6 Ekim 2018 Cumartesi

Edip, Edibe ve bir fıkra


 
İnternet gazetesinde okuduğu fıkra o kadar hoşuna gitmişti ki kopyala yapıştır yap ile boş bir sayfaya kaydetti Edip. Sonra da “gel, gel bak sana ne göstereceğim” diyerek karısını çağırdı.


Karısı Edibe, günde kaç kez böyle çağrıldığından elindeki işi bırakıp gitmezdi  ilkten. Edip üstelerse, seslenişindeki ton giderek artarsa işini bırakıp elini yıkar, kurular söylene söylene giderdi kocasının yanına.


Bu kez umduğu gibi bir çizgi film, şarkı videosu, araba yarışı, spor sahnesi yoktu bilgisayarın  ekranında. Edip sayfayı iyice daralttığından sadece başlığı ile ilk satırı görülen bir yazı vardı. Ne olduğunu anlayamadı Edibe. “Bak dinle, sana fıkra anlatacağım” dedi Edip. Ancak fıkrayı anlatacağına daraltılmış sayfadan okuyordu. Hem de fıkrayı yaşıyormuş gibi oynarcasına.


Edip ikinci satıra  geçerken Edibe, “genişletsene sayfası” dedi. Edip ya duymadı ya da duyup oralı olmadı, hep yaptığı gibi.

Edip üçüncü satıra geçti. Altta mavi ekran üstte iyice daraltılmış sayfa Edibe’yi hayli rahatsız etmişti. Bir kez daha “genişlet sayfayı” dedi. Edibe’nin dediklerini hiç duymamış gibi Edip oynayarak okumaya devam etti Karadeniz fıkrasını.


“Genişlet lütfen sayfayı, tek tek satır inmene ne gerek var?” diye kocasının kolunu dürterek  üsteledi Edibe. Edip’in ruhu bile duymadı. Kendini kaptırmış  fıkrayı okuyordu.


Altıncı satırdan yedinciye geçerken yine oralı olmadı Edip, Edibe’nin söylediklerine. Fıkra kahramanlarınca kâh sesini değiştirip, kâh kaşlarını çatıp, kâh kızıp, kâh gülerek devam etti satır satır okuduğu fıkraya.

Edibe, “ya genişlet, fenalık geldi bu daracık sayfadan” dedikten hemen sonra fıkra bitti. Fıkra bitince  de Edip kocaman bir kahkaha attı. Komik fıkranın bir kısmını kaçırsa da yine de espriyi anladığından Edibe de gülmüştü ki Edip birden ciddileşip kaşlarını çatarak karısına döndü.
-Ne ısrar ediyorsun genişlet sayfayı, genişlet diye. Fıkranın sonunu görürsen fıkralığı mı kalır! Yine de sana rağmen fıkra, fıkra olarak kalabildi sayemde, dedi.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)

02.09.2018

,

Paylaş :

6 yorum:

  1. "-Ne ısrar ediyorsun genişlet sayfayı, genişlet diye. Fıkranın sonunu görürsen fıkralığı mı kalır!" ✔ Fıkra okurken fıkra gibi olmak..😁 Emeğinize sağlık,güzel fıkraydı..😊

    YanıtlaSil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci