19 Haziran 2018 Salı

Sevimli patiden vahşi pençeye


Doğa, bir zincir düzeninde halka halka  bir dizilişin bütünü . Besininden havanın bileşimine halkaların birbirine ulanması. Bir hayatın diğerinde başlaması ya da yok olması. En çetin iyilik ve kötülük halleri. 
Bir yerde ying ve yang iyi ve kötü demişken. En keskin siyah ve beyaz.


O bilindik şekliyle değil de -hani yarısı siyah yarısı beyaz bir dairede siyahta beyaz, beyazda siyah  benekler olan yani her iyilik içinde biraz kötülük, her kötülük de içinde biraz iyilik taşır anlatımı- gözümüzün tam önünde hiç frakında olmadan farklı biçimlerde, bambaşka hallerde seyirde o siyah ve beyaz renkle anlatılan olgular.


Bu sabah bu  gerçeğin hemen yanı başından geçtim. Beyaz ve koyu renk tüylerle çizilmişti yola bu anlatım.Kuş tüyünü hemen tanırım. Parça parça öbekler halindeydi ki biri tek bir kanattı. Etrafa kanat tüyleri tek tek serpilmiş.Avlanmış bir kuş, bir yumruk kadar tüye dönüşmüştü.  Beyaz karın tüylerinin o tüy yumağından rüzgarda teker teker  uçuşu  doğanın zincirleri, zincirlerinin halkaları  gerçeği olarak karşımdaydı.,Doğadaki beslenme zinciri ne yazık ki böyle manzaralar oluşturan acı bir gerçek.Bir kedi bir güvercin yakalamış belli ki. Patiler pençeye dönüşmüş belli ki.


Ve güvercin bu haldeydi.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 
19.06.2018, 21:56

Paylaş :

12 yorum:

 1. Ne kadar vahşi gözükse de, seninde belirttiğin gibi hayvanlar alemindeki doğal bir zincir. Ya insanoğlunun yaptıkları....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün, belki biraz dolmuştum insan hali, yorumundaki her iki cümlenle örtüşen bir yazı yazdım.

   Okuruz umarım yakında :)

   Sil
 2. Ayyy içim kötü oldu ya. Ama maalesef dediğin gibi doğanın dengesi böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belgesel erde hep kuşları izlerim. Aslanların, sırtlanların avlandıkları, en azından timsahların antilopları, zebraları yakaladıkları o sahnelere hiç bakamam. Kuşlar iyi :)

   Sil
 3. Besin zinciri de olsa insan görünce üzülüyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl üzüntü verici.

   Dahası, güvercini bu hale getiren kedinin ilk avı değilmiş. Kurumuş ve çok yıpranmış daha eski avları güvercin kanatları vardı otların arasında, dikkatli bakınca.
   Doğa böyle...

   Sil
 4. Geçen kış bizim balkonda yaşanmış böyle bir şey. Sadece kemikler ve tüyler kalmış. Düşününce bile kötü oldum bak :/ Balkonu o kadar yıkadım hâlâ kuş tüyü çıkabiliyor dolabın altından .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada balkonlara yuva yapmış güvercinlerin yavrularını karga ve saksağanlar avlıyor. Yüreklerini yiyorlar. Bugün kargaların havada şahine yaptıklarını gördüm. Çektim de ama konumum iyi değildi. Saksağanlar, kargalar beter, çok yamanlar.

   Sil
 5. Tabi bizdeki kedilerin değil karga ya da martı işi, nasıl yapmışlar bilmem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çeşme'de karatavuk ve ötücü kuş bırakmadı kediler. Bu doğanın kanunu olduğu için kedilere değil de onları yazın yanlarında getirip sonra da geri dönerken götürmeyip Çeşme'de terk eden sahiplerinin suçu. Kışın oralar boş, etraf makilik, yiyecek veren yok, kuşlara oluyor olan...

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci