları, geçe kalanları, sapı üzerinde tek açanı, öbek öbek açanı. Bir de en sona kalan  öbekler halindeki, turuncuya çalan kırmızımsı  renkte daha ufaraktan gelincikler var.

Sapı üzerinde tek açan o kırmızı mı kırmızı olanlar refüjde ve koskoca bir boş alanın yanından  sabahları servisle geçerken hep gözümün önünde; ama kadraja  usturubuyla konuk olamayacak kadar uzağımda.

Aklımda hep onlardaydı. Fotoğraflayabilmekteydi. Bugün çevrede onlara rastlamadım. Ama...


Komşu bir sitenin mor salkımlar sarkarken Polonezköy’ü hatırlatan yeşillikteki demirlerinin sabitlendiği bahçe duvar dibinde gördüm siyah gelincikleri. Küçük yapraklılarıdan.

İlk gördüğüm siyah gelincikler, son okulumun bahçesindeki kocaman yapraklılarındandı. Black Tulip –Siyah Lale- kitabını ders kitabı olarak birinci sınıfında okuduğumuz son okulumun çimlerle kaplı o zaman çoook daha geniş bahçesinde biraz görmüştüm onları. Biraz sadeleştirilmiş o İngilizce kitabı bitirdikten sonra. Sanki kitabın ruhu vardı ve okurken çok merak ettiğim siyah lalenin neye benzediği, nasıl olduğunu sanki bir nebze de olsa görmemi istemiş ve  siyah gelinciklerle merakım birazcık giderilmiş olmuştu. 

Kimselerin fark etmediği minicik güzellikler. Mor salkımlı duvarın dibinde. Kara lekeler gibi. Sapı fark edilemiyor bile. Sanki duvara kara kara bir şeyler bulaşmış gibi algılanıyorlar ilkten. Onlar çiçek ama. Hem de siyah gelincikler. Küçük yapraklısından. Her zaman rastlanmıyor onlara. Hemen fotoğraflamaya başlıyorum.

Hava puslu olduğu bugün ışık hiç iyi değil. Pek memnun kalmadım çekimlerden. Zaten yayınladığım kare de mor salkımlarla kaplı o duvar dibindekilerden değil.


Bu kez silsile halindeki tepelerin bayırındaki gezinde gördüm. Tel çitin gerisi kır çiçekleri ile kaplı. Soğanlı bitkilerin mor mor çiçekleri. Havaciva çiçeği. Çıtlıklar. Beyaz öbekli çiçek. Sarı oy. Yabani havuçlar boylanmakta. Yabani orkideler. Adlarını bilmediklerim de var.

Bir gelincik vardı ki. Çekimler tam istediğimce oldu o ara güneş ışıyınca. Güneş ışımaz, hava puslu olunca karede bir kömür lekesi varmış gibi algılanabiliyor siyah gelincik. Ama güneş ışıdı, kadraj gülümsedi.

İşte o kızıl hareli siyah gelincik kadrajdan sonra fotoğraf gruplarım ve bloguma konuk oldu.
Bugün Ankara.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 21.04.2018

Paylaş :

8 yorum:

 1. gelinciklerin narinliği, naifliğini çok seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renkleri, incecik zarif yapraklarıyla tam resimlikler. İster yağlı boya olsun ister karede olsun :9

   Sil
 2. Fatiha tüm ayetleri bir seferde indirilmiş olan ilk sure ve kelam olarak kısa olmasına karşın anlam olarak çok büyük muhtevalar içeren yedi ayet olarak mekke zamanında indirilmiştir. Fatiha Süresi yedi ayetinde Allah Teala'ya hamd, O'nun sıfatları, tek ibadet edilecek makam ve tek yardım istenecek olanın Allah Teala olduğu bildirilmekte ve Sîrât-ı Mûstakim yani en doğru yola ulaşılmak için Allaha dua edilmesi ve sapkınların, gazaba uğrayanların yolundan (Allah'a sığınarak) sakınmak istenmesine dair dualar yer almaktadır. Fatiha Suresi bir açıdan bakıldığında ise Allaha nasıl hamd edilecğei ve nasıl dua edileceğinide bize öğretmektedir.Fatiha 'daki ayetler ayrı ayrı incelenirse çok derin anlamlar içerdiği anlaşılacaktır. Fatiha'nın derin muhtevasını anlayabilmek ise tefsirinin okunması ile mümkün olacaktır. Web sitemizde bu konularda bilgiler edinebilirsiniz. Güzel sesli kıraat alimlerinden Fatiha suresini dinlemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Siyah gelincik görmemiştim. Çok güzelmiş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhteşem bir pırıltısı var. Simsiyah değil, kopkoyu grimtrak, koyu duman renginde sanki ve kızıl hareli. Bazıları kapkara onlarda hiçbir şey anlaşılmıyor. Hareliler çok hoş :)

   Sil
 4. hımmmm siyah laleeee dumaaaas güzel tabiii siyah gelincik dee bi deee siyah gelinlik vaar, eski film, jeanne moreau :) bi dee siyah gözler var, marcello mastreonni, o da eski film, ikisi de nefis film :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siyahlı bitkileri bildiğim kadar siyahlı filmleri bilmiyorum :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci